wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Ostatni tydzień Solpolu. Przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu kończy się wyburzanie znanego domu handlowego [ZDJĘCIA]

„It’s the final countdown” – kilka dni pozostało do końca wyburzania domu handlowego Solpol. Długie i silne ramię żółtej maszyny dobrało się do jego ostatniej części. Właściciel budynku zapowiadał niedawno, że rozbiórka zakończy się przed początkiem października. Później rozpoczną się przygotowania do nowej inwestycji. W galerii możecie obejrzeć zdjęcia z 21 września.

Reklama

Zgeometryzowane formy, jaskrawe zielenie i fiolety, płyty ceramiczne, szklane tafle w witrynach. A teraz? Sterta gruzu i ostatni kawałek ściany, który właśnie wali się pod uciskiem maszyny wyburzeniowej. Niebawem przy ulicy Świdnickiej nie będzie widać, co stało tam przez niemal trzydzieści lat.

A może jednak ślad pozostanie? Właściciel – Noho Investment – pisze o jednej ze swoich inwestycji (w Krakowie), że jest ona połączeniem historycznej tkanki miejskiej z nowoczesnością. Odnosi się to do rewitalizacji budynków poprzemysłowych i nadania im nowej funkcji. To daje pewną nadzieję, że w planowany na miejscu po Solpolu budynek projektanci wkomponują jakąś pamiątkę po domu handlowym, który zapoczątkował nurt postmodernizmu w architekturze Wrocławia.

Solpol: kiedyś sklepy i biura, w przyszłości mieszkania

Pewne jest, że będzie to budynek mieszkalny z usługami. Prawdopodobnie z dodatkami w rodzaju pokoju klubowego, sali kinowej, pomieszczenia do pracy wspólnej lub strefy sportowej i wypoczynkowej. O wstępnych planach Noho Investment pisaliśmy tutaj.

Solpol oddano do użytku w 1993 roku. Był pierwszym domem handlowym we Wrocławiu po komunie. Zbudowano go według projektu Wojciecha Jarząbka i jego zespołu.     

W ekstrawaganckim domu handlowym był sklep spożywczy, wyżej stoiska z ubraniami, butami, zabawkami, sprzętem elektronicznym itd. Na ostatnim piętrze mieściły się biura. Wrocławianie odwiedzali go niemal codziennie.

Koniec Solpolu nastąpił dużo wcześniej

Tak naprawdę koniec lubianego domu handlowego z ulicy Świdnickiej nastąpił na długo przed decyzją o jego wyburzeniu. Gdy w mieście otwierano duże sklepy i pierwsze galerie, odwiedzało go coraz mniej klientów. W 2019 roku w Solpolu działały jedynie dwa sklepy, magazyn i kilka biur. Lata świetności przeminęły bezpowrotnie. Nie pomógł nawet telewizyjny rozgłos na początku XXI wieku, kiedy we wnętrzach Solpolu kręcono program „Bar” prowadzony przez Krzysztofa Ibisza.

Życie w Solpolu zamarło, a budynek wzbudzał coraz większe kontrowersje. Wielu podważało sens jego istnienia, uważając go za brzydką pomyłkę, całkowicie niepasującą do pięknych sąsiadów. Inni bronili go, twierdząc, że jest symbolem nie tylko zjawiska architektonicznego, ale także nowoczesnego Wrocławia – miasta odważnego i nonkonformistycznego. Ale to już tylko historia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama