wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Boisko przy ul. Czeskiej jest już gotowe. Mamy zdjęcia!

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Skarby katedry wrocławskiej na wyciągnięcie ręki. Trwa skanowanie całego wnętrza świątyni

Srebrny ołtarz biskupa Jerina – największa ozdoba katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, będzie na wyciągniecie ręki. Ołtarz, rzeźby, obrazy, ornamenty i inne elementy wyposażenia oraz same wnętrza są skanowane przy wykorzystaniu ultranowoczesnych urządzeń. W efekcie powstanie wirtualna przestrzeń – doskonały materiał dla historyków i konserwatorów sztuki, architektów i turystów.

Reklama

Digitalizacja wnętrza katedry wrocławskiej to proces zaplanowany jeszcze na kilka miesięcy.

– Gotowa jest już Kaplica Zmartwychwstania, od sklepienia po podziemia – mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry.

Spacer po katedrze w goglach VR

Specjaliści pracujący nad digitalizacją wnętrza świątyni posługują się m.in. skanerami laserowymi i optycznymi, dronami, kamerami cyfrowymi (umożliwiają wykonanie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości), natomiast kamery specjalistyczne pozwolą na sfotografowanie obrazów w podczerwieni, ultrafiolecie oraz w technice multi- i mikrospektralnej, a także reontgentowej.

Do obróbki zebranych materiałów posłuży m.in. specjalistyczne oprogramowanie – pozwoli na opracowanie rzeźb i innych elementów kościoła w formie modeli 3D. To doskonały materiał do analiz dla historyków sztuki, architektów, konserwatorów zabytków.

Galeria zdjęć

W planach jest przygotowanie wirtualnych pomieszczeń, w których znajdą się elementy wystroju katedry, i które będzie można zwiedzać z użyciem gogli VR.

Digitalizacja wnętrza katedry daje wiele możliwości. Po pierwsze, będzie można ją zobaczyć z bliska to, co w realu jest umieszczone wysoko lub w miejscu niedostępnym. Po drugie, cyfrowe opracowanie dzieł sztuki pomoże w pracach konserwatorskich. Na przykład, modele 3D rzeźb będą przydatne w odtworzeniu jej zniszczonych elementów. To samo dotyczy wnętrz. Na przykład, skany sklepienia kościoła pozwolą precyzyjnie ustalić, ile i jakiego materiału potrzeba do jego odnowienia.
Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

Prezentowane elementy wnętrza są dokładnie opisywane. To obszerne, sprawdzone źródło wiedzy na temat autorów, kontekstu historycznego i religijnego.

Szlak maryjny w digitalu

Prace realizuje Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego. Wrocławska katedra nie jest pierwszą świątynią, której wnętrze skanują specjaliści fundacji.

Wnętrze katedry we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl
Wnętrze katedry we Wrocławiu

Srebrny ołtarz ufundowany przez biskupia Andreasa Jerina, fot. Oleksandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl

Pierwszym kościołem, której wirtualny wymiar opracowali była XIV-wieczna świątynia w Iwięcinie na Pomorzu.

Potem sfotografowali i przeskanowali kościoły w Kamieniu Pomorskim, Lwowie, Świętej Lipce, Krzeszowie – zarówno kościół pw. Św. Józefa, jak i bazylikę, oraz w Żaganiu. W założeniu układa się z nich szlak świątyń maryjnych.

Część opracowanych materiałów jest już dostępna na stronie: www.maryjny.org.

Prace w katerze wrocławskiej są współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2020”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama