wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 30°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ruchome murale we Wrocławiu zobaczymy w tym roku w nowym miejscu. Gdzie będą wyświetlane kinomurale? [SZCZEGÓŁY]

Robert Migdał,
Kinomurale co roku przyciągają tłumy. Setki osób chcą zobaczyć ruchome murale wyświetlane na ścianach kamienic Jerzy Wypych/materiały organizatora
Kinomurale co roku przyciągają tłumy. Setki osób chcą zobaczyć ruchome murale wyświetlane na ścianach kamienic

Jest nowa lokalizacja tegorocznej edycji unikatowego w Polsce wydarzenia łączącego kino i sztuki audiowizualne. Tym razem ruchome murale zobaczymy w nowym miejscu: 24 września, tuż po zmierzchu, wyświetlone zostaną w nadodrzańskim podwórku graniczącym z Ołbinem, na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego.

Reklama

Animacje artystów z całego świata oglądać można tylko raz w roku we Wrocławiu – mieście ruchomych murali.

Nowa lokalizacja Kinomuralu to miejsce pełne ciekawostek

W podwórku przy ulicy Niemcewicza od lat 50. XIX wieku funkcjonował Zakład Wyrobów Szklanych, w okolicy powszechnie znany jako „fabryka bombek". Produkowano w nim znicze, ale przede wszystkim ozdoby choinkowe. Zajmowały się tym prawie wyłącznie kobiety ze Śródmieścia, które zdobiły szklane kule kolorowymi lakierami. Fabryka przestała istnieć po przemianach ustrojowych
Ewa Pluta, historyczka sztuki

Organizatorzy już teraz zapraszają na wrześniowy spacer po Przedmieściu Odrzańskim.

Kinomural 2022

Kinomural 2022

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia ul. Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

W tym roku Kinomural odbędzie się już po raz czwarty.

– Rok 2022 to, prócz nowej lokalizacji, również więcej ścian, na których pokażemy ruchome murale. Podzielimy je też tematycznie. Ta formuła prezentacji dzieł pozwoli przedstawić je w nowych kontekstach – zapowiada Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu ogłoszony został konkurs dla artystów wizualnych z całego świata. Pełny program ogłoszony zostanie we wrześniu.

Kinomurale zachwycają we Wrocławiu. I przyciągają tłumy 

Od czterech lat Wrocław zamienia się w miasto ruchomych murali. Podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i animacje 3D, po instalacje audiowizualne.

Zobacz, jak ta impreza wyglądała w ubiegłym roku na Nadodrzu.

Dzieła poruszają rozmaitą tematykę – niektóre oscylują wokół abstrakcji i skupiają się na formie, inne odwołują się do poezji, kwestii społecznych, filozoficznych i egzystencjalnych. 

Zobacz również

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl