wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kiedy koniec remontu mostu św. Klary we Wrocławiu? Jedna z najstarszych przepraw znów łączy brzegi wysp

Po zamontowaniu dźwigarów, na remontowanym moście św. Klary, który spina wyspy Słodową i Bielarską, robotnicy ułożyli drewniane belki. Kolejnym krokiem będzie montaż balustrad. Koniec remontu zbliża się wielkimi krokami. Kiedy ponownie będziemy mogli wybrać się na spacer po jednym z najstarszych mostów we Wrocławiu?

Reklama

Remont jednego z najstarszych mostów we Wrocławiu

Drewniany most św. Klary to jedna najstarszych wrocławskich przepraw, pochodzi z 1799 roku. Most łączy Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską. Od 3 sierpnia 2022 r. jest remontowany i zamknięty dla ruchu.

„Most św. Klary, choć jeszcze mocno niekompletny, już ponownie spina brzegi odrzańskich wysp. Układanie drewnianych belek tworzących pomost jest podobno, w porównaniu z dotychczasowymi pracami, stosunkowo proste. Na zdjęciach wszystko wydaje się proste, nawet zeszłotygodniowy montaż dźwigarów. W rzeczywistości jednak wymagał on wiele uwagi i sprawnej koordynacji działań. Pewnie jednak z belkami, a później z balustradami pójdzie już szybko, skoro przed nami ostatni miesiąc robót”.
ZDiUM Wrocław na Facebooku

– W tej chwili można obserwować układanie pomostu z desek dębowych. Po zakończeniu prac montażowych dokonamy pełnej oceny kolorystycznej, nie wykluczamy pokrycia konstrukcji jeszcze jedną warstwą w nieco ciemniejszym kolorze – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM Wrocław.

Most św. Klary – ważna droga dojazdowa dla służb

Ewa Mazur podkreśla, że prace remontowe na moście idą zgodnie z założonym planem.

– Rozpoczęły się od rozbiórek drewnianego pomostu, balustrad oraz belek stalowych obu przęseł. Mamy już za sobą dwa kluczowe momenty budowy: betonowanie oczepów oraz ciosów podłożyskowych oraz montaż łożysk i osadzanie dźwigarów, po 8 na każdym z dwóch przęseł mostu – wyjaśnia.

Wzmocnienie ustroju nośnego mostu pozwoli na zwiększenie jego nośności do 40 ton. Przed remontem wynosiła ona zaledwie 1,5 tony ze względu na bardzo zły stan techniczny przeprawy.

Podwyższenie nośności mostu ma niebagatelne znaczenie, gdyż przeprawa ta nie pełni wyłącznie funkcji spacerowej. Zapewnia obsługę komunikacyjną Wyspy Bielarskiej, bo to przez most św. Klary odbywa się dojazd służb komunalnych i serwisowych dla zieleni oraz urządzeń zlokalizowanych na wyspie. Przede wszystkim jednak pełni funkcję drogi pożarowej, co jest szczególnie istotne, gdyż na wyspie funkcjonuje ogromny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.
Ewa Mazur, ZDiUM Wrocław

Zobacz też: Co się będzie działo w weekend we Wrocławiu?

Po zakończonym remoncie most będzie w stanie przenieść ruch największych jednostek straży pożarnej oraz innych służb ratowniczych.

Jaki będzie kolejny etap remontu mostu św. Klary?

W ostatnim miesiącu budowy pozostało jeszcze wykonanie:

  • czapek żelbetowych na iglicach murów nabrzeżnych,
  • odtworzenie nawierzchni z kostki granitowej na dojazdach do mostu.

Równolegle toczą się prace remontowe przy zwieńczeniu podpór - ceglane przyczółki są poddawane zabiegom pielęgnacyjno-konserwacyjnym: usuwaniu wapiennych zacieków, wykwitów oraz innych zanieczyszczeń.

– Można już zobaczyć znaczącą różnicę, gdyż dwa z przyczółków są już odrestaurowane – mówi Ewa Mazur. – Etapem wieńczącym inwestycję będzie odtworzenie pomostu wraz z balustradami, ale aby możliwa była komunikacja pomiędzy wyspami, musimy również odtworzyć jezdnię z kostki granitowej na przyczółkach po obydwu stronach mostu. Konstrukcja zostanie zachowana w pierwotnym kształcie, dlatego pomost i balustrady będą wykonane z drewna dębowego.

Drewno jest zabezpieczone preparatami zmniejszającymi jego nasiąkliwość oraz zwiększającymi odporność na wilgoć.

Kiedy koniec remontu przeprawy między Wyspą Słodową i Bielarską?

Kiedy ponownie będziemy mogli spacerować po moście św. Klary? 

Wszystkie prace powinny się zakończyć zgodnie z umową w połowie grudnia, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody na najbliższe trzy tygodnie, a jest ona dość istotna w końcowej fazie robót. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to otwarcie mostu nastąpi w tygodniu przedświątecznym.
Ewa Mazur, ZDiUM Wrocław

Aż do zakończenia remontu dostęp do Wyspy Bielarskiej będzie możliwy od strony bulwaru Słonecznego i Żabiej Kładki.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl