Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Przebudowa Zajączkowskiej i Pęgowskiej
- Boisko, miejsce spotkań i plac zabaw
- Sporo się tu dzieje!
- 8 czerwca - Wszystkie serca dla Antosia
- Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży
- Zajęcia sportowe, siłownia i Klub Seniora
- Z Hodowicy i Basiówki
- „Świniary to moje miejsce na ziemi”
- Osiedle w skrócie
- Rada Osiedla
- Straż Miejska
- Dwaj dzielnicowi
- Komunikacja
Na powierzchni 917 ha zameldowało się tutaj tu nieco ponad 760 mieszkańców, choć tak naprawdę mieszka ich tu dużo więcej (dla porównania – na osiedlu Bieńkowice zameldowanych jest niespełna 600 osób, natomiast na gęsto zaludnionym Ołbinie ponad 30 tys.). W ciągu ostatnich kilku lat Miasto zrealizowało tu (lub realizuje nadal) 10 projektów. Jakie na przykład?
Przebudowa Zajączkowskiej i Pęgowskiej
W 2021 roku zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 34, która wiedzie nie tylko przez Świniary (ul. Zajączkowska i ul. Pęgowska), ale także przez Lipę Piotrowską i Karłowice-Różankę.
W ramach tego zadania wykonano również prace związane z przebudową kolizyjnego uzbrojenia oraz nasadzeniami zieleni. Powstały także wygodne ścieżki rowerowe. Koszt budowy całej drogi (nie tylko fragmentu na Świniarach) to ponad 86 mln zł.
Boisko, miejsce spotkań i plac zabaw
Również w 2021 zakończyły się realizowane w ramach pierwszej edycji Funduszu Osiedlowego prace związane z budową boiska z piłkochwytem przy ul. Zaziębie.
Pojawiła się także nowa nawierzchnia, oświetlenie i ogrodzenie istniejącego placu zabaw. Przybyło zieleni, zamontowano ławki, kosze itd. Powstała też łąka kwietna.
Sam plac zabaw wybudowano tam wcześniej, w 2019 roku. Maluchy mogą tam korzystać z huśtawek, bujaków i piramidy do wspinania.
Sporo się tu dzieje!
Rozległe, zielone Świniary nie są gęsto zaludnionym osiedlem, jednak to nie znaczy, że nic tu się nie dzieje. Na przykład w kwietniu mieszkańcy wspólnie sprzątali park. Wydarzenie zorganizowała Rada Osiedla Świniary razem z Nadleśnictwem Oborniki Śląskie.
Odbywają się tam także festyny i zabawy, np. z okazji Dnia Dziecka albo Halloween. W tym roku duża impreza plenerowa planowana jest na ostatnią sobotę sierpnia, czyli na zakończenie wakacji.
8 czerwca - Wszystkie serca dla Antosia
Wcześniej, bo już 8 czerwca, Niepubliczna Szkoła i Przedszkole Stowarzyszenia Rozwoju Osiedla Świniary zaprasza mieszkańców osiedla i nie tylko na rodzinny festyn charytatywny „Wszystkie serca dla Antosia”, wspierający 5-letniego chłopca zmagającego się z ciężką chorobą. W programie m.in. pokaz tańca, kurs pierwszej pomocy, koncerty, dmuchańce, a przede wszystkim licytacje i loteria fantowa. Cały dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na leczenie Antosia. Początek o godz. 12.
Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży
Warto dodać, że przy wspomnianej szkole działa Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży.
Przez pięć dni w tygodniu zapewniamy dzieciom zajęcia dodatkowe i organizujemy im wolny czas po lekcjach.Jolanta Bonecka-Dzik, dyrektorka Niepublicznej Szkoły i Przedszkola Stowarzyszenia Rozwoju Osiedla Świniary
Zajęcia sportowe, siłownia i Klub Seniora
Na osiedlu odbywają się zajęcia fitness, jest klub sportowy, osiedlowa siłownia, działa Klub Seniora.
– Obchodziliśmy niedawno 20-lecie swojego istnienia i z tej okazji śpiewaliśmy z prezydentem Sutrykiem piosenkę „Wrocław to moje miasto rodzinne” – mówi Eugenia Mytnik, założycielka i przewodnicząca Klubu Seniora na Świniarach. – Przez te wszystkie lata zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wycieczek, a także liczne spotkania w świetlicy osiedlowej - opłatkowe, wielkanocne i nie tylko, bierzemy też udział w koncertach pieśni patriotycznych, które odbywają się w szkole.
Z Hodowicy i Basiówki
Co roku, 15 sierpnia, odbywa się u nas w kościele organizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich spotkania kresowian i ich potomków związane ze świętem Matki Boskiej Hodowickiej, bo właśnie z Hodowicy i Basiówki pochodzi wielu mieszkańców naszego osiedla.
„Świniary to moje miejsce na ziemi”
Zapytaliśmy panią Eugenię jak jej się mieszka na Świniarach. Oto jej odpowiedź:
Urodziłam się tu i kocham to osiedle. Mam tu swoje ulubione miejsca, np. uliczkę Mikory, która wcześniej nazywała się Parkowa. Świniary to moje miejsce na ziemi.Eugenia Mytnik, założycielka i przewodnicząca Klubu Seniora na Świniarach
Osiedle w skrócie
Zalipie, Zapotocze, Zabłocie...
– Większość tych nazw powstała w 1973 roku, gdy Świniary zostały włączone do Wrocławia – mówi Mateusz Malik, sekretarz Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia. – Trudno to dziś powiedzieć z całą pewnością, ale prawdopodobnie zaczęło się od ulicy Zalipie, a więc ulicy „za Lipą Piotrowską”, potem dołączyło Zapotocze, Załęże, Zabrodzie, Zabłocie, Zarzecze itd. Ostatnią, przynajmniej na razie, ulicą o tego typu nazwie jest Zamłynie, nazwane tak już w XXI wieku.
Pałac Stolbergów
Na osiedlu Świniary mieści się zabytkowy Pałac Stolbergów, a właściwie zespół pałacowo-folwarczny wraz z parkiem, wybudowany w 1845 roku dla hrabiego Bernharda zu Stolberga. Był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Pod koniec XIX wieku pełnił funkcję ośrodka dla rekonwalescentów, po wojnie mieszkali w nim pracownicy PGR. Teraz należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i niestety niszczeje.
Wesołe Żabki
Na osiedlu Świniary (ul. Zagaje 16) ma siedzibę publiczne przedszkole specjalne Wesołe Żabki, do którego chodzą dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi rożnego stopnia, niepełnosprawnościami ruchowymi oraz sprzężonymi, a także z autyzmem.
„Głównym celem placówki jest zapewnienie każdemu dziecku wszechstronnego, indywidualnego rozwoju poprzez rozbudzanie ciekawości dziecka oraz zaspokojenie naturalnej potrzeby poznawania otaczającego świata, uwzględniając aktywność twórczą w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej” – czytamy na stronie placówki.
Alpaki, konie i nie tylko
Lubicie alpaki? Mieszkają w zagrodzie Amigos na Świniarach. To nie jest mini-zoo i nie da się tam wpaść ot tak, bez zapowiedzi, ale można się umówić na spotkanie (indywidualne lub grupowe), sesję zdjęciową, urodziny, a przede wszystkim na alpakoterapię. Aktualne informacje na temat mieszkańców zagrody można znaleźć na Facebooku na profilu Amigos Zagroda Alpak – Alpakoterapia.
A może wolicie konie? Są i one! W stadninie HorseCare mieszkają konie członków stowarzyszenia, a także te, które uratowano z rzeźni. Są tu także trzy kózki miniaturki, które witają się z wszystkimi jak psy, a także kury ozdobne i perliczki. Można tu wpaść, ale lepiej się wcześniej umówić.
Rada Osiedla
Przewodnicząca Rady Osiedla Agnieszka Kośnikowska zaprasza mieszkańców na dyżury radnych osiedla, które odbywają się godzinę przed każdą sesją (aktualne informacje na profilu RO na Facebooku oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Rady Osiedla Świniary przy ul. Pęgowskiej 14. Z RO można także kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej, e-mail: swiniary[at]osiedla.wroclaw.pl
Straż Miejska
Strażnikiem osiedlowym na Świniarach jest Robert Bronowicki, tel. 516 554 537.
Strażnik osiedlowy może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.
Dwaj dzielnicowi
Świniary to rejon działania komisariatu Wrocław-Psie Pole. Dzielnicowi osiedla to:
- sierż. szt. Sebastian Borczyk, tel. 696 455 571, e-mail: dzielnicowy.psie-pole1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- Mateusz Pieniężny, tel. 601 703 679, e-mail: dzielnicowy.psie-pole3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Uwaga! Podany adres mailowy ułatwia kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie czy wykroczeniu, ani petycji, wniosków lub skarg. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 112.
Komunikacja
- Autobusy dzienne: 105, 905
- Autobusy nocne: 244