4. Ruszyła kampania „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Poznajcie historie kobiet z Ukrainy [SZCZEGÓŁY]

Ruszyła kampania UNICEF i Wrocławia pod hasłem: „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Jej bohaterkami jest pięć inspirujących kobiet z Ukrainy, które na co dzień mieszkają i pracują w Polsce. Kampania ma za zadanie kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami, a także pokazanie, jak ważny jest wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.

Kampania „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”

14 listopada wystartowała kampania pod hasłem: „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”. Jej bohaterkami są inspirujące kobiety z Ukrainy. Celem jest budowanie relacji pomiędzy narodem ukraińskim a polskim i pokazanie jak ważny jest wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.

Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia podkreślają, że po 24 lutego nasi mieszkańcy okazali niezwykłą solidarność z narodem ukraińskim.

– Tą kampanią chcemy pokazać nasze historie, często bardzo trudne, poruszające i smutne. Ale chcemy też podkreślić, że potrafimy się integrować i być częścią społeczności wrocławskiej – mówi Julia Bogusławska, bohaterka kampanii.

Szacuje się, że do Wrocławia po wybuchu wojny przyjechało ponad 100 tysięcy Ukraińców, wielu z nich zostało i są częścią naszej społeczności.

Historie uchodźczyń z Ukrainy pokazują jak istotne było wsparcie wrocławian w czasie pierwszych tygodni po wybuchu wojny, na ile pozwoliło im się usamodzielnić i dziś współtworzyć wspólnotę Wrocławia, pracując tutaj i płacąc podatki. To pięć kobiet, pięć realnych twarzy i pięć konkretnych historii spośród wielu więcej podobnych, które usłyszeliśmy przygotowując kampanię. Dziś jej bohaterki pomagają innym, także swoim przykładem, w usamodzielnianiu się.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia

Spotkanie z wrocławskimi licealistami

Pierwszego dnia kampanii odbyła się debata o języku i kulturze języka w dobie kryzysu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z LO nr I, przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 9.

Do szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie ok. 10 500 dzieci z rodzin uchodźców. We wrocławskich placówkach funkcjonuje 76 oddziałów przygotowawczych.

– Chcemy pokazać, że uchodźcy to nie są tylko duże liczby, te setki tysięcy osób, które przyjeżdżają do nas. To suma historii, których jesteśmy świadkami i o których nasze bohaterki opowiadają. Wiele takich historii znają także uczniowie wrocławskich szkół, od swoich rówieśników z Ukrainy – podkreśla Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Program kampanii. Sprawdź wydarzenia

Wydarzenie ma na celu pokazanie integracji pomiędzy narodem polskim i ukraińskim, nauki języka polskiego czy podejmowania pracy. Podczas pierwszego dnia trwania kampanii, 14 listopada odbędzie się debata o języku i kulturze języka w dobie kryzysu. Podczas Dnia Tolerancji odbędzie się debata pod hasłem: „Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość”.

W programie jest przewidziane również sadzenie krokusów, jako symboliczny gest podziękowania mieszkańcom Wrocławia za udzielone wsparcie. Odbędą się także warsztaty w CUKR dla dzieci, pod hasłem „Razem możemy więcej” oraz dla dorosłych, których tematem przewodnim będzie tolerancja i akceptacja.

Poniedziałek, 14 listopada

• godz. 11.30-13.00, „Debata o języku: kultura języka w dobie kryzysu” – z udziałem młodzieży z Liceum nr 1, LO nr 1, ul. Poniatowskiego

Paneliści:

• prof. Michał Rusinek
  • Anna Ursulenko – Uniwersytet Wrocławski
  • Kamila Kamińska-Sztark – Uniwersytet Wrocławski
  • prowadzenie: Michał Nogaś

Wtorek, 15 listopada

• godz. do 14.00, skwer przed pomnikiem B. Chrobrego, Sadzenie krokusów – jako symboliczny gest podziękowania mieszkańcom Wrocławia za udzielone wsparcie.

Środa, 16 listopada

• godz. 10.00, CUKR, ul. Ruska 46aWarsztat plastyczny dla dzieci z okazji Dnia Tolerancji

• godz. 12.00, CUKR, ul. Ruska 46a, Warsztat psychologiczny dla dorosłych z okazji Dnia Tolerancji

Piątek, 18 listopada

• godz. 9.50-12.30 „Dzień Tolerancji w SP nr 63”, dyskusja: Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość

Kampania stworzona została przez miasto Wrocław a finansowa jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).