4. Perseidy 2022. Zbliża się noc spadających gwiazd. Gdzie, kiedy i jak je oglądać? [SZCZEGÓŁY]
Żeby nacieszyć się widokiem spadających gwiazd warto w nocy z piątku na sobotę wyjechać z Wrocławia, trochę dalej od miasta, zabudowań, ulicznych latarni. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne

Czeka nas kosmiczna atrakcja! Już za chwilę, w najbliższy weekend, będziemy mogli zobaczyć na niebie spadające gwiazdy. I to nie dwie czy trzy, ale całe mnóstwo! Tej nocy warto zabrać ukochaną osobę i wspólnie spędzić romantyczną noc, patrząc na gwiazdy. A i koniecznie przygotujcie życzenia do spełnienia: przecież wiadomo, że gdy wypowiecie je w momencie kiedy gwiazda spada, to życzenie się spełni!

Perseidy to rój meteorów, które co roku wchodzą w atmosferę ziemską, świecąc przy tym na niebie. A świecą – co trzeba dodać – przepięknie!

Noc spadających gwiazd 2022: od połowy lipca do połowy sierpnia

Perseidy trwają dość długo, bo od 17  lipca aż do 24 sierpnia. Już teraz można je obserwować, jednak okres, kiedy mamy szansę  zobaczyć najwięcej tych zjawisk, przypada na noc z 12 na 13 sierpnia
profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Spadające gwiazdy będzie można obserwować przez całą noc z piątku na sobotę.

Noc spadających gwiazd 2022. W której części nieba? Gdzie najlepiej patrzeć?

- Największe prawdopodobieństwo ładnych, jasnych zjawisk, jest w drugiej części nocy, kiedy to gwiazdozbiór Perseusza, czyli miejsce skąd  wydają się wylatywać te meteory, jest wysoko nad horyzontem, w północno wschodniej części nieboskłonu – informuje profesor Rudawy.

Przed weekendem trzymajmy kciuki, żeby pogoda nam dopisała i żeby niebo nie było zachmurzone. Wtedy z pewnością czeka nas prawdziwe widowisko.

Spadające gwiazdy to są zjawiska, które zachodzą wysoko w atmosferze, więc jeśli noc będzie pochmurna, to niestety nie mamy szansy  niczego dostrzec
profesor Paweł Rudawy

Dodatkowym utrudnieniem nocy spadających gwiazd w tym roku może być… Księżyc. - Będzie wtedy dość jasno świecił – zapowiada profesor.

Noc spadających gwiazd 2022. Najlepiej wyjechać z miasta

Żeby nacieszyć się widokiem spadających gwiazd warto w nocy z 12 na 13 sierpnia wyjechać z Wrocławia, trochę dalej od miasta, zabudowań, ulicznych latarni.

- Na rozświeconym światłem miejskim niebie te zjawiska wyglądają o wiele mniej okazale a niekiedy są i niewidoczne – mówi wrocławski profesor. - Dlatego zachęcam do nocnej wycieczki za miasto: najlepiej zabrać ze sobą jakiś wygodny leżak, bo nie trzeba wtedy zadzierać głowy do góry. No i trzeba uzbroić się w cierpliwość, czekając aż spadające gwiazdy pojawią się na niebie – dodaje.

Powiększ obraz: Noc spadających gwiazd już w ten weekend Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne
Noc spadających gwiazd już w ten weekend

Noc spadających gwiazd 2022. Być może pojawi się bolid!

Jeżeli będziemy mieli dużo szczęścia to sierpniowej nocy możemy zobaczyć na czarnym niebie… bolid! Od czasu do czasu zdarzają się bowiem większe odłamy materii, które wchodząc w atmosferę tworzą zjawisko bolidu, czyli niezwykle jasnego zjawiska, które trwa dłużej niż zwykły, spadający meteor. To taka superwielka, spadająca gwiazda!

Noc spadających gwiazd 2022. Przygotujcie życzenia do spełnienia!

Perseidy, czyli spadające meteory, to bardzo… romantyczne zjawisko.

- Ależ oczywiście, że tak. Przecież wszyscy wiemy, że jeśli zdążymy w tym krótkim momencie, kiedy widać spadający meteor na niebie, wypowiedzieć życzenie, to prawie na pewno ono się spełni – uśmiecha się profesor Rudawy. - Poza tym jeśli przy okazji będziemy mogli obserwować  powolną rotację sfery niebieskiej, z przesuwaniem się gwiazdozbiorów, i na tym tle będziemy widzieli przelatujące meteory, to będzie to widok fantastyczny – dodaje.

Noc spadających gwiazd 2022. Zobaczymy 100, a może i nawet więcej gwiazd

Perseidy to jest nie do końca  przewidywalne zjawisko: bywają lata, kiedy spadających gwiazd jest naprawdę dużo, rzędu ponad 100 czy nawet 200 na godzinę, ale bywają i lata, kiedy tych zjawisk jest  zdecydowanie mniej. Miejmy nadzieję, że w tym roku będzie prawdziwy deszcz meteorów!