Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na powierzchni 237 ha mieszka tu ponad 23,7 tys. osób (tyle było zameldowanych na pobyt stały i tymczasowy pod koniec grudnia 2023 roku). W ciągu ostatnich lat Miasto zrealizowało tu (lub realizuje nadal) blisko 80 projektów. Jakie na przykład?
Remont torów, wymiana nawierzchni, drogi rowerowe
Trwa modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Powstańców Śl. (odcinek do ul. Wykonaliśmy już prace rozbiórkowe z wyjątkiem części skrzyżowania z ul. Swobodną, gdzie musimy utrzymywać ruch kołowy. Na ukończeniu jest podbudowa pod montaż szyn, dzięki czemu możemy zacząć wykonanie warstw konstrukcyjnych nawierzchni torowiska.Daniel Misiak z MPK we Wrocławiu
Remont torowiska powinien się zakończyć się przed rozpoczęciem roku szkolnego.
W ramach programu Szybkie Wymiany Nawierzchni poprawiono stan techniczny górnych, uszkodzonych warstw drogi m.in. w obrębie osiedla, na ul. Kamiennej.
W 2021 roku przebudowano ul. Swobodną, by wydzielić drogi rowerowe na odcinku od skrzyżowania z ul. Powstańców Śl. do ul. Ślężnej. Koszt ponad 2,6 mln zł.
Z kolei w 2022 odbył się remont ul. Komandorskiej od ul. Swobodnej do ul. Wielkiej (Koszt: 1,9 mln zł). Granitowa poniemiecka kostka została zachowana, ale odkształcenia i miejsca zapadnięte wyrównano, a to oznacza, że zniknęły wykruszone łaty asfaltu.
Nowoczesna hala tenisowa, korty i nie tylko
W ubiegłym roku zakończyła się budowa nowoczesnej, klimatyzowanej hali do tenisa i dwóch oświetlonych kortów tenisowych oraz ścianki treningowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. Trwałej, a we wrześniu odbyły się pierwsze testy.
– Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy narzędzia do wszechstronnej edukacji młodych wrocławian. Nowa infrastruktura z pewnością przyśpieszy popularyzację tenisa wśród naszych uczniów i mieszkańców – mówiła w dniu otwarcia Oliwia Zacharasiewicz, dyrektorka SSP 72 we Wrocławiu. Zaprosiła wówczas do współpracy inne placówki, które zainteresowane są szkółkami tenisa. Korty i hala udostępniane są także wszystkim wrocławianom na zasadach komercyjnych (trzeba się skontaktować z sekretariatem).
Obiekty są dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, a zbudowano je, stosując nowoczesne rozwiązania. Np. na dachu hali są panele fotowoltaiczne oraz zieleń.
Wcześniej, w 2020 i w 2019 roku przebudowane i wyremontowane zostały także bloki sportowe w Technikum nr 15 przy ul. Skwierzyńskiej (Koszt: 2,1 mln zł) oraz w VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Zaporoskiej (Koszt 1,3 mln zł).
Remonty w szkołach i przedszkolach
Co jeszcze słychać w szkołach i innych placówkach edukacyjnych?
Np. od 2022 roku dzieci z Przedszkola nr 90 przy ul. Zaporoskiej jedzą posiłki przygotowane w nowej, świetnie wyposażonej kuchni, powstały także nowe gabinety (m.in. psychologa i logopedy), toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zmieniła się strefa wejściowa.
Przybyło zieleni
A co z zielenią? W 2021 roku zakończyła się modernizacja ważnego dla mieszkańców miejsca, czyli parku Tadeusza Różewicza przy ul. Sztabowej (piszemy o nim niżej).
Wcześniej, w 2019 i 2020 roku, został zrewitalizowany zieleniec przy ul. Sanockiej. Powstały tam alejki, ustawiono ławki, przybyło zieleni.
Zmieniło się także rondo, gdzie w 2020 roku posadzono mnóstwo krzewów i bylin oraz założono kwietną łąkę.
Podwórko jak nowe
W lipcu odbył się odbiór prac remontowych na podwórzu przy ul. Pocztowej, Sztabowej i Sudeckiej. Są tam teraz nowe pojemniki półpodziemne, jest nowa droga, alejka, ogród deszczowy. Inwestycja była finansowana z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Powstańców Śląskich.
Nudzić tu się nie da!
Mieszkańcom osiedla Powstańców Śląskich nie grozi nuda, bo dzieje się tu naprawdę dużo. Mogą m.in. brać udział w wydarzeniach organizowanych przez Radę Osiedla czy Spółdzielnią Mieszkaniową Wrocław Południe (a często także wspólnymi siłami).
Np. w lipcu na podwórzu między budynkami przy ul. Studziennej, Komandorskej, Skwerowej i Ślężnej odbył się Pchli Targ, a na wrzesień zaplanowano w Parku Różewicza wielki osiedlowy festyn z wieczorną potańcówką i mnóstwem innych atrakcji. Będą też dmuchańce, najróżniejsze warsztaty, stoiska partnerów itd. Z kolei 15 września odbędzie się tam Święto Dyni.
Bieżące informacje na temat tego, co dzieje się w tym rejonie miasta, można znaleźć m.in. na profilu RO Powstańców Śląskich na Facebooku.
I nie tylko tam, bo na osiedlu działa również wiele organizacji pozarządowych, m.in. Fundacja Nam Zależy, która do prowadzonego przez siebie Klubu Kultury Anna (ul. Zielińskiego 22a, pomieszczenia udostępnione przez SM Południe) zaprasza mieszkańców w każdym wieku na bezpłatne zajęcia. Jest nawet angielski dla seniorów!
Ciekawie jest także w dawnym kinie Oko, gdzie działa fyusr4RBLog. To wojskowy ośrodek kultury działający na rzecz żołnierzy i ich rodzin, ale dostępny także dla innych mieszkańców okolicy.
Odbywają się tu koncerty, spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i wernisaże, zajęcia rysunkowe, malarskie i rękodzieła, a w lecie można skorzystać ze strefy leżaków.
Osiedle w skrócie
Jazz i nie tylko na Rondzie
W ubiegłym roku ruszył Przystanek Rondo – scena plenerowa klubu Vertigo, zielona wyspa w ruchliwej części miasta i miejsce spotkań.
Bezpłatne koncerty – głównie jazz, swing i blues – na żywo, imprezy prowadzone przez DJ-ów, relaks na leżakach, a także tańce, kino plenerowe (16 sierpnia o godz. 21.30 będzie „Znak Zorro” z 1940 roku). https://www.facebook.com/przystanekrondo
Biblioteka przy Sztabowej
Przy ul. Sztabowej 98 mieści się filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Jest tu duży i nieustannie aktualizowany księgozbiór dla dzieci i dorosłych, imponująca kolekcja audiobooków, odbywają się spotkania autorskie, działa Dyskusyjny Klub Książki i klub dla fanów kryminałów, organizowane są najróżniejsze warsztaty, turnieje układania puzzli, quizy o Harrym Potterze i wiele innych wydarzeń.
Taniej do Kolejkowa
W ramach programu Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX bilety do Kolejkowa można kupić z 8 proc. zniżką. Kolejkowo to największa w Polsce, bardzo szczegółowa makieta kolejowa, którą mieści się w Sky Tower na I piętrze. Zwiedzając ją, warto wypatrywać akcentów humorystycznych i odniesień do aktualnych wydarzeń.
Rada Osiedla
Michał Kwiatkowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich zaprasza mieszkańców na dyżury osiedlowych radnych, które od września będą się odbywać według nowego harmonogramu: w pierwsze środy miesiąca w godz. 10-12 oraz we wszystkie czwartki w godz. 17-19 w siedzibie RO przy ul. Gajowickiej 96a. Z RO można skontaktować się także mailowo, pisząc na adres: owstancow_slaskich[at]osiedla.wroclaw.pl.
Strażniczka osiedlowa
Strażniczką osiedlową na osiedlu Powstańców Śląskich jest Agnieszka Żmuda, tel. 506 288 200. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.
Dwoje dzielnicowych
Osiedle Powstańców Śląskich to rejon działania komisariatu Wroclaw-Krzyki.
Dzielnicowymi osiedla są:
- sierż. Adrianna Walczuk, tel. 47 87 115 56, e-mail: krzyki1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
- sierż. szt. Krzysztof Stanisławski, 601 813 831, e-mail: dzielnicowy.krzyki2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Komunikacja miejska
- Tramwaje: 2, 6, 7, 17, 20
- Autobusy dzienne: A, D, 122, 124, 125, 126, 127, 133, 134, 143, 144, 602
- Autobusy nocne: 240, 241, 243, 246, 247, 248, 250, 253, 257