wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu w nowej siedzibie. Na otwarciu ważni goście i specjalna delegacja [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Otwarcie nowej siedziby Konsulatu Indii we Wrocławiu. Widać Nagma Mohamed Mallick, Ambasador Republiki Indii w Polsce i specjalną delegację z Indii na czele z panem Surya Kant, sędzią Sądu Najwyższego w Indiach oraz Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu. Jarek Ratajczak
Otwarcie nowej siedziby Konsulatu Indii we Wrocławiu. Widać Nagma Mohamed Mallick, Ambasador Republiki Indii w Polsce i specjalną delegację z Indii na czele z panem Surya Kant, sędzią Sądu Najwyższego w Indiach oraz Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Od 7 czerwca br. Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu ma nową siedzibę przy ul Więziennej. To pierwszy i jedyny Konsulat Indii w Polsce. Dzięki niemu wrocławianie lepiej poznają Indie, a Hindusi chętniej wybierają Wrocław na studia i do pracy. Zobacz, kim jest Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu i co robi.

Reklama

Tradycyjne rozbicie kokosa i zapalenie ognia – w Indiach symbolizuje to nowy początek przedsięwzięcia – towarzyszyły otwarciu nowej siedziby Konsulatu Honorowego Republiki Indii we Wrocławiu przy ul. Więziennej 1-4. W uroczystości uczestniczyła pani Nagma Mohamed Mallick, Ambasador Republiki Indii w Polsce i specjalna delegacja z Indii na czele z panem Surya Kant, sędzią Sądu Najwyższego w Indiach. Zdjęcia z uroczystości zobaczcie w galerii.

Wrocław jest trzecim największym miastem w Polsce i jest bardzo ważnym punktem na mapie dla Indii. Konsulat we Wrocławiu odgrywa niezwykle ważną rolę w budowie relacji między naszymi państwami
Nagma Mohamed Mallick, Ambasador Republiki Indii w Polsce.

Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu działa od lutego 2018 r. Jest to pierwszy i jedyny Konsulat Indii w Polsce.

To otwarcie ma wyjątkowy charakter, bo symbolizuje budowanie mostów między ludźmi, które jest dla mnie bardzo ważne. Ja jestem hindusem, pani ambasador jest muzułmanką i na uroczystości jest też katolicki ksiądz. Otwieramy nową, większą siedzibę we Wrocławiu, bo przybywa spraw, którymi zajmuje się konsulat. Moją misją jest zbliżenie między Polską a Indiami. Chodzi o kontakty na poziomie miast i regionów. Zależy mi na gospodarce, edukacji i kulturze. To trzy główne obszary mojej działalności
Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Hindusi chętnie studiują i pracują we Wrocławiu. Dlaczego?

Szacuje się, że obecnie we Wrocławiu studiuje, pracuje i mieszka z rodzinami ok. 2 tys. obywateli Indii (w Polsce ok. 22 tys.).

Najwięcej jest studentów i pracowników branż – IT i finansowej. Wielu młodych obywateli Indii studiuje we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasi studenci chętnie wybierają wrocławskie uczelnie ze względu na wysoki poziom nauczania, atrakcyjną ofertę i otwarte, przyjazne społeczeństwo
Surya Kant, sędzia Sądu Najwyższego w Indiach.

Ambasador i delegacja z Indii przy okazji wizyty we Wrocławiu spotkali się z władzami Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczyli też w wykładzie dla studentów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr.

– 300 lat Uniwersytetu Wrocławskiego to dla nas waży argument, by tutaj studiować – podkreśla sędzia Surya Kant.

Kartikey Johri dodaje, że Indie to młode społeczeństwo. Kraj liczy ponad miliard ludzi, ale 70 procent z nich nie ma więcej niż 35 lat. – Edukacja w Indiach jest jednym z priorytetów. Hindusi są bardzo dobrze wykształceni, mamy wielu fachowców – zaznacza konsul.

Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu. Co robi?

– Stale rośnie liczba Hindusów pracujących i mieszkających we Wrocławiu i w Polsce. By załatwić jakieś formalności związane z pobytem w Polsce, muszą jeździć do Ambasady Indii w Warszawie. Dzięki konsulatowi niektóre ze spraw mogą zrealizować we Wrocławiu – mówi Kartikey Johri.

Wrocławski konsulat obejmie całą południowo-zachodnią Polskę – od Poznania po Kraków. Okręg konsularny stanowią województwa dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie.

– Moją misją jest budowanie mostów między Polską a Indiami. Chodzi o kontakty na poziomie miast i regionów. Zależy mi na gospodarce, edukacji i kulturze. To trzy główne obszary mojej działalności – wylicza Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Kartikey Johri, Hindus od 36 lat mieszka we Wrocławiu. Do Polski przyjechał na studia i został na stałe.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od lewej strony stoją: Kartikey Johri - Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu, Nagma Mohamed Mallick - Ambasador Republiki Indii w Polsce, Surya Kant - sędzia Sądu Najwyższego w Indiach. Jarek Ratajczak
Od lewej strony stoją: Kartikey Johri - Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu, Nagma Mohamed Mallick - Ambasador Republiki Indii w Polsce, Surya Kant - sędzia Sądu Najwyższego w Indiach.

Historia Kartikey Johri we Wrocławiu to historia młodego chłopaka, który tuż po maturze, wsiada do samolotu, leci na drugi koniec świata i zaczyna życie w zimnym kraju, w którym nie rozumie ani jednego słowa.

– Wszystko zaczęło się w 1986 roku. Indie miały z krajami socjalistycznymi umowę na wymianę studentów. Skorzystałem z okazji, bo chciałem studiować informatykę, a w Indiach na ten kierunek było bardzo trudno się dostać. Studiowałem na Politechnice Wrocławskiej – mówi Konsul Honorowy Indii.

Kartikey ma żonę wrocławiankę Magdalenę i dwóch synów. Polscy znajomi mówią do niego Minu. Dzięki niemu, oni polubili hinduską kuchnię, a on otworzył restaurację. Dziś jest znanym wrocławskim biznesmenem. Prowadzi m.in. firmę, consultingową dla cudzoziemców, działa w Indyjsko-Polskiej Izbie Gospodarczej a na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia z języka hindi.

– Przede wszystkim, ja też jestem Polakiem. Podoba mi się, że Polacy są otwarci na inne jedzenie, bo o tym świadczy moja restauracja. Hindusi są narodem, który uwielbia tylko i wyłącznie swoją kuchnie, filmy i muzykę. Ja jestem wyjątkiem, bo uwielbiam żurek, ruskie pierogi i Wajdę. Oba nasze narody są bardzo rodzinne – podkreśla.

Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu: tak się buduje przyjacielskie relacje

  • Czerwiec 2023 r. – oficjalnie zaprezentowano drzewo przyjaźni polsko-indyjskiej. Upamiętnia dwóch Maharadżów, którzy w 1942 r. przyjęli i opiekowali się polskimi dziećmi. To pierwsze takie drzewo w Polsce.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl