wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień kawy 2024. Kiedy go obchodzimy? Czy picie kawy jest zdrowe?
Kliknij, aby powiększyć
Światowy Dzień Kawy 2024. Na zdjęciu: Barista przelewa kawę przez specjalny filtr do filiżanek (przelewowa metoda parzenia kawy). fot. shutterstock.com
Światowy Dzień Kawy 2024. Na zdjęciu: Barista przelewa kawę przez specjalny filtr do filiżanek (przelewowa metoda parzenia kawy).

Kawa to dla wielu z nas najważniejszy posiłek dnia. Dla niektórych dzień bez niej to dzień stracony. Statystyczny Polak wypija ją 2 razy dziennie, co daje 95 litrów rocznie. Nie jest to może tak duża liczba jak w przypadku Finów, którzy spożywają jej aż 380 litrów, ale nie odbiera nam to możliwości świętowania międzynarodowego dnia kawy wraz z pozostałymi państwami.

Reklama

Kiedy jest Dzień Kawy 2024?

Dzień kawy w Polsce obchodzimy każdego roku w ten sam dzień, czyli 29 września. Wraz z nami świętuje Austria, Belgia, Szwecja, Norwegia, Indonezja, Kanada i Stany Zjednoczone. W przypadku kiedy kochamy kawę tak bardzo, że potrzebujemy dwóch dni na świętowanie, możemy to zrobić również 1 października. Wtedy to dzień kawy jest obchodzony w Niemczech, Słowacji, Australii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Co ciekawe Finowie mają swoją własną datę świętowania i jest nią 6 czerwca.

Jak świętować dzień kawy?

Najlepszym sposobem na świętowanie dnia kawy byłoby odwiedzenie wybranej przez siebie kawiarni w towarzystwie bliskiej osoby bądź znajomych, którzy tak jak my nie mogą żyć bez kofeiny. Na ten dzień wiele lokali na pewno przygotuje ciekawe wydarzenia, a może i wyjątkowe kawy w różnych smakach niedostępne na co dzień.

W przypadku kiedy nie mamy czasu na odwiedzenie kawiarni albo po prostu wolimy delektować się tym napojem w domowym zaciszu, również można spędzić ten dzień wyjątkowo. Wystarczy przygotować sobie swój ulubiony napój, zatrzymać się na chwilę w pędzie dnia codziennego i po prostu go wypić, nie spiesząc się nigdzie. Można też spróbować czegoś nowego, jeśli tylko uprzednio kupimy sobie nową mieszankę kaw specjalnie na tę okazję. Możliwości jest wiele i każdy z nas może spędzić ten dzień wedle własnego uznania.

Jak powstało święto kawy?

Po raz pierwszy na świecie święto kawy odbyło się w 1983 roku w Japonii. Od tego momentu do obchodów dołączały kolejne kraje, trwało to jednak bardzo powoli, a samo święto nie zyskiwało jeszcze takiej popularności jak teraz. Dopiero w 2009 roku święto kawy zostało bardziej spopularyzowane przez Muzeum Żywności i Napojów w Nowym Orleanie, które to zwołało konferencję prasową w celu ogłoszenia ich pierwszego festiwalu. Od tego wydarzenia święto to stało się bardzo popularne na całym świecie, a kolejne kraje z roku na rok dołączają do jego obchodów.

Jak to się stało, że kawa pojawiła się w Polsce?

Historia kawy w Polsce sięga końcówki XVII wieku. Przywędrowała do nas od panujących nad Mołdawią Turków. Na początku nie zyskała wielkiej popularności, uważano ją za niesmaczną i szkodliwą dla zdrowia. Warto jednak wymienić, że mimo wszystko jej wielkim fanem został Jan III Sobieski. Sami Polacy pokochali kawę dopiero na początku XVIII wieku, wtedy to w Gdańsku powstały pierwsze kawiarnie. Stamtąd kawa rozeszła się po całym kraju, najpierw jako napój tylko dla elit, ale bardzo szybko stała się ogólnodostępna i powszechnie pożądana.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Picie kawy z umiarem, czyli około 2 filiżanki dziennie nie szkodzi naszemu zdrowiu, a nawet w wielu aspektach je wspomaga. Przede wszystkim pobudza nasz organizm do działania i dostarcza witaminy B2 wspomagające wzrok, B5 przeciwdziałające zmarszczkom i potas, który pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego.

Kawa może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzyce czy na chorobę Parkinsona. Usprawnia krążenie krwi, działanie wątroby i pomaga spalać tłuszcz co może przydać się podczas diety odchudzającej.

Substancje w niej zawarte chronią również nasz organizm przed promieniami UV, dlatego warto przed wyjściem na plażę wypić mocną czarną kawę. Należy pamiętać jednak, żeby nadal skorzystać z kremu z filtrem. W tym przypadku jest ona tylko dodatkową formą ochrony.

Kiedy nie można pić kawy?

Mimo, że ma ona wiele dobrych zalet, to nie w każdej sytuacji wskazane jest, żebyśmy ją spożywali. Przede wszystkim nie warto pić kawy wieczorem, ponieważ może to powodować problemy z zaśnięciem. Trzeba również pamiętać, że nie tylko dostarcza witamin do naszego organizmu, ale również je wypłukuje, dlatego nie można przesadzić z jej spożywaniem.

Kawa przede wszystkim wypłukuje wapń, dlatego nie jest wskazane aby piły ją dzieci, ponieważ jest on ważnym czynnikiem wpływającym na kości w procesie dorastania. Duża ilość tego napoju może spowodować również nadmierną utratę magnezu, dlatego warto w tym przypadku pamiętać o uzupełnianiu go poprzez spożywanie bogatych w magnez owoców, takich jak banany, truskawki i grejpfruty bądź odpowiednich suplementów.

Kto nie może pić kawy?

Spożywanie kawy nie jest wskazane dla cierpiących na różne choroby i schorzenia. Najbardziej uważać powinny osoby z nadciśnieniem, dotyczy to również tych, którzy żyją w ciągłym stresie i cierpiących na wrzody żołądkowe. Poza nimi ograniczyć spożycie powinny:

  • kobiety ciężarne i karmiące piersią,
  • osoby z chorobami trzustki i dwunastnicy,
  • cierpiący na kamice dróg żółciowych,
  • osoby posiadające zespół jelita drażliwego i chorujący na refluks,
  • osoby dotknięte przez chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Czy kawa zmniejsza ryzyko na pojawienie się nowotworów?

Polifenole i antyoksydanty, które znajdują się w kawie skutecznie niwelują niektóre stany zapalne w naszym organizmie, chroniąc go również od niektórych zmian nowotworowych, takich jak:

  • rak piersi,
  • rak jelita grubego,
  • rak prostaty,
  • rak wątroby.

Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 30%, a o 10% w przypadku raka wątroby.

Wybrane ciekawostki o kawie

Kawa wyróżnia się niesamowitym smakiem i wartościami zdrowotnymi, ale nie tylko. Zapoznaj się z wybranymi przez nas ciekawostkami:

  • Jest to drugi najważniejszy towar eksportowy na świecie, pierwsza jest ropa naftowa. Największym jej eksporterem jest Brazylia, a zaraz za nią znajduję się Kolumbia i Etiopia.
  • Najpopularniejszy gatunek kawy to Arabica, która stanowi około 60% wszystkich upraw na świecie. Kolejnym jest Robusta, w jej przypadku jest to 30% wszystkich upraw.
  • Najdroższa kawa na świecie to Kopi Luwak. Powstaje ona z ziaren kawy zjedzonych, a następnie wydalonych przez Łaskuna Południowego. W ten sposób traci ona gorzki smak i zyskuje zupełnie nowy aromat podczas parzenia.
  • Pierwszą kawiarnię w Wiedniu (Hof zur Blauen Flasche – Pod Błękitną Butelką) założył Polak zasłużony w odsieczy wiedeńskiej – Franciszek Jerzy Kulczycki.
  • Pierwszy ekspres do kawy powstał w 1906 roku we Włoszech. Zbudował go Luigi Bezzera i zaprezentował go na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.
  • Marka Peugeot w swojej historii produkowała również młynki do kawy. Swój pierwszy młynek zaprezentowali w 1840 roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl