wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Cena dolara rekordowo wysoka. W kantorach we Wrocławiu sprzedają go po pięć złotych z groszami

„Wiozę torby z darami. W aucie z alufelgami. Portfel cały wypchany dolarami, a ty...” A ty zapłać za dolara więcej niż pięć złotych. Po raz pierwszy w historii zielone pieniądze z USA są tak drogie. Byliśmy w trzech kantorach przy wrocławskim Rynku. W każdym kurs jest rekordowo wysoki. Dolar jest drogi, ale funty i franki kosztują jeszcze więcej. Zobacz ceny walut w kantorach we Wrocławiu.

Reklama

27 września (wtorek) 2022 roku to historyczny dzień na międzybankowym rynku walutowym. Kurs dolara do złotego po raz pierwszy przeskoczył 5.00. Od początku tego roku wzrósł o 24%.

Słabość złotego do dolara wynika wprost ze spadku notowań pary EUD/USD ze względu na silne powiązania gospodarcze Polski ze strefą euro. Im wyżej kurs EUR/USD, tym niżej USD/PLN. Przez lata to euro było silniejszą walutą niż „zielony”. To jednak zmieniło się w ostatnich tygodniach ze względu na wojnę w Ukrainie i wzrost inflacji. Kryzys energetyczny w Europie i niższe podwyżki stóp procentowych w strefie euro gorzej pozycjonują europejską walutę względem dolara. Amerykanie nie notują aż tak dużych wzrostów cen energii, mają mniej wyzwań niż strefa euro w zakresie wzrostu gospodarczego i polityki pieniężnej, więc mogą odważniej podnosić stopy procentowe walcząc z inflacją.
Business Insider

Ceny dolara, franka, euro i funta w kantorach we Wrocławiu

Dzień po ustanowieniu przez dolara nowego rekordu Polski poszliśmy przed południem do trzech kantorów, żeby sprawdzić, jak się miewa rekordzista.

  1. punkt przy Oławskiej sprzedawał dolara za 5,07 zł, kupował za 4,97 zł;
  2. kantor naprzeciwko (Gant) sprzedawał za 5,06 zł, kupował za 4,94 zł;
  3. Cent przy Świdnickiej (do którego jak zwykle była kolejka) sprzedawał za 5,05 zł, kupował za 4,97 zł.

Kilka dni temu poziom pięciu złotych przeskoczył także frank szwajcarski. W kantorach, do których zaszliśmy w środę, kosztował od 5,08 zł do 5,11 zł.

Droższy od dolara i od franka jest funt brytyjski. W Cencie kosztował 5,30, natomiast w sąsiednim kantorze sprzedawali go za 5,42 zł.

Euro poniżej piątki – od 4,82 zł do 4,85 zł.

Złoty najsłabszy w regionie. Co z kredytami?

Business Insider pisze, że polski złoty jest jedną z najsłabszych walut w regionie w ostatnich latach.

Słabiej wypada tylko węgierski forint. Spadek wartości złotego nie sprzyja walce z inflacją i może zaburzyć plany Adama Glapińskiego, prezesa NBP, który zapowiadał rychły koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Jeśli nasza waluta nadal będzie tracić, konieczne mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych.
Business Insider

Nie są to bynajmniej dobre informacje dla zadłużonych w bankach. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl