4. Hindusi we Wrocławiu uczcili niepodległość i pamiętają o wrocławianach
Hindusi we Wrocławiu świętują swoją niepodległość J.Ratajczak
Hindusi we Wrocławiu świętują swoją niepodległość

75. rocznicę uzyskania przez Indie niepodległości świętowali 15 sierpnia Hindusi mieszkający we Wrocławiu. Z tej okazji Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu organizuje szereg wydarzeń na rzecz miasta i wrocławian.

15 sierpnia, w dzień święta niepodległości, w pobliżu posążka Krasnala Indusa, portretującego wybitnego indyjskiego poetę dr. Harivansh Rai Bachchana, odbyło się krótkie spotkanie z hinduską diasporą. Uroczyście odśpiewano hymn Indii i wciągnięto na maszt hinduską flagę.

– Z okazji naszej 75. rocznicy niepodległości zaplanowaliśmy wydarzenia, które nawiązują do liczby 75. We Wrocławiu między innymi posadzimy drzewa, pomożemy potrzebującym i będziemy oddawać honorowo krew – mówi Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Hindusi dla Wrocławia

Świętowanie już się zaczęło: 13 i 14 sierpnia w Przejściu Garncarskim odbyły się plenerowe seanse kina bollywoodzkiego. Pokazano filmy „Lage raho munna bhai”, autorstwa wielokrotnie nagradzanego reżysera Rajkumara Hirani, który w 2018 r. był gościem we Wrocławiu, oraz „Zindagi Na Milegi Dobara” (po polsku: "Żyje się tylko raz").

Przez weekend (sobota oraz niedziela) zaplanowano wydarzenie, w którym wezmą udział rowerzyści, pokonując 75-kilometrową trasę oraz krótszą – 7.5-kilometrową, dla najmłodszych.

W najbliższym czasie Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu planuje m.in.:

• Zbiórkę 75 kilogramów żywności dla ludzi w potrzebie oraz osób starszych.
  • Przekazanie 75 zestawów przyborów szkolnych dla dzieci w domach dziecka.
  • Akcję sadzenia 75 drzew we Wrocławiu.
  • Zbiórkę 75 litrów krwi dla potrzebujących.
  • Pomoc, w różny sposób, poprzez zrobienie zakupów, spędzenie czasu, z 75 ubogimi rodzinami z Wrocławia.
  • Zorganizowanie sesji jogi w Zakładzie Indologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W warsztatach, niedostępnych zazwyczaj publicznie, będzie mogło wziąć udział 75 osób.

Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu

1 lutego 2018 r. otwarty został we Wrocławiu Konsulat Honorowy Republiki Indii. Konsulem został Kartikey Johri, Hindus od 34 lat mieszkający we Wrocławiu. Jest to pierwszy Konsulat Indii w Polsce.

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć