wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław pierwszy w Polsce ma wyjątkowe drzewo przyjaźni polsko-indyjskiej [SZCZEGÓŁY, ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Parocja perska jest pierwszym w Polsce drzewem przyjaźni polsko-indyjskiej UM Wrocławia
Parocja perska jest pierwszym w Polsce drzewem przyjaźni polsko-indyjskiej

W czwartek oficjalnie zaprezentowano drzewo przyjaźni polsko-indyjskiej. Upamiętnia dwóch Maharadżów, którzy w 1942 r. przyjęli i opiekowali się polskimi dziećmi. To pierwsze takie drzewo w Polsce. Zobacz, dlaczego jest we Wrocławiu?

Reklama

Wrocław ma już specjalny tramwaj imienia Dobrego Maharadży, teraz jest wyjątkowe drzewo przyjaźni polsko-indyjskiej. Przy ul. Kuźniczej stanęła parocja perska – jedyne takie drzewo we Wrocławiu. Znane jest jako „żelazne drzewo” i w naturalnych warunkach rośnie w Azji Zachodniej.

To jedyne takie drzewo w Polsce. W ten sposób honorujemy maharadżów, którzy podczas wojny pomagali polskim dzieciom. Warto o tym pamiętać.
Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu, który zainicjował uhonorowanie indyjskich maharadżów.

Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podkreślił, że uroczystość ma szczególne znaczenia dla miasta.

Cieszymy się, że właśnie Wrocław stał się miastem, w którym takie drzewo jest przykładem przyjaźni polsko-indyjskiej. W trudnych czasach ważne jest poczucie braterstwa i wspólnoty.
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Konsul wyjaśnił dlaczego na tabliczce przy drzewie jest nazwisko Jagadishie Chandry Bose.

– Zgodnie z nauczaniem wybitnego indyjskiego myśliciela i botanika Jagadisha Chandry Bose, który udowodnił, że drzewa reagują na bodźce i są organizmami, które odczuwają – chciałbym, żeby to drzewo stało się kolejnym żywym i trwałym przykładem przyjaźni polsko-indyjskiej – dodał Kartikey Johri.

Podczas uroczystości podkreślono, że autorką pomysłu z drzewem symbolizującym polsko-indyjską przyjaźń jest Wanda Ziembicka-Has, która zaproponowała go w specjalnym konkursie ogłoszonym przez Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu.

Warszawscy uczniowie na uroczystości we Wrocławiu

Na uroczystości we Wrocławiu byli warszawscy uczniowie Społecznego Liceum im. Maharadży Dźamsaheba Digwidźaj Sinhdźi, zwanej popularnie szkołą Dobrego Maharadży. Wcześniej mieli oni okazję jechać wrocławskim tramwajem im. Dobrego Maharadży.

Znany publicysta Jan Wróbel, były dyrektor tej szkoły, a obecnie nauczyciel historii – wyjaśnił dlaczego szkoła, 30 la temu, wybrała patrona, który był bardzo daleko od Polski. – Nie ma w tym żadnej tajemnicy, bo maharadża był bardzo bliski Polsce i miał dobre serce – zaznaczył.

W Indiach furorę robi tramwaj Dobrego Maharadży.

Warto przypomnieć, że tramwaj noszący imię Dobrego Maharadży jeździ po Wrocławiu od 30 maja 2022 r. Upamiętnia dwóch indyjskich maharadżów: Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja i Jamsaheb z Nawanagar, którzy podczas II wojny światowej ratowali polskie dzieci.

– W ubiegłym roku idea nazwania tego tramwaju była podwójna: mieliśmy 75-lecie niepodległości Indii i chcieliśmy na nowo odkryć ważną historię – zaznacza Witold Woźny, prezes MPK Wrocław, który był podczas uroczystości odsłonięcia drzewa przyjaźni polsko-indyjskiej.

Wrocław ma najbardziej znany tramwaj na świecie! Wie o nim 1,5 miliarda ludzi

Wrocławski tramwaj robi furorę w Indiach. Pytanie o niego było w indyjskim wydaniu popularnego turnieju „Milionerzy”.

– To chyba najbardziej znany tramwaj na świecie, bo w Indiach wie o nim półtora miliarda mieszkańców – żartował Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku z podziękowaniami za to, że miasto w tak wyjątkowy sposób uhonorowało indyjskich bohaterów, do Wrocławia przylecieli specjalni wysłannicy z Indii. Wówczas dr Piyushkumar Matalia, reprezentant Maharadży Jamsaheba Nawagar powiedział, że wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży stał się wizytówką stolicy Dolnego Śląska i Polski w Indiach.

Wrocławskie tramwaje z wyjątkowymi bohaterami. Pomysł MPK Wrocław

Tramwaj noszący imię Dobrego Maharadży jest kolejnym, wyróżnionym w ten sposób specjalnym tramwajem we Wrocławiu. MPK uhonorowało już tak: Andrzeja Waligórskiego (numer boczny tramwaju 202) Marię Koterbską (nr tramwaju 3301), Adama Wójcika (nr tramwaju 3310), ks. prof. Stanisława Orzechowskiego (nr 3302), Edytę Stein (3304) i Monikę Jaworską (3321).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl