wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. W miejscu po Solpolu stanie budynek inwestora z Krakowa. Kto wygra konkurs na projekt? Oto jedna z koncepcji

Jak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu po wyburzonym Solpolu przy ul. Świdnickiej? Inwestor wciąż nie pokazał najlepszego projektu. Czekamy, a w międzyczasie prezentujemy koncepcję architektów z Sopotu.

Reklama

Solpol odszedł na zawsze na przełomie września i października 2023 roku. Został zrównany z ziemią. Na pustej i ogrodzonej działce przy ulicy Świdnickiej spółka Noho Investment z Krakowa kiedyś postawi budynek mieszkalny z usługami. Prawdopodobnie z dodatkami w rodzaju pokoju klubowego, sali kinowej, pomieszczeń do pracy wspólnej oraz strefy sportowej i wypoczynkowej. O wstępnych planach inwestora pisaliśmy tutaj.

Najbardziej frapujące pytanie brzmi: jak będzie wyglądał nowy budynek, który stanie w tym miejscu? Architekci z różnych stron Polski, w tym AP Szczepaniak z Wrocławia, zgłosili się do konkursu. Propozycja wrocławian odpadła. Skoro są przegrani, muszą być wygrani, ale inwestor nie opublikował jeszcze najlepszego projektu. Koncepcję architektoniczną miał pokazać w połowie kwietnia, lecz tego nie zrobił. W drugiej połowie kwietnia poinformował, że projekt wciąż czeka na akceptację.

I my czekamy… a w czasie oczekiwania pokazujemy następną koncepcję. Jej autorem są architekci z Sopotu – Roark Studio.

Elewację podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi rozłożystymi łukami, które będą zachęcać do wnętrza, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach.
Opis koncepcji architektonicznej Roark Studio

Architekci z Sopotu podkreślili istotność relacji planowanego budynku z sąsiednim kościołem świętych Stanisława, Doroty i Wacława. – Zdecydowaliśmy się na współczesną interpretację tradycyjnej cegły, w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach – przybliżył Jakub Bladowski.

Nowy budynek, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, musi być niższy od kościoła, tak aby nie zasłonił absydy widocznej z ulicy Świdnickiej.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama