wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. TOP 7. Kawiarnie z charakterem we Wrocławiu w Międzynarodowy Dzień Kawy [ZDJĘCIA, ADRESY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Monika (z lewej) i Zuzia, które zapraszają na aromatyczną kawę do legendarnej kawiarni na Nadodrzu, czyli do Cafe Rozrusznik. fot. Michał Kurowicki
Na zdjęciu Monika (z lewej) i Zuzia, które zapraszają na aromatyczną kawę do legendarnej kawiarni na Nadodrzu, czyli do Cafe Rozrusznik.

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Wiecie, że we Wrocławiu możecie przyjść do kawiarni, gdzie pracuje mistrz świata w jej parzeniu? A może lubicie wymienić się ubraniami w stylu vintage i książkami przy filiżance małej czarnej lub wpaść do kafejki, gdzie obsługują osoby niepełnosprawne intelektualnie? 7 klimatycznych kawiarni we Wrocławiu. Zobaczcie!

Reklama

Zacznijmy od garści liczb. Szacuje się, że pod względem spożycia kawy Polska zajmuje 11 miejsce na świecie. Przeciętnie obywatel naszego kraju wypija około 3 kg kawy rocznie, co daje około 95 litrów tego aromatycznego napoju. 

Na liście w Biurze Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia zarejestrowanych jest 70 kawiarni.

Zaznaczmy jednak, że w naszym mieście kawę sprzedaje się też w innych miejscach, jak cukiernie, sklepy spożywcze, czy stacje benzynowe. Przejdźmy się jednak po klasycznych kawiarniach Starego Miasta i Nadodrza.  

Cafe Rozrusznik, ul. Cybulskiego 15, Nadodrze

Wycieczkę rozpocznijmy w Cafe Rozrusznik przy ul. Cybulskiego 15. To jedna z legend Nadodrza, bo powstała kilkanaście lat temu, kiedy w tej okolicy nie było prawie żadnej kawiarni. Dopiero później otwarto wiele innych, w klimatycznych uliczkach tego ciekawego osiedla. 

Wewnątrz panuje alternatywna, artystyczna atmosfera. Można napić się tu kawy zarówno z ekspresu, jak i przelewowej. Posłuchamy muzyki z winyli, weźmiemy z półki ciekawą książkę lub gazetę. Do jedzenia mamy świetne ciasta, a na zewnątrz ogródek. 

Najwięcej klientów mamy w weekendy, dlatego może warto do nas przyjść także w dni robocze. Wtedy mam więcej czasu i mogę zaparzyć alternatywną kawę z większą zawartością kofeiny, z jaśniej palonych ziaren.
Monika z Cafe Rozrusznik

Trzy Siostry, pl. Uniwersytecki 8, Stare Miasto

Chodźmy dalej, z ul. Cybulskiego przez most Uniwersytecki, w kierunku fontanny z Szermierzem.

Właśnie tu, na pl. Uniwersyteckim znajdziemy kawiarnię inną niż wszystkie, bo oprócz serwowanej tu świetnej kawy na miejscu można kupić ciekawe, używane ubrania lub nabyć jedną z tysiąca książek. Znajdziemy tu też niesamowity piec kaflowy z czasów Breslau.

Kawiarnia otwarta jest dopiero od kwietnia tego roku. Wcześniej był w tym miejscu antykwariat.

Można napić się tu kawy przelewowej, przygotowywanej z ziaren wypalanych przez mistrza świata w parzeniu kawy Filipa Kucharczyka (o nim za chwilę). 

Nie mamy cennika, ale za 5 zł każdy znajdzie u nas aromatyczną kawę. Do tego można wybrać i kupić używane książki i ubrania, które cały czas uzupełniamy o nowe sztuki. Na ścianach, także do nabycia, wiszą obrazy studentów wrocławskiej ASP.
Ewa Nowak z kawiarni Trzy Siostry

Cafe Targowa, Hala Targowa, Stare Miasto

Prosto z pl. Uniwersyteckiego spacerem nad Odrą, wśród pereł wrocławskiego baroku, dojdziemy do Hali Targowej. Działa tu kawiarnia Cafe Targowa, założona przez Filipa Kucharczyka, mistrza świata Aeropress 2016 w parzeniu kawy. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Aromatyczną kawę w Cafe Targowa serwuje Kasia. Kawiarnię założył Filip Kucharczyk, mistrz świata w parzeniu kawy. fot. Michał Kurowicki
Aromatyczną kawę w Cafe Targowa serwuje Kasia. Kawiarnię założył Filip Kucharczyk, mistrz świata w parzeniu kawy.

Cafe Targowa to miejsce, które znają chyba wszyscy kochający kawę we Wrocławiu. Działa od 2012 r. Otwarta przez Filipa Kucharczyka, który po powrocie z Londynu szukał we Wrocławiu nowego zajęcia. Założona wtedy kawiarnia była jednym z pierwszych w mieście miejsc spotkań zapalonych kawoszy i tak jest do dziś. 

Od 2017 wypalam własną kawę w mikropalarni Figa, którą m.in. serwujemy u nas. W Fidze wybieramy tylko najlepsze ziarna ze świeżych zbiorów i zamawiamy je w małych partiach, dzięki czemu możemy prezentować naszym gościom najciekawsze smaki z całego świata.
Filip Kucharczyk z Cafe Targowa

Cafe Równik, ul. Jedności Narodowej 47, Nadodrze

Prosto z Hali Targowej, przez odrzańskie wyspy, wróćmy na Nadodrze. Przy jednej z najdłuższych na tym osiedlu ul. Jedności Narodowej znajdziemy Cafe Równik. To bardzo interesujące miejsce. Pracująca tu obsługa to osoby niepełnosprawne intelektualnie, które świetnie radzą sobie w swojej pracy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pracujący w Cafe Równik Piotr zaprasza na pyszną kawę, ciastka i bardzo dobre jedzenie fot. Michał Kurowicki
Pracujący w Cafe Równik Piotr zaprasza na pyszną kawę, ciastka i bardzo dobre jedzenie

Od czerwca 2018 roku Cafe Równik prowadzi Stowarzyszenie zajmujące się terapią osób niepełnosprawnych intelektualnie, które kontynuują tu terapię mowy i myślenia przez pracę. Kilka takich osób pracuje tu od samego początku i nie zamieniłyby tego miejsca na żadne inne.

Cafe Panorama, ul. Purkyniego 28, Stare Miasto

Wróćmy na Stare Miasto, gdzie przy ul. Purkyniego, tuż obok budynku Akademii Sztuk Pięknych znajdziemy Cafe Panorama. Warto polecić to miejsce ze względu na piękne położenie. Pijąc kawę w kawiarnianym ogródku siedzimy wśród starych drzew, a w oddali mamy widok na Ostrów Tumski z katedrą.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W Cafe Panorama napijemy się kawy i lemoniady siedząc wśród starych drzew i obserwując w oddali Ostrów Tumski fot. Michał Kurowicki
W Cafe Panorama napijemy się kawy i lemoniady siedząc wśród starych drzew i obserwując w oddali Ostrów Tumski

Na swojej stronie na Facebooku Cafe Panorama reklamuje się hasłem: Gdy na całym świecie spotka się śnieg i mróz, my mamy ciepłe poranki.

Oprócz kawy można się tu napić lemoniady, świeżo wyciskanych soków oraz zjeść lody i desery.  

Cherubinowy Wędrowiec, pl. Nankiera 17a, Stare Miasto

Znad Odry przenieśmy się w okolice zabytkowego pl. Nankiera. Znajdziemy tu kawiarnię o tajemniczej nazwie Cherubinowy Wędrowiec. To jedna z najpiękniej położonych miejsc do picia kawy we Wrocławiu. Znajduje się bowiem w pięknie odrestaurowanym, barokowym ogrodzie Ossolineum.

W menu kawy czarne z aeropressu lub szybkiego przelewu oraz kawy białe. Ponadto gorąca czekolada, różne rodzaje herbaty i kakao. Do tego mleko owsiane, syrop do kawy albo miód. A jako dodatek można zamówić ciasto.

Bike Cafe, Bulwar X. Dunikowskiego, Stare Miasto

Kawiarnia, o której teraz mowa, to jedyna sieciówka, o której tu piszemy. Jednak ze względu na swoje położenie została dodana do listy. Mamy bowiem do czynienia z zaparkowanym przy bulwarze X. Dunikowskiego rowerze z przyczepką, z której serwowana jest kawa.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jedną z Bike Cafe znajdziemy we Wrocławiu na bulwarze X. Dunikowskiego fot. Michał Kurowicki
Jedną z Bike Cafe znajdziemy we Wrocławiu na bulwarze X. Dunikowskiego

Sama idea ma wielu naśladowców i tak jak Bike Cafe we Wrocławiu, tak dookoła świata możemy spotkać kawę serwowaną z takich właśnie kawowych rowerów. Jednak trudno o piękniejsze miejsce do zaparkowania niż bulwar Dunikowskiego. Wystarczy kupić pachnąca kawę i usiąść na schodach nad Odrą i delektować się widokiem Ostrowa Tumskiego. Piękne!  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl