wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Budowa nowej elektrociepłowni dla Siechnic i południa Wrocławia. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy

Za około rok nowa elektrociepłownia pod Wrocławiem uruchomi blok gazowo-parowy. Nowoczesna Czechnica to bardzo ważny obiekt. Wyprodukuje energię dla mieszkańców Siechnic i południa stolicy Dolnego Śląska. Będzie zasilana gazem, co oznacza odejście od węgla. Mamy zdjęcia pokazujące postęp na budowie.

Reklama

Zasilana węglem elektrociepłownia w Siechnicach przestanie działać w 2024 roku. Zastąpi ją nowoczesna – na gaz ziemny, dużo mocniejsza i emitująca mniej szkodliwych substancji. Nowa EC Czechnica wyprodukuje prąd i ciepło, które popłynie do mieszkańców gminy Siechnice i do wrocławian z południowej części miasta. Blok gazowo-parowy zostanie uruchomiony w pierwszej połowie 2024 roku. Wcześniej zacznie działać kotłownia rezerwowo-szczytowa (próby w tegorocznym maju).

O parametrach i częściach nowej elektrociepłowni, a także o korzyściach, jakie przyniesie wraz z wyłączeniem starej, pisaliśmy w październiku 2022 r. podczas pierwszej wizyty na placu budowy.

Zdjęcia i sprawozdanie z budowy

Budowa trwa drugi rok. We wszystkich obiektach prowadzone są prace budowlane i instalacyjne o różnym stopniu zaawansowania, angażujące obecnie ok. 500 pracowników. Na fundamentach stanęły przed chwilą turbiny gazowe i turbina parowa.

Wyraźnie widoczna jest konstrukcja akumulatora, który będzie odpowiadał za stabilizację obciążenia źródeł ciepła przy zmiennym zapotrzebowaniu oraz za pokrywanie chwilowego szczytowego zapotrzebowania na ciepło.

Akumulator ciepła zwiększy elastyczność pracy urządzeń, sprawność oraz dyspozycyjność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, optymalizację kosztów produkcji oraz dostawy ciepła w sytuacjach awaryjnych.
Andrzej Jedut, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA

Montaż płaszcza stalowego akumulatora ciepła przeprowadzany jest od dołu. Dach unoszą podnośniki hydrauliczne, aby pod jego konstrukcją mogły powstawać kolejne pierścienie obudowy. Zbiornik akumulatora ma 24 m średnicy, a jego docelowa wysokość wyniesie 34 metry.

Instalowanie kluczowych kotłów

Aktualnie trwa instalowanie kluczowych dla procesu technologicznego kotłów. To urządzenia ciśnieniowe, które wykorzystują ciepło ze spalin turbin gazowych do wytwarzania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem o temperaturze sięgającej powyżej 500 stopni Celsjusza. Para ta użytkowana jest w dalszych procesach technologicznych do produkcji energii elektrycznej przez turbinę parową i generator oraz do wytwarzania ciepła poprzez ogrzewanie wymienników sieciowych.

W takim kotle zamontowana jest bardzo duża liczba stalowych rur wypełnionych wodą lub parą wodną, które nagrzewają się od gorących spalin z turbiny gazowej. Łączna długość tych rur w każdym z dwóch kotłów to ponad 44 km – taki dystans trzeba pokonać z Siechnic, aby dotrzeć na Ślężę.

Kotły, o których mowa, podróżowały drogą morską do Gdańska. Do Siechnic są przewożone w częściach. Główne moduły mają blisko 16 metrów długości i 5 m szerokości. Największe ważą ponad 157 ton. Równolegle z transportem elementów prowadzony jest montaż kotłów, który zakończy się w lipcu tego roku.

Na budowie Czechnicy dzieją się także inne technologiczne czary:

  • po próbach wytrzymałości są wszystkie instalacje gazowe niezbędne do zasilania palników kotłów wodnych, kotłowni rezerwowo-szczytowej wraz ze stacją przygotowania gazu;
  • montowana jest aparatura kontrolno-pomiarowa;
  • równolegle trwają prace montażowe na instalacjach wyprowadzających moc cieplną z nowej elektrociepłowni.

Bezpieczeństwo mieszkańców aglomeracji

Przedstawiciele Kogeneracji podkreślają, że budowa wymaga skoordynowania nie tylko samego procesu inwestycyjnego, ale również utrzymania skutecznego funkcjonowania starej elektrociepłowni (zaprojektowanej na początku XX wieku).

To inwestycja ważna zarówno w kontekście odejścia od węgla w ciepłownictwie na rzecz ekologicznych rozwiązań, jak i bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Realizacja tego przedsięwzięcia wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Andrzej Jedut

Budowa jest dofinansowana pieniędzmi UE. Inwestorem jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła z grupy PGE. Zespół Kogeneracji składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl