wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Furorę w Indiach robi tramwaj Dobrego Maharadży. Specjalni wysłannicy dziękują Wrocławiowi [NIESAMOWITA HISTORIA]
Kliknij, aby powiększyć
Hindusi dziękują za wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży, 7.07.2022 r. Jarek Ratajczak
Hindusi dziękują za wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży, 7.07.2022 r.

Wrocławski tramwaj noszący imię Dobrego Maharadży (było ich dwóch Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja i Jamsaheb z Nawanagar, którzy podczas II wojny światowej ratowali polskie dzieci), robi prawdziwą furorę w Indiach. Z podziękowaniami za to, że miasto w tak wyjątkowy sposób uhonorowało indyjskich bohaterów, do Wrocławia przylecieli specjalni wysłannicy z Indii.

Reklama

Specjalni wysłannicy z Indii dziękują Wrocławiowi za tramwaj Dobrego Maharadży

Wrocławskim tramwajem Dobrego Maharadży, na spotkanie z dr Piyushkumar Matalia i jego synem dr Himanshu Matalia, przyjechał Artur Łatak, który od 8 lat jest wrocławskim motorniczym.

– Dzięki dedykowaniu naszych tramwajów wyjątkowym osobom, można się o nich, i o tym co zrobili, dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy – mówi Artur Łatak, motorniczy MPK Wrocław.

Dr Piyushkumar Matalia, reprezentant Maharadży Jamsaheba Nawagar przyleciał z Indii do Wrocławia, by podziękować za to, że Wrocław w wyjątkowy sposób docenił indyjskich maharadżów.

Wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży, który honoruje dwóch indyjskich maharadżów Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja i Jamsaheb z Nawanagar jest w Indiach bardzo popularny. W trudnych czasach rodzi się poczucie braterstwa i wspólnoty. Z tego wynika wiele dobra
dr Piyushkumar Matalia.

Nasz tramwaj robi furorę w Indiach, a we Wrocławiu furorę robi historia, której jest poświęcony. Historia dwóch dobrych maharadżów i ludzi, którym oni pomogli, ma znaczenie szczególnie dzisiaj, gdy myślimy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i przyjmowaniu przez wrocławian uchodźców z Ukrainy
Radosław Michalski, dyr. Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Goszczący we Wrocławiu Hindusi podkreślili, że wrocławski tramwaj Dobrego Maharadży stał się wizytówką stolicy Dolnego Śląska i Polski w Indiach.

– To jest nasze podziękowanie, ze to jak Indie przyjęły Polaków w czasie II wojny światowej. Warto o takiej historii pamiętać zwłaszcza teraz, gdy solidarność międzynarodową jest tak ważna w aspekcie Ukrainy – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Hindusi pokonali 8 tys. km: To niewiarygodne, że po siedemdziesięciu latach wciąż pamięta się o naszych maharadżach

76-letni dr Piyushkumar Matalia do Wrocławia przyleciał razem z synem dr Himanshu Matalia. Dr Matalia był lekarzem polskich dzieci uratowanych i przygarniętych przez indyjskich maharadżów w czasie wojny. Ojciec i syn pokonali 8 tys. kilometrów, by podziękować, za to, że Wrocław pamięta o historii sprzed 70 lat, ale nie tylko.

– Wizyta we Wrocławiu jest dla mnie niesamowita i fantastyczna. Indie świętują 75-lecie powstania państwa i cieszę się, że Wrocław też o tym pamięta – dodaje dr Piyushkumar Matalia.

– To niewiarygodne, że po siedemdziesięciu latach wciąż pamięta się o naszych maharadżach, którzy zrobili coś dobrego. Teraz Polacy odzłacają to dobro przyjmując studentów z Indii czy uchodźców z Ukrainy i to jest niezwykłe – dodaje dr Himanshu Matalia.

Kartikey Johri, konsul honorowy Indii we Wrocławiu, który zainicjował uhonorowanie indyjskich maharadżów i przypomniał we Wrocławiu historię pomocy polskim dzieciom – podkreśla, że maharadża Navanagaru, zwany również Jam Saheb, był indyjskim arystokratą i dyplomatą, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR. Wybudował specjalne osiedla – w Balachadi, gdzie znajdował się sierociniec.

Maharadża okazał wiele serca i pomocy, pozwalał dzieciom mówić do siebie „bapu”, czyli ojciec. Od chwili, gdy Jam Saheb wziął pod opiekę polskie dzieci, sprawił, że indyjska ziemia z dala od kraju została dla nich drugą, przybraną ojczyzną. Maharadża dał dzieciom namiastkę domu, za którym tęsknili
Kartikey Johri, konsul honorowy Indii we Wrocławiu.

Tramwaj Dobrego Maharadży we Wrocławiu – najbardziej znanych maharadżów pomagających polskim dzieciom było dwóch

Tramwaj noszący imię Dobrego Maharadży jeździ po Wrocławiu od 30 maja 2022 r. Tramwaj upamiętnia dwóch indyjskich maharadżów: Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja i Jamsaheb z Nawanagar. Na inauguracji tramwaju byli m.in. Nagma Mohamed Mallick, ambasador Indii w Polsce i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Kartikey Johri, konsul honorowy Indii we Wrocławiu.

– Wiadomo, że duża liczba polskich kobiet i dzieci otrzymała schronienie od dwóch rodzin królewskich w Indiach: Jego Wysokość Maharadża Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja, Jamsaheb z Nawanagar, udzielił schronienia ponad tysiącu polskich dzieci w słynnym obozie Balachadi, natomiast Rodzina Królewska z Kolhapur udzieliła schronienia ponad 5 tys. polskim kobietom i dzieciom w równie znanym obozie Valivade – mówi Kartikey Johri.

Napisy na tramwaju imienia Dobrego Maharadży:

  • 75 lat niepodległości Indii
  • Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu
  • Wrocław - Indie - najdłuższy most na świecie
  • Incredible India

Wrocławskie tramwaje z wyjątkowymi bohaterami. Pomysł MPK Wrocław

Tramwaj noszący imię Dobrego Maharadży jest kolejnym, wyróżnionym w ten sposób specjalnym tramwajem we Wrocławiu. MPK uhonorowało już tak: Andrzeja Waligórskiego (numer boczny tramwaju 202) Marię Koterbską (nr tramwaju 3301), Adama Wójcika (nr tramwaju 3310), ks. prof. Stanisława Orzechowskiego (nr 3302). Kolejną uhonorowaną postacią będzie Edyta Stein.

– To bardzo fajny pomysł, by tak uhonorować znanych i zasłużonych wrocławian. Wielu młodych ludzi nie zna dobrze historii, a widząc taki tramwaj będą mogli się zastanowić kto to był i co robił – stwierdza Nina Kuśnierz, Ukrainka z Tarnopola mieszkająca od 25 lat we Wrocławiu.

Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu: tak się buduje przyjacielskie relacje

1 lutego 2018 r. otwarty został we Wrocławiu Konsulat Honorowy Republiki Indii. Konsulem został Kartikey Johri, Hindus od ponad 30 lat mieszkający we Wrocławiu. Polscy znajomi mówią do niego Minu. Dzięki niemu, oni polubili hinduską kuchnię, a on otworzył restaurację. Dziś jest znanym wrocławskim biznesmenem.

Z inicjatywy Kartikey Johri, konsula honorowego Indii we Wrocławiu przygotowywany jest m.in. Dzień Paszportu – wydarzenia organizowanego przez prezydenta Wrocławia wraz z Konsulatem Honorowym Indii i 25 konsulatami działającymi w mieście. Na ostatniej edycji Dnia Paszportu 2500 wrocławskich uczniów uczestniczyło w jedynym takim spotkaniu w Polsce, podczas którego konsulowie przedstawiają dzieciom reprezentowane przez nich kraje.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl