Choć trudno w to uwierzyć, wystawa przygotowana przez Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie pierwszą obszerną prezentacją twórczości Witolda Lipińskiego - architekta i naukowca, znanego przede wszystkim z dwóch śmiałych, futurystycznych realizacji: obserwatorium na Śnieżce i Domu-Igloo we Wrocławiu.
Otwarcie wystawy pod tytułem „Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego” już za tydzień: 30 listopada (czwartek) o godz. 18:00 we wrocławskim Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5. Będzie ją można oglądać do 31 marca przyszłego roku.
Scenografia do filmu sci-fi? Nie, to domy i ośrodek wypoczynkowy
Na wystawie zobaczymy obiekty z najważniejszego okresu działalności Lipińskiego, kiedy to tworzył dzieła z pogranicza architektury, inżynierii i rzeźby. Choć sprawiają wrażenie scenografii do filmu sci-fi, kilka z nich zostało zrealizowanych.
Oprócz dzieł kanonicznych - domu Igloo przy ul. Stanisława Moniuszki i Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce - na wystawie zobaczymy również dwa mniej znane wrocławskie domy jednorodzinne i dawny ośrodek wypoczynku świątecznego w Rokitkach pod Legnicą.
Architekt, który zawsze chciał być gdzie indziej
Jak piszą organizatorzy wystawy, Witold Lipiński zawsze chciał być gdzie indziej. Projektując, spełniał to marzenie, bo tworzył rzeczywistość alternatywną dla tej, która go otaczała i testował nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne.
Projektował obiekty niemożliwe, raz po raz udowadniając, że rzeczy niemożliwych nie ma. Kiedy w polskim pejzażu dominowały bloki i domy-kostki, on proponował budynki-chmury i domy-statki kosmiczne.organizatorzy wystawy
– Gdy rozpędzała się prefabrykacja, a budynki zaczęto wytwarzać masowo na fabrycznych liniach produkcyjnych, marzył o tworzeniu architektury bioklimatycznej, skupiając się na kształtowaniu odpowiednich warunków dla współistnienia człowieka i przyrody – dodają.
Witold Lipiński uciekał przed światem także w przestworza – jego pozazawodową pasją było szybownictwo.
Nie tylko rysunki
Podczas wystawy, poza oryginalnymi rysunkami Witolda Lipińskiego, zobaczymy również ceramiczne modele, wykonane na potrzeby wystawy przez twórców i twórczynie z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obiekty, które zostały wybudowane i istnieją do dziś, sportretował fotograf architektury Jakub Certowicz.
- Organizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Miasto Wrocław
- Partner: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
- Kurator i kuratorka: Michał Duda i Daria Kieżun
Rysunki prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Witolda Lipińskiego, znajdującego się obecnie w zbiorach prywatnych.