Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Leśny Park Pracki, dom dzięcioła czarnego i nie tylko
- WROśnij we Wrocław
- Zaprojektuj i wybuduj
- Kamienice, chodniki, siłownia
- Zabytkowy kościół św. Anny
- Dzień Dziecka, wycieczki i o wiele więcej
- Roboty, zajęcia kulinarne, pomoc w nauce
- Osiedle w skrócie
- Rada Osiedla
- Straż Miejska
- Jedna dzielnicowa
- Komunikacja
Na ponad tysiącu hektarów mieszka tu ponad 6 tys. osób (dane z 2023 roku). Co słychać na osiedlu?
Leśny Park Pracki, dom dzięcioła czarnego i nie tylko
Od jesieni ubiegłego roku niezwykle cenny przyrodniczo Leśny Park Pracki jest pod miejską ochroną: ten liczący ponad 18 hektarów obszar uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia stał się 11. wrocławskim użytkiem ekologicznym, a więc terenem chronionym.
Leśny Park Pracki jest piękny i oferuje mnóstwo malowniczych widoków, ale nie tylko w tym rzecz: ten niewielki, ale niezwykle różnorodny obszar to dom dla ponad 70 gatunków zwierząt, w tym wielu rzadkich lub chronionych. Potwierdziła to inwentaryzacja przeprowadzona przez zespół naukowców z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jakie zwierzęta można tu spotkać? Na przykład dzięcioła czarnego, kilka gatunków nietoperzy (w tym wspaniałego borowca wielkiego, którego skrzydła mają rozpiętość do 45 cm, oraz dużo mniejszego nocka wąsatka), żabę zieloną, traszkę grzebieniastą i jaszczurkę zwinkę.
Niezwykle cenne są także rośliny. Na skraju Lasu Prackiego rośnie pomnik przyrody – 28-metrowy dąb szypułkowy z czterometrowym obwodem pnia, a znaczną powierzchnię tego obszaru porasta grąd środkowoeuropejski, czyli cały złożony zespół roślinności, w którym niektóre drzewa osiągają wiek do 130 lat.
WROśnij we Wrocław
Jesienią na zielonych Praczach Odrzańskich będzie jeszcze bardziej zielono: przybędzie tu 220 drzew. Zasadzą je mieszkańcy w ramach projektu WROśnij we Wrocław.
Patronami takich drzewek są najmłodsi wrocławianie, czyli urodzone w ostatnim czasie dzieci. Akcja została zapoczątkowana w 2017 roku i dzięki niej przybyło w różnych rejonach naszego miasta prawie 3,5 tys. drzew.
Zaprojektuj i wybuduj
Na osiedlu powstanie niedługo coś nowego: Wrocławskie Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej planuje rozbudowę w technologii budownictwa modułowego budynku przychodni zdrowia przy ul. Stabłowickiej 125. W formule Zaprojektuj i wybuduj powstanie tu Centrum Zdrowia Psychicznego.
Prace projektowe zostały już wykonane, teraz czekamy na pozwolenie na budowę i gdy ją uzyskamy, ruszymy z robotami budowlano-montażowymi. Otwarcie centrum planujemy na I kwartał przyszłego roku.Agnieszka Młyńczak, kierownik działu administracyjno-technicznego Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ
Kamienice, chodniki, siłownia
W ramach programu rewitalizacji komunalnego zasobu mieszkaniowego w 2019 roku odbył się remont budynku przy ul. Karczemnej 12. Rok i dwa lata później ocieplono elewacje domów przy ul. Polonii Wrocławskiej 5/7 i 1/3.
W 2020 roku zostało wyremontowane dojście do budynku wielorodzinnego przy ul. Stabłowickiej 119, a teraz kolej na zmianę systemu ogrzewania.
Warto też wspomnieć, że w 2019 roku przy ul. Głównej powstała zielona strefa dla mieszkańców z siłownią plenerową i nowymi alejkami.
Zabytkowy kościół św. Anny
W 2020 roku zakończył się – m.in. dzięki dotacji Miejskiego Konserwatora Zabytków (łącznie prawie 500 tys. zł) – remont organów w kościele św. Anny przy ul. Brodzkiej 163, a wcześniej ratunkowy remont elewacji. Zdecydowanie warto odwiedzić tę piękną budowlę szachulcową – powstała w połowie XVI wieku!
Dzień Dziecka, wycieczki i o wiele więcej
W ostatnią sobotę już po raz trzeci odbyło się na Praczach wielkie święto: wydarzenie pod hasłem „Dzień Dziecka na Karpnickiej”, zorganizowane przez Radę Osiedla razem z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej nr 22. Partnerem wydarzenia było stowarzyszenie Nasze Pracze, o którym piszemy niżej.
Były gry, zabawy, turnieje, quiz wiedzy o Praczach, przejażdżki i oczywiście wszystko to, co dzieci kochają najbardziej: dmuchańce, malowanie buziek i brokatowe tatuaże. Podczas festynu można było także uczestniczyć w ekspresowym kursie pierwszej pomocy i kiermaszu charytatywnym dla Adrianka.
To oczywiście nie wszystko. Np. pod koniec kwietnia odbyła się kolejna wycieczka rowerowa z cyklu „Poznajemy nasze zielone okolice – Prackie wyprawy”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Nasze Pracze, które zaprasza mieszkańców także na gimnastykę w parku.
Zajęcia odbywają się co tydzień, a prowadzi je profesjonalista: pan Marcin, który jest ratownikiem medycznym i był trenerem sztuk walki.Agnieszka Dudek ze Stowarzyszenia Nasze Pracze
Aktualne informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Nasze Pracze można znaleźć na jego stronie internetowej.
Roboty, zajęcia kulinarne, pomoc w nauce
Rozmaite wydarzenia organizuje także współpracujące ze Stowarzyszeniem Nasze Pracze Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Tęcza” (ul. Brodzka 163,. Ostatnio dzieci miały zajęcia z robotyki oraz piekły chałkę maślaną.
„Dodajemy odwagi do doświadczania świata, tworzymy przestrzeń do kreatywnego rozwoju” – czytamy na stronie Centrum.
W ramach projektu współfinansowanego przez Gminę Wrocław można tu pod opieką wykwalifikowanych pedagogów rozwijać swoje zdolności, a w razie potrzeby uzyskać pomoc w nauce i wsparcie socjalne. Działają tu także pracownie, np. plastyczna, kulinarna czy naukowa, Centrum organizuje również wypoczynek letni i zimowy (obozy, kolonie, półkolonie).
Osiedle w skrócie
Dni Fantastyki w tym roku na Praczach!
W tym roku (w dniach 23-25 sierpnia) finał festiwalu Dni Fantastyki odbędzie się nie jak zwykle w OPT Zamek w Leśnicy, lecz w Kampusie Pracze.
Impreza co roku przyciąga tysiące fantastyki z całej Polski. Przyjadą fani literatury i filmów fantasy, mangi, anime, popkultury, gier planszowych, komputerowych oraz RPG, pojawią się także twórcy, m .in. pisarze i reżyserzy. W tym roku motywem głównym imprezy są podróże w nieznane. Szczegóły na stronie festiwalu.
Pracka i Piwowarska
Wiecie, że osiedle domków przy ul. Prackiej 5-8 zaprojektował najsławniejszy wrocławski architekt, Max Berg, ten sam, który jest twórcą projektu Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Zdecydowanie warto je zobaczyć.
Odwiedzając Pracze Odrzańskie koniecznie trzeba wpaść także na ul. Piwowarską. Urocze domki z czerwonej cegły zaprojektowano prawie 100 lat temu dla… gruźlików i ich rodzin. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie Naszepracze.pl w zakładce Pasjonująca historia Pracz.
Stacja Wrocław-Pracze
1 sierpnia tego roku przypada 150 rocznica oddania do użytku stacji kolejowej Wrocław-Pracze, z której można pojechać do Głogowa i Zielonej Góry. Jak czytamy na wspomnianej wyżej stronie, stacja nosiła wcześniej nazwę Wrocław Praczów.
Naturalny pumptrack na Janówku
Jadąc wałami wzdłuż rzeki Bystrzycy można dotrzeć do ukrytego wśród drzew miejsca, w którym można poszaleć na rowerze: są tu zakręty i pagórki. Uwaga! Szalejąc tam na dwóch kółkach, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie.
Rada Osiedla
Przewodniczący Zarządu Osiedla Pracze Odrzańskie Mateusz Adamczyk zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w siedzibie RO przy ul. Stabłowickiej 141 w każdy wtorek w godz. 17-18.
Z RO można także skontaktować się mailowo, pisząc na adres: pracze_odrzanskie[at]osiedla.wroclaw.pl
Straż Miejska
Osiedle Pracze Odrzańskie nie ma co prawda przypisanego na stałe strażnika osiedlowego, jednak to nie znaczy, że nie można tu liczyć na pomoc Straży Miejskiej.
W sprawach wymagających interwencji, związanych np. z samochodami zaparkowanymi w sposób utrudniający ruch albo z koniecznością pomocy osobie w kryzysie bezdomności, można dzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.
Jedna dzielnicowa
Osiedle Pracze Odrzańskie to rejon działania komisariatu Wrocław Fabryczna. Dzielnicowa tego osiedla to:
- sierż. Karolina Filip, tel. 600 209 958, e-mail dzielnicowy.fabryczna3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Uwaga! Podany adres mailowy ułatwia kontakt z dzielnicową, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie czy wykroczeniu, ani petycji, wniosków lub skarg. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 112.
Komunikacja
- Autobusy dzienne:101, 102, 103, 107, 123, 923
- Autobus nocny: 245