4. Wrocławski Dzień Paszportu 2022 dla dzieci na Tarczyński Arena Wrocław
Na zdjęciu nastolatkowie przy jednym ze stoisk podczas Wrocławskiego Dnia Paszportu archiwum organizatora

Wrocławski Dzień Paszportu na Tarczyński Arena Wrocław (w czwartek, 8 grudnia) to nadzwyczajna okazja na poznanie wielu krajów, kultur, religii. Osobiste relacje z mieszkańcami innych krajów, aktywna zabawa, której tłem jest poznanie obyczajów w wielu rejonach świata – to najlepsze sposoby na poznanie innych i kształtowanie tolerancji.

Wrocławski Dzień Paszportu to wydarzenie zainicjowane przez Katrikeya Johri, honorowego konsula Indii we Wrocławiu. Spotkanie na Tarczyński Arena Wrocław z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw i narodowości jest organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Imprezę zaplanowano na czwartek, 8 grudnia.

We Wrocławiu działa obecnie 25 konsulatów, z czego trzy zawodowe: Konsulaty Generalne Niemiec i Ukrainy oraz Wicekonsulat Węgier. To ogromny potencjał odmiennych historii, kultur, języków i zwyczajów, z którymi warto zapoznawać najmłodszych wrocławian, ucząc ich tym samym tolerancji i otwartości na coraz liczniejszą grupę obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu.
Organizatorzy Wrocławskiego Dnia Paszportu

Masz paszport i ruszaj w świat

Każdy uczestnik (dzieci ze szkół podstawowych) otrzymuje przy wejściu paszport, z którym „podróżuje” po stoiskach poszczególnych krajów. Przy nich ma szansę zapoznać się z ciekawymi faktami, spróbować lokalnych specjałów, wziąć udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez konsulaty wspólnie z wolontariuszami z wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

Wizyta na stoisku kończy się podbiciem pieczątki na dedykowanej danemu krajowi stronie w paszporcie. Równolegle na scenie głównej odbywają się prezentacje wszystkich krajów, występy artystyczne i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Chwała Ukrainie

Podczas tegorocznej edycji Dnia Paszportu organizatorzy chcą w szczególny sposób uhonorować pogrążoną w wojnie Ukrainę. Mając świadomość, że obecnie wielu uczniów w naszych szkołach pochodzi z tego kraju, warto pokazać solidarność z nimi i ich rodzinami oraz uwrażliwiać polskie dzieci na potrzeby innych.

Na stoisku Ukrainy będzie można m.in. skosztować dań lokalnej kuchni i wziąć udział w wyplataniu siatki maskującej, która zostanie przekazana na front i przekazać życzenia lub słowa wsparcia dla Ukraińców.

Źródło: materiały prasowe