Sierpniowa pełnia Księżyca ma różne nazwy: Pełnia Księżyca Jesiotrów, Pełnia Zielonej Kukurydzy, Pełnia Zbożowa i Pełnia Czerwona!
To są jakieś amerykańskie, popkulturowe odniesienia, zupełnie nie znane ani w polskiej tradycji astronomicznej, ani w polskiej tradycji ludowej. Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe - to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca, różnymi, ciekawymi nazwamiprofesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
Superksiężyc 2022. To po prostu moda z Ameryki, jak Walentynki
Odległość Księżyca od Ziemi zmienia się (wynosi od 356 000 do 402 000 kilometrów). I okresowo, w czasie pełni, średnica Księżyca wydaje się troszeczkę większa. Ale dla zwykłego obserwatora są to mało dostrzegalne szczegóły. Więc mówienie o „Superksiężycu” to pewnego rodzaju… moda.
– Taka amerykańska. Jak moda na Walentynki i Halloween. Pełnia czerwona? Owszem, Księżyc potrafi być krwistoczerwony, kiedy jest zjawisko zaćmienia Księżyca, ale to jest zupełnie inna bajka – uśmiecha się prof. Rudawy. – Pełnie różnią się od siebie tylko wysokością Księżyca nad horyzontem i jego widomą średnicą, ale w niewielkim zakresie. Pełnie – z punktu widzenia astronomicznego – to nie są interesujące zjawiska. Tym bardziej, że Księżyc nie jest najważniejszym ciałem – myśmy przeszli już do badania kosmosu w większych skalach: galaktyki, ewolucja, kosmologia, a Księżyc powoli przechodzi już w zakres technologii i działań cywilizacyjnych. Myślimy raczej o jego eksploracji, badaniu geologii, badaniu historii – natomiast krąg astronomów, którzy zajmują się badaniem Księżyca jest już na świecie bardzo malutki – dodaje profesor.
Superksiężyc 2022. Czas na romantyczny spacer nocą...
Nauka nauką, ale jednak ludzi Księżyc cały czas fascynuje. I to od wieków. A pełnia szczególnie przyciąga…
– Jasne! Każdy, kto ma w sobie w sercu chociaż odrobinę wilkołaka, na widok pełni Księżyca, oczywiście że czuje się nieco bardziej pobudzony – uśmiecha się profesor Rudawy. – No i romantyczny spacer w świetle Księżyca jest cudowny i wspaniały. Dla tych jednak, którzy lubią obserwować niebo, gwiazdy, to jasne światło Księżyca w pełni jest wielką przeszkodą w obserwacji słabszych obiektów. Na przykład teraz będą Perseidy – i w takim jasnym, rozproszonym świetle Księżyca, te słabsze zjawiska mogą nam ginąć – dodaje.
Superksiężyc 2022. Kiedy, jak i gdzie go zobaczyć
Pełnię Księżyca można obserwować nie tylko w nocy z 11 na 12 sierpnia. Będzie ona widoczna jeszcze noc później (z 12 na 13 sierpnia).
Nie trzeba specjalnych urządzeń do obserwacji, ani punktów obserwacyjnych. Wystarczy spojrzeć w okno, wyjść na balkon, czy ogródek. I podziwiać…