wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Budowa elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach pod Wrocławiem. Są już turbiny gazowe [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: plac budowy elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach mat. prasowe
Na zdjęciu: plac budowy elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach

W Siechnicach pod Wrocławiem budują nową elektrociepłownię, która wyprodukuje energię dla mieszkańców południowej części Wrocławia i gminy Siechnice. Uruchomienie Czechnicy umożliwi zastąpienie w 2024 roku starej, zużytej elektrociepłowni. Nowa będzie znacznie skuteczniejsza oraz o wiele mniej ingerująca w środowisko - obecna jest na węgiel, nowa będzie zasilana gazem. Zobaczcie zdjęcia i wideo z budowy elektrociepłowni w Siechnicach.

Reklama

Budowa elektrociepłowni Czechnica rozpoczęła się na przełomie 2021 i 2022 roku. Po kilku miesiącach na plac dotarły kotły, turbiny i generatory. Instalacja urządzeń technologicznych prowadzona jest równolegle z budową konstrukcji budynków i sieci.

Główne części obiektu to:

  • blok gazowo-parowy do produkcji prądu i ciepła (jego konstrukcja stalowa już jest),
  • kotłownia rezerwowo-szczytowa do produkcji ciepła (budynek stoi, trwa montaż pokrycia dachu),
  • akumulator o pojemności powyżej 13 000 metrów sześciennych – jako rezerwa energii elektrycznej (planowany),
  • stacja przygotowania wody na potrzeby elektrociepłowni oraz systemu ciepłowniczego, pobieranej z rzeki Oława (na początku budowy).

Jako pierwsze dotarły cztery kotły wodne, które są już w kotłowni. Dwie turbiny gazowe, wyprodukowane w Szwecji, przepłynęły Bałtyk, zostały przetransportowane z Gdańska do Siechnic i ustawione na fundamentach. W listopadzie planowane są kolejne dostawy wyposażenia: innych kotłów i turbiny parowej.

Elektrociepłownia Czechnica: dla siechniczan, wrocławian i środowiska

Czechnica będzie włączana etapami. Najpierw wiosną 2023 r. produkcję rozpocznie blok rezerwowo-szczytowy. Równocześnie energia będzie wytwarzana w starej elektrociepłowni. Później, planowo w połowie roku 2024, pracę rozpocznie blok gazowo-parowy.

Energia z Czechnicy popłynie do wrocławian z południa oraz do mieszkańców gminy Siechnice. We Wrocławiu z jej ciepła skorzysta 20 procent wszystkich odbiorców. – Nowa elektrociepłownia jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego dla Wrocławia i okolicznych gmin. Zwiększymy zdolności produkcyjne, wyprodukujemy więcej ciepła i energii elektrycznej dla większej liczby odbiorców – mówi Andrzej Jedut, prezes zarządu spółki Kogeneracja, wchodzącej w skład grupy PGE.

Uruchomienie Czechnicy umożliwi zastąpienie w 2024 roku starej elektrociepłowni, zaprojektowanej na początku XX wieku, co jest niezbędne z powodu jej wieku i wymagań środowiskowych. Stara jest zasilana węglem, nową napędzi gaz ziemny. – To różnica kardynalna – stwierdza Marek Salmonowicz, koordynujący projekt w Kogeneracji i dodaje: – Dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego przewidujemy całkowitą redukcję emisji tlenków siarki i pyłów oraz znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu.

Elektrociepłownia w Siechnicach: większa moc i mniej zanieczyszczeń

W liczbach poprawa wygląda tak:

  • 18 razy mniej emisji tlenków azotu,
  • 77 razy mniej tlenków siarki,
  • 7 razy mniej pyłów.

Z kolei taka jest różnica mocy:

  • moc cieplna: 315 MWt (nowa) kontra 247 MWt (obecna),
  • moc elektryczna: 179 MWe (nowa) kontra 100 MWe (obecna).

11 kilometrów nowej trasy gazociągu

Gazociąg przyłączeniowy, zasilający nową elektrociepłownię, o długości 11 km został już wybudowany. Jego trasa przebiega przez gminy Oława, Domaniów i Siechnice.

Teraz trwa montaż estakad technologicznych, budowa ciepłociągów oraz komór na wyprowadzeniu ciepła do Wrocławia i Siechnic. W ostatnich dniach września przeprowadzone zostały prace związane z wpięciem do sieci ciepłowniczej przyłącza nowej elektrociepłowni. Ciepłociąg będzie budowany pod ulicą Stawową, co spowoduje czasowe utrudnienia drogowe do końca grudnia 2022 roku.

Tak będzie wyglądać EC Czechnica

Budowa Czechnicy kosztuje około 1,5 miliarda złotych. Została dofinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2020.

Obiekt powstaje przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Stawowej, na działce po hucie. Inwestor kupił ją 11 lat temu, ale bez hałdy, która stoi i na razie nigdzie się nie wybiera. Chechnica wejdzie w skład Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA, do którego należą: EC Wrocław i EC Zawidawie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl