4. To będzie podróż pociągiem w stylu retro! Zabytkowa ciuchcia pojedzie na trasie Wrocław – Świdnica
Na zdjęciu widać zabytkowy pociąg, który stoi na stacji Dworzec Główny PKP we Wrocławiu fot. Michał Wychodil

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz Łużycki Klub Parowozowy zapraszają na przejażdżkę zabytkowym pociągiem. Kurs retro odbędzie się 3 grudnia 2022 roku z okazji nadchodzącego dnia Świętego Mikołaja. Przejazd odbędzie się w dwóch kierunkach: na trasie Wrocław Główny - Świdnica Miasto oraz Świdnica Przedmieście - Wrocław Główny, w obu kierunkach przejeżdżając przez Sobótkę, u podnóża góry Ślęży. Oto szczegóły.

Skład przyjedzie z miasta Cottbus w Niemczech do stolicy Dolnego Śląska, gdzie polscy podróżni będą mogli wsiąść do pociągu i odbyć podróż po tej malowniczej linii, niedawno reaktywowanej po remoncie.

Pociąg retro Wrocław - Świdnica. Lokomotywa z lat 50. XX wieku

– W sobotę 3 grudnia, skład niemieckich wagonów z lat 70. i 80. XX wieku poprowadzi parowóz 35 1097 - 1. Była to wschodnioniemiecka seria lokomotyw parowych oznaczona jako 23.10, budowana w latach 1955 – 1959 i przeznaczona do prowadzenia lekkich pociągów osobowych o masie 365 ton, z prędkością maksymalną 110 km/h po torze poziomym. Łącznie zbudowano 113 parowozów tej serii. Lokomotywy te obsługiwały linie kolejowe na terenie Saksonii – informuje Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

– Parowóz 35 1097- 1 został odstawiony do rezerwy w 1974 roku a całkowicie zakończył swoją służbę w 1978 roku. Przeznaczono go na eksponat muzealny i obecnie jest sprawnym egzemplarzem – dodaje.

Parowóz został zbudowany w roku 1959. Jest to pierwsza okazja do przejazdu składem wagonów muzealnych ciągniętym przez parowóz po wznowieniu ruchu pasażerskiego na linii pomiędzy Wrocławiem a Świdnicą.

Mają w swoich zbiorach ponad 100 zabytkowych wagonów...

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu organizuje regularnie w ciągu roku przejazdy muzealnymi pociągami z taborem z kolekcji własnej, po wybranych i atrakcyjnych turystycznie liniach Dolnego Śląska.

– Przejazdy mają charakter otwarty i dostępne są dla wszystkich chętnych, którzy zakupią bilet. Najstarsze dopuszczone do ruchu wagony pasażerskie, jakimi stowarzyszenie dysponuje pochodzą z lat 1928 – 1930. Klub posiada w swoich zbiorach ponad 100 zabytkowych wagonów i kilka sprawnych lokomotyw oraz stara się o utworzenie we Wrocławiu Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa, poszerzając jednocześnie swoją kolekcję o kolejne eksponaty – informuje Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Pociąg retro Wrocław - Świdnica. Orientacyjny rozkład jazdy

• Wrocław Główny 12.30 - Świdnica Miasto 13.50
  • Świdnica Przedmieście (przy ul. Okrężnej) 15.10 - Wrocław Główny 16.25

– Ostateczny rozkład jazdy zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu, minimum 5 dni przed rozpoczęciem przejazdu. Dla osób chętnych do spaceru po Świdnicy organizator nie zapewnia transportu na dworzec Świdnica Przedmieście, co należy wziąć pod uwagę w planowaniu wolnego czasu. Dla osób niezainteresowanych zwiedzaniem miasta, istnieje możliwość pozostania w składzie pociągu i przejazdu na trasie Świdnica Miasto - Świdnica Przedmieście – informują organizatorzy.

• Sprzedaż biletów u obsługi w pociągu będzie prowadzona tylko w przypadku dostępnych wolnych miejsc.
  • Bilety przez internet w cenach – 55 złotych (ulgowe, do 16. roku życia) i normalne – po 90 złotych można kupić na stronie internetowej organizatora.

Źródło: materiały organizatorów