wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Co nowego na osiedlu Zacisze-Zalesie-Szczytniki?

Rozbudowa specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży, trwająca przebudowa II LO, zmiany na kąpielisku Morskie Oko i na Stadionie Olimpijskim, wydarzenia zorganizowane przez Radę Osiedla i CAL. Co jeszcze słychać na osiedlu Zacisze-Zalesie-Szczytniki?

Reklama

Na 367 ha zameldowało się tu blisko 4 tys. mieszkańców (dane z końca 2023 roku). W ciągu kilku ostatnich kilku lat Miasto zrealizowało tu (bądź realizuje nadal) blisko 30 projektów. Oto kilka przykładów.

Zabytkowy most znów wygląda jak kiedyś

Most Zwierzyniecki, łączący Wielką Wyspę (a na niej osiedle Zacisze-Zalesie-Szczytniki) z Osiedlem Plac Grunwaldzki znów ma szarozielony kolor – taki sam, jak w dniu otwarcia w 1897 roku.

<p>Most Zwierzyniecki po remoncie</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Most Zwierzyniecki po remoncie

Powrót do pierwotnej barwy i zabezpieczenie konstrukcji przed korozją było tylko jednym z wielu zadań związanych z trwającą 2 lata i 6 miesięcy renowacją tego zabytkowego obiektu. Odnowione zostały wszystkie elementy mostu: pylony w formie wież, balustrady, tablica z brązu, a także części pod jezdnią i chodnikami. Koszt: 9,5 mln zł).

Rozbudowa SOSW przy Parkowej

Jedną z największych inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach na osiedlu Zacisze-Zalesie-Szczytniki jest zakończona w 2022 roku rozbudowa ważnego dla całego miasta Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej 27 dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężoną w wieku od 6 do 25 lat.

Lekcje w rozbudowanym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym UMW
Lekcje w rozbudowanym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Uczniowie nie tylko się tu uczą, ale i rozwijają swoje zainteresowania, uczestniczą w różnych zajęciach pozalekcyjnych, biorą udział w imprezach kulturalnych, projektach edukacyjnych i projektach, jeżdżą na wycieczki, słowem żyją pełnią życia, a teraz mogą cieszyć się lepszymi warunkami do nauki i terapii.

Postało nowe, 3-kondygnacyjne skrzydło połączone z istniejącym budynkiem i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczniowie mają do dyspozycji m.in. siedem sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, dwie świetlice, salę do muzykoterapii, natomiast pokój nauczycielski wyposażono w specjalny panel, dzięki któremu nauczyciele mogą natychmiast zobaczyć, jeśli któryś z ich podopiecznych potrzebuje pomocy. Wybudowana została też nowa winda, która obsługuje zarówno starą, jak i nową część ośrodka, wypiękniało także jego otoczenie.

Wcześniej, w latach 2018-2022, w SOSW przy ul. Parkowej wyremontowano też blok sportowy, kuchnię, aulę, elewację i schody, wymieniono instalację elektryczną, drzwi oraz okna w przyziemiu, zbudowano dwa boiska wielofunkcyjne, zasadzono ponad 20 drzew, utworzono stanowiska dla pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami.

Na nowe skrzydło ośrodka przeznaczono 7 mln złotych. Na wszystkie prace remontowe w placówce od 2018 roku – ponad 11 mln złotych.

Zmiany w II LO przy ul. Parkowej

W 2022 roku budynki B i C Liceum Ogólnokształcącego nr II z klasami mistrzostwa sportowego przy ul. Parkowej zostały dostosowane do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Chodziło m.in. o wydzielenie klatek schodowych wraz z montażem okien oddymiających, wykonanie odpowiednich instalacji i mnóstwo innych prac,  dzięki którym uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły są bezpieczniejsi. Teraz pora na budynek A.

Nowości na Morskim Oku i Stadionie Olimpijskim

Morskie Oko ma od 2023 roku nowe wyposażenie: urządzenia technologii wody i automatykę obsługująca zbiornik. Zmieniło się tam zresztą o wiele więcej: odnowiono elewację, szatnie, natryski itd.

To niesamowicie popularne wśród wrocławian miejsce. W ubiegłym roku, między 1 czerwca a 31 sierpnia odwiedziło 90 tys. osób. W tym roku gości będzie pewnie jeszcze więcej, bo pojawiło się wiele nowości, m.in. mały dmuchany tor wodny dla dzieci, wypożyczalnia kajaków i desek SUP, nowe ławki, świeży piasek na boiskach do siatkówki plażowej czy strefa grillowa.

Warto dodać, że Morskie Oko cieszy wzięciem nie tylko latem, bo w innych porach roku korzystają z niego także Wrocławskie Morsy.

<p>Wrocławskie Morsy na Morskim Oku</p> fot. Tomasz Hołod
Wrocławskie Morsy na Morskim Oku

Sporo nowości także na Stadionie Olimpijskim. M.in. rozbudowano system monitoringu, nad trybunami przy torze żużlowym pojawiła się plandeka ochronna, zmodernizowano bandy bezpieczeństwa.

<p>Tor żużlowy Stadionu Olimpijskiego</p> WI
Tor żużlowy Stadionu Olimpijskiego

Modernizacja torowiska i nie tylko

W 2022 roku zakończyła się modernizacja torowiska przy al. Jana Kochanowskiego od mostu Szczytnickiego do al. Różyckiego wraz z przejazdem. Wymieniono łącznie 366 m torów. Koszt 2,2 mln zł.

A co z mniejszymi, ale ważnymi dla mieszkańców osiedla inwestycjami?

  • W 2019 roku przy ul. Paderewskiego powstał chodnik, a w części Parku Szczytnickiego, która się mieści między Morskim Okiem a ul. Czackiego stanęło 15 lamp parkowych, dzięki którym łatwiej spacerować tędy także po zmroku.

<p>Nowe lampy w Parku Szczytnickim</p> ZZM
Nowe lampy w Parku Szczytnickim

  • W 2020 roku przy ul. Różyckiego w ramach programu Toalety w Parkach i na terenach rekreacyjnych powstała nowoczesna, „wandaloodporna”, bezpłatna toaleta samoczyszcząca z zielonym dachem.
  • W 2021 doświetlono przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Różyckiego z Chopina oraz na przejście Chopina.
  • W ubiegłym roku na ul. Chopina w pobliżu SP nr 36 i CAL w ramach FO został wyremontowany chodnik, który był w bardzo kiepskim stanie technicznym.

A co się dzieje na osiedlu? Zajrzyj do tekstu na ten temat.

Zajrzyj też do galerii zdjęć, gdzie zobaczysz zdjęcia z wielu działań Rady Osiedla, Klubu Seniora i Centrum Aktywności Lokalnej prowadzonego przez stowarzyszenie Druga Runda.

Osiedle Zacisze-Zalesie-Szczytniki w skrócie

Dom-igloo

Przy ul. Moniuszki 33 powstał w 1963 roku dom jednorodzinny, który wygląda jak igloo. Zaprojektował go i zbudował dla swojej rodziny wrocławski architekt i naukowiec prof. Witold Lipiński, ten sam, który zaprojektował przypominające latające talerze obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Jeszcze kilka miesięcy temu w Muzeum Architektury we Wrocławiu można było oglądać poświęconą mu wystawę pod tytułem „Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego”.

Nasze własne Kilimadżaro

Nie, nie chodzi o najwyższą górę Afryki, lecz liczące 134 m n.p.m. wzgórze niedaleko Morskiego Oka, z którego zimą można zjeżdżać na sankach. Zostało usypane ze żwiru i mułu, który został wykopany, gdy budowano kanał powodziowy.

Kawałek Ameryki

Futbol amerykański, lacrosse, softball… Istniejący od 11 lat wrocławski klub sportów amerykańskich Panthers Wrocław ma na swoim koncie dziesiątki tytułów mistrzowskich w każdej z tych dyscyplin, a zdobywa je i w kraju, i poza jego granicami. Ich mecze to atrakcja dla całych rodzin. W ostatni weekend mecz Panthers Wrocław - Frankfurt Galaxy (54:19!) oglądało z trybun ponad 5 tys. osób, a w przerwie wystąpiła piosenkarka Julia Żugaj.

<p>Mecz Panthers Wroclaw vs Frankfurt Galaxy</p>
Mecz Panthers Wroclaw vs Frankfurt Galaxy

Raz w roku za darmo

Dzięki programowi Nasz Wrocław raz na 365 dni można wybrać się za darmo na mecze klubów

  • Panthers Wrocław (o klubie piszemy wyżej) - uwaga, są zapisy!)
  • Volley Wrocław, kobiecy klub siatkarski (ul. Paderewskiego 35)

Oba kluby mają siedzibę przy ul. Paderewskiego 35. Szczegóły nt. zniżek na stronie Nasz Wrocław.  

Tajemniczy ogród

U zbiegu ulic Kochanowskiego i Wojciecha z Brudzewa mieści się mało znany Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego. Jest jak skarbiec pełen roślin z różnych stron świata. Rosną tu najróżniejsze zioła, a także eukaliptusy, cynamonowce, kardamon, marakuja, kawa i nie tylko. Zapylacze są zachwycone tą kolekcją. Bywają tu nawet niezwykle rzadkie fioletowe pszczoły!

Rada Osiedla

Krzysztof Zalewski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które po wakacyjnej przerwie będą się odbywać jak do tej pory w każdy wtorek w godz. 17-19 w siedzibie RO przy ul. Chopina 9A (I piętro). Do końca wakacji w razie pilnych problemów z RO można skontaktować się telefonicznie, tel. 506 692 666. 

Strażnik osiedlowy

Strażnikiem osiedlowym na osiedlu Zacisze-Zalesie-Szczytniki jest Przemysław Stachurski, tel. 506 288 232. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowy

Osiedle Zacisze-Zalesie-Szczytniki to rejon działania komisariatu Wrocław Śródmieście. Dzielnicowym tego osiedla jest sierż. szt. Michał Strączkowski, tel. 601 811 457, e-mail: dzielnicowy.srodmiescie12[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Uwaga: podane adresy mailowe ułatwiają kontakt z dzielnicowym, ale nie służą do składania zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Tramwaje: 9, 12, 13, 17
  • Autobusy dzienne: D, 111, 116, 121, 131, 151, 345, 911, 921
  • Autobusy nocne: 241, 259

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama