wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przez trzy lata wędrował po Polsce i… sprzątał śmieci! Potężny sukces akcji Dominika Dobrowolskiego, ekologa z Wrocławia [ZDJĘCIA, FILM]

Przez trzy lata wędrował po Polsce i… sprzątał śmieci! Potężny sukces akcji Dominika Dobrowolskiego, ekologa z Wrocławia [ZDJĘCIA, FILM]

Robert Migdał,

Blisko 2500 km, 16,5 tys. worków śmieci i 30 tys. zaangażowanych wolontariuszy — to podsumowanie trzech lat kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Uczestnicy kampanii sprzątali nadmorskie plaże, góry i brzegi polskich rzek. Kampania rozpoczęła się w 2020 roku od Bałtyckiej Odysei. W następnym roku odbyła się Górska Odyseja, a w 2022 Wiślana Odyseja oraz Akcja Czysta Odra. Przeczytaj szczegóły!

Reklama

W czasie każdej z tych akcji w wybrane weekendy przez 10 miesięcy Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami pokonywali od 20 do 150 km.

Galeria zdjęć

Trasę przemierzali pieszo, na rowerach, w kajakach, a nawet na rolkach. Podczas wyprawy nie tylko sprzątano, ale organizowano również spotkania z mieszkańcami, samorządowcami i mediami.

- Łącznie przez te trzy lata pokonaliśmy 2467 km. Posprzątaliśmy plaże od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, góry od Bieszczadów po Sudety i Wisłę od źródeł na Baraniej Górze do Mikoszewa. Odbyliśmy 358 spotkań z mieszkańcami, samorządowcami i dziennikarzami. W naszych akcjach i spotkaniach wzięło udział ponad 30 tys. wolontariuszy. Razem zebraliśmy ponad 16,5 tys. worków śmieci (ok. 160 ton) – podsumowuje akcję Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik, który wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami przez trzy ostatnie lata wędrował po Polsce i sprzątał.

Co więcej, w okresie między poszczególnymi wędrówkami były prowadzone warsztaty ekologiczne oraz webinary i zajęcia online ze szkołami. Wyprawom towarzyszyła również niezwykła, edukacyjna wystawa zdjęć, na której można było zobaczyć artystycznie sfotografowane śmieci, pozbierane na polskich plażach.

Zobaczcie film z kampanii:

Źródło: materiały organizatorów

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl