Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na powierzchni 337 ha mieszka tu ponad 7 tys. osób. W ciągu ostatnich kilku lat miasto zrealizowało tu (lub nadal realizuje) 32 projekty. Jakie na przykład?
Szkoła jak nowa!
W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 przy ul. Gałczyńskiego 8.
Prace trwały dość długo, bo po wejściu wykonawcy okazało się, że budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Konieczne było wzmocnienie jego konstrukcji, elementów nośnych, stropów itd., słowem wszystkiego, co wpływa na bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli.
Ocieplono także elewację budynku, pomalowano ją, wyrównano posadzki, przebudowano instalację wodociągową oraz wykonano mnóstwo prac, których efektów nie widać na pierwszy rzut oka, np. usprawniono system wentylacji szatni przy sali gimnastycznej, wyremontowano i ocieplono dach nad zapleczem szatniowo-sanitarnym bloku sportowego oraz nad salą gimnastyczną. Koszt remontu: ponad 2,5 mln złotych.
Metamorfozę przeszło też przyszkolne boisko wielofunkcyjne, bieżnia i skocznia w dal. Prace trwały krócej niż planowano.
Nowe urządzenia na placu zabaw
W 2022 roku plac zabaw przy ul. Rubinowej przeszedł metamorfozę. Pojawiły się tam nowe urządzenia. Maluchy mają teraz do dyspozycji m.in. huśtawkę „ptasie gniazdo”, karuzele, zestaw do balansu i wspinaczki, łódkę do zabawy z piaskiem i ścieżkę sensoryczną. Jest w czym wybierać! Przybyło zieleni (m.in. drzewa i trawnik), a górka saneczkowa została lepiej wyprofilowana.
Skwer i pergola w Słonecznym Parku na Ołtaszynie
Skwer między ul. Parafialną a Pszczelarską także wygląda inaczej niż kiedyś. W 2020 roku fundamenty dawnego kiosku zostały rozebrane, pojawiła się nowa ścieżka, ławki, lampy, a całość została „ogarnięta”.
W tym samym roku zakończył się III etap prac związanych z realizacją projektu WBO Słoneczny Park na Ołtaszynie – powstała pergola i przybyło zieleni.
Drogi, chodniki, przejścia
W 2022 roku zakończyła się budowa nawierzchni na ul. Marii Wittek na odcinku od ul. Ułańskiej do ul. Kustronia i od ul. Kustronia do ul. Frankowskiego. Prace obejmowały także budowę sieci kanalizacji deszczowej, budowę kanałów technologicznych MKT, oświetlenia, nasadzenia zieleni itd.
Na tym nie koniec, bo powstał także chodnik przy ul. Kurpiów (2021), nowe przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Strachowskiego, Kurpiów i Gałczyńskiego w sąsiedztwie przedszkola, szkół podstawowych, przystanków autobusowych, punktów handlowych, etc.
Trwa jest rozbudowa ul. Motylkowej. Podstawowe prace zostały już ukończone, ale trzeba będzie dodatkowo odwodnić łącznik drogowy - wykonano tam nawierzchnię tymczasową, bez odwodnienia, ale intensywne opady deszczu w styczniu i lutym spowodowały konieczność doprojektowania dodatkowych rozwiązań.
A co poza tym?
Na osiedlu sporo się dzieje. Np. w styczniu odbył się Ołtaszyński Finał dla WOŚP, w lutym nową przewodniczącą Klubu Seniorów została Marta Staszak, w kwietniu mieszkańcy wzięli udział w zorganizowanej przez Radę Osiedla Ołtaszyn wycieczce rowerowej pod hasłem „Szukamy wiosny”. Teraz planowany jest festyn na powitanie lata, a RO szuka partnerów, sponsorów i wystawców. Bieżące informacje na ważne osiedlowe tematy można znaleźć na Facebooku w grupie Rada i Zarząd Osiedla Ołtaszyn.
Ołtaszyn w skrócie
Rozmowy o komunikacji i nie tylko
Niedawno na Ołtaszynie odbyło się spotkanie prezydenta Jacka Sutryka z mieszkańcami, podczas którego dominowały tematy związane z komunikacją, m.in. sprawa przebudowy linii kolejowej 285, budowy linii tramwajowej na Ołtaszyn, kwestie ulepszenia komunikacji zbiorowej oraz poprawy stanu dróg.
Osiedle na Błoniu
Przy ul. Strączkowej można zobaczyć domy o nietypowych, falistych dachach. To Osiedle na Błoniu, zaprojektowane na początku lat 20. ubiegłego wielu przez niemieckiego architekta i urbanistę Ernsta Maya.
O Kozim parku, krowach i kręglach
Wiecie, że na część Ołtaszyna mówi się „Kozi park”, na poligonie za koszarami pasano kiedyś krowy, a okoliczni mieszkańcy korzystali z kręgielni w ogródku przy dawnej karczmie? Mnóstwo ciekawych informacji na temat historii i teraźniejszości osiedla, a także stare zdjęcia, mapy, pocztówki i nie tylko można znaleźć na stronie Ryszarda Budzowskiego, przewodnika miejskiego. Przedstawia się tam tak: „Mieszkam na Ołtaszynie od urodzenia, tu chodziłem do szkoły, tu grałem w piłkę na ulicy, zakradałem się do ogrodów po jabłka, może zatem warto zapisać tamte klimaty. Pamiętajmy o naszych korzeniach.”
Biblioteka przy Nenckiego
W samym sercu Ołtaszyna, przy ul. Nenckiego 136a, mieści się nieduża, przytulna biblioteka, z której korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla, ale także osoby przyjeżdżające z Wysokiej, Kobierzyc, Radomierzyc i nie tylko.
Można tu znaleźć książki dla czytelników w każdym wieku, w tym dla młodzieży i młodych dorosłych (od niedawna jest tu dział dział Young Adult). Jest tu również kolekcja audiobooków, która ostatnio powiększyła się dzięki Radzie Osiedla. Informacje na temat placówki można znaleźć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej można znaleźć w zakładce filii nr 17.
Rada Osiedla
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Ołtaszyn Edyta Skuła zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdą środę w godz. 18-19 w siedzibie RO przy ul. Pszczelarskiej 7 (Sala Sesyjna, II piętro). Do radnych można także napisać: oltaszyn[at]osiedla.wroclaw.pl.
Straż Miejska
Na osiedlu Ołtaszyn nie ma strażnika osiedlowego, jednak to nie znaczy, że nie można liczyć na pomoc Straży Miejskiej. W sprawach wymagających interwencji można dzwonić pod czynny całą dobę numer dyżurnego SM: 986.
Dzielnicowy
Osiedle Ołtaszyn to rejon działania komisariatu Wroclaw-Krzyki. Dzielnicowy tego osiedla to st. sierż. Andrzej Garczyński, tel. 601 816 179, e-mail:krzyki16[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl. UWAGA! Podany adres mailowy ułatwi ci kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomienia o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów prawa. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki proszę dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.
Komunikacja
- Autobusy dzienne: 112, 113, 612, 903
- Autobusy nocne: 249