Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Cieplice – gorące źródła u stóp Karkonoszy
- Lądek-Zdrój – 7 leczniczych źródeł w pobliżu masywu Śnieżnika
- Polanica-Zdrój – miasteczko Staropolanki i Wielkiej Pieniawy
- Świeradów-Zdrój – uzdrowisko, ścieżka w chmurach i… wyprawa na legendarne naleśniki
- Kudowa-Zdrój – zabytkowa pijalnia wody i Błędne Skały, w których kręcono „Opowieści z Narni”
Cieplice – gorące źródła u stóp Karkonoszy
Początki wydobycia tutejszych wód termalnych sięgają 1281 roku. Tym samym Cieplice (dziś uzdrowiskowa część Jeleniej Góry) uważane są za najstarsze uzdrowisko w Polsce. Po zdrowie jeździli tu m.in. Goethe, Kołłątaj, królowa Marysieńka Sobieska czy John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA).
Temperatura leczniczych wód termalnych w sanatorium Cieplice dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Znakomicie sprawdzają się one w leczeniu chorób narządu ruchu, układu moczowego i oczu.Uzdrowisko Cieplice
Wody termalne dostępne są także w cieplickiej pijalni. W Cieplicach jest SPA, tężnia solankowa, są dwa duże parki (Zdrojowy i Norweski), ładna starówka. Jest co pozwiedzać w okolicy: nad miastem górują ruiny zamku Chojnik. Niedaleko stąd do domu śląskiego noblisty Gerharta Hauptmanna (Jagniątków, obecnie muzeum). Uzdrowisko jest także niezłą bazą wypadową na wycieczki po Dolinie Pałaców i Ogrodów czy Karkonoskim Parku Narodowym.
Lądek-Zdrój – 7 leczniczych źródeł w pobliżu masywu Śnieżnika
Termy w Lądku mają niższą temperaturę – około 28 stopni Celsjusza. Ich specjalność to termalne wody radoczynne siarczkowo – fluorkowe.
Od stuleci wiadomo, że kąpiele w tutejszych radoczynnych termach siarczkowo - fluorkowych mają dobroczynne działanie: uśmierzają bóle stawowe i mięśniowe, przyspieszają proces zrastania się kości, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom „złego” cholesterolu, oczyszczają organizm wypłukując metale ciężkie, łagodzą dolegliwości okresu przekwitania, poprawiają płodność i potencję.Uzdrowisko Lądek
Ozdobą Lądka jest Park Zdrojowy z przepięknym, neobarokowym budynkiem Zakładu Przyrodoleczniczego „Wojciech”. Możecie skosztować tutaj leczniczych wód, a nawet dać do nich nura (wystarczy załatwić wejście w rejestracji). Na pieszą wycieczkę z Lądka udać się można np. do ruin zamku Karpień, będącego w średniowieczu stolicą mikropaństewka. Blisko stąd także w masyw Śnieżnika, na którego szczycie jesienią 2022 otwarto wieżę widokową. Jak tam trafić, przeczytacie w artykule poniżej.
Polanica-Zdrój – miasteczko Staropolanki i Wielkiej Pieniawy
Znacie wodę mineralną Staropolanka? Pochodzi właśnie stąd. Ale do Polanicy warto zajrzeć choćby dla jej mniej znanej sąsiadki – Wielkiej Pieniawy. Możemy skosztować jej w zabytkowej Pijalni Wód Mineralnych. Źródło tej wody odkryto w 1904 roku. Jest o tyle wyjątkowe, że woda wypływa na powierzchnię pod własnym ciśnieniem, bez konieczności uruchamiania pomp. Zawiera naturalny dwutlenek węgla i szereg minerałów.
Wielka Pieniawa charakteryzuje się stałą i stabilną zawartością składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu między innymi: wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, litu, chloru, krzemu, miedzi. Naturalna kompozycja ww. minerałów Wielkiej Pieniawy wpływa korzystnie na poprawę problemów trawiennych i żołądkowych oraz stymuluje ochronę organizmu przed niekorzystnym wpływem środowiska.Uzdrowiska Kłodzkie
Miasteczko ma pełną uroku, przedwojenną architekturę. Aż 54 proc. jego powierzchni (890 hektarów) zajmują lasy. Ciekawym miejscem jest tutejszy Teatr Zdrojowy. Kilkadziesiąt lat temu swoją karierę zaczynała w nim Irena Santor. Dziś także odbywają się tu koncerty.
Polanica-Zdrój położona jest w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Na jego obszarze wytyczonych zostało około 100 kilometrów szlaków turystycznych.
Świeradów-Zdrój – uzdrowisko, ścieżka w chmurach i… wyprawa na legendarne naleśniki
A może… Góry Izerskie?
W Świeradowie-Zdroju żelaznym punktem wycieczki jest oczywiście Dom Zdrojowy. Nie dajcie się zwieść pozorom (z zewnątrz budynek nie powala urodą) i zajrzyjcie koniecznie do środka. Modrzewiowa Hala Spacerowa ma aż 80 metrów długości (największa na Dolnym Śląsku) i naprawdę sporo uroku. Możemy tutaj także skosztować leczniczej wody (szczawy radonowo–żelaziste).
W czerwcu 2021 roku w Świeradowie otwarto także najwyższą wieżę widokową w Polsce. To zdecydowanie propozycja dla osób bez lęku wysokości. Sky Walk ma 65 metrów i oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Droga powrotna to zastrzyk adrenaliny, bo pokonujemy ją 105-metrową zjeżdżalnią.
Jeśli wolicie spokojne górskie spacery, wjedźcie na Stóg Izerski (ze Świeradowa można tam dotrzeć koleją gondolową lub pieszo) i przejdźcie się do Chatki Górzystów na słynne naleśniki z jagodami.
Kudowa-Zdrój – zabytkowa pijalnia wody i Błędne Skały, w których kręcono „Opowieści z Narni”
Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie jest największym tego typu obiektem w regionie. W dość ciekawym, półkolistym budynku skosztować możemy dwóch rodzajów wody leczniczej – „Marchlewski” i „Śniadecki”. Zimnej, lub ciepłej.
Skarbem Uzdrowiska są szczawy wodorowęglanowo - sodowo - wapniowe, żelaziste i borowe pozyskiwane ze źródeł „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski”. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikatowych suchych kąpieli.Uzdrowiska Kłodzkie
Otaczający pijalnię park zdrojowy, pochodzi z XVIII wieku i urządzony został w stylu angielskim. Od zachodu sąsiaduje z… Czechami. Po drugiej stronie ulicy, parę kroków dalej jest już czeska Mala Czermna. Z Kudowy blisko jest także do czeskiego Nachodu, znanego z renesansowego zamku i… browaru Primator (browar można zwiedzać w grupach, ale trzeba się wcześniej zarejestrować).
Z Kudowy warto się wybrać na nieodległą wycieczkę w Błędne Skały. To raptem parę kilometrów, a miejsce to w pełni zasługuje na miano magicznego. W ostatnich latach stało się jeszcze bardziej popularne. To tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni”.