3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Ale mamy zdolnych uczniów! Ponad 300 wrocławian ze stypendiami za wysokie osiągnięcia w nauce [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu: wręczenie dyplomów wrocławskim stypendystom fot. Maciej Kulczyński
Na zdjęciu: wręczenie dyplomów wrocławskim stypendystom

Ponad 300 wrocławskich stypendystów otrzymało dyplomy w ramach „Wrocławskiego programu wspierania uzdolnionych – PROMOVERE TALENTA”. Są to laureaci konkursu „Szkolny Nobel” i ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, a także uczniowie z wybitnymi osiągnięciami i wysokimi wynikami w nauce. Wyróżniona młodzież, do wakacji, otrzymywać będzie od 200 do 400 złotych miesięcznie.

Wrocławski program wspierania uzdolnionych

W ramach 18. edycji „Wrocławskiego programu wspierania uzdolnionych – PROMOVERE TALENTA” ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało dyplomy za wybitne osiągnięcia i wysokie wyniki w nauce.

Te osoby, swoją pracą i zaangażowaniem, w pełni zasłużyły na wyróżnienie i stypendia. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy wspierają i motywują ich na co dzień, a także dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy z nimi pracowali i pomagali w uzyskaniu tak wysokich osiągnięć.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 28 września w Liceum Ogólnokształcącym nr XIV przy ul. Brücknera. Uczniom pogratulował prezydent miasta, Jacek Sutryk.

Liczba wyróżnionych w tym roku osób tylko potwierdza fakt, że we Wrocławiu mamy wyjątkowo uzdolnioną młodzież z ogromnym potencjałem. Młodzież, której się chce pracować, i która potrafi wykorzystywać swoje umiejętności. Bardzo im gratuluję i życzę, by ten zapał do poszerzania wiedzy towarzyszył im w kolejnych etapach edukacji.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Miasto Wrocław przeznacza rocznie ponad 760 tys. złotych na stypendia dla zdolnych uczniów wrocławskich szkół.

Stypendia wypłacane co miesiąc do wakacji

Stypendia w wysokości od 200 do 400 złotych miesięcznie wypłacane będą uczniom do czerwca 2023 r.

Przyznam, że dużo czasu poświęciłem na naukę, żeby w konkursach ogólnopolskich osiągnąć wysokie wyniki. Ale nie żałuję. Dzięki temu zdobyłem nowe umiejętności i dodatkową wiedzę, która z pewnością mi się przyda. A stypendium traktuje jako ogromne wyróżnienie i przyjemny dodatek, takie moje kieszonkowe.
Mateusz Pawłowski, LO nr XIII we Wrocławiu

– Brałem udział w konkursach i olimpiadach, żeby się sprawdzić. I się udało. Dodatkowo otrzymałem stypendium, z czego jestem bardzo zadowolony. Może przeznaczę je na jakąś wycieczkę – podkreśla Radosław Stosio, LO nr III we Wrocławiu.

Dodatkowo, stypendium w wysokości 1 tys. złotych miesięczne przyznane zostało absolwentce XIV Liceum Ogólnokształcącego – laureatce ogólnopolskiego konkursu „Matura na 100 Procent”.

Zapytaliśmy kilku uczniów, za jakie osiągnięcia otrzymali to wyróżnienie

Zobaczcie odpowiedzi.

– W szkole podstawowej byłem laureatem „zDolnego Ślązaka” z j. angielskiego – powiedział Maciej Jarowski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej.

Jaki jest sposób na dobre wyniki w nauce?

– Trzeba pamiętać o tym, że są potrzebne przerwy w nauce, bo mózg też się nudzi – zdradził nam Mateusz Wiewióra z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej. – Dziś odbieram stypendium za wysoką średnią w podstawówce. W przyszłości chciałbym studiować na Politechnice, najlepiej informatykę – dodał uczeń.