wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najpiękniejsze trasy kolejowe na Dolnym Śląsku. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

Najpiękniejsze trasy kolejowe na Dolnym Śląsku. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

Martyna Trębacz,

Kliknij, aby powiększyć
Trasy kolejowe na Dolnym Śląsku. fot. Shutterstock
Trasy kolejowe na Dolnym Śląsku.

Miłośnicy kolei i pięknych krajobrazów koniecznie powinni poznać najpiękniejsze trasy kolejowe na Dolnym Śląsku. Podróżując pociągiem również można podziwiać niecodzienne widoki. Co więcej, zdarza się, że już sama podróż pociągiem jest nie lada atrakcją i świetną formą spędzania czasu. Oto pięć najpiękniejszych tras kolejowych, które znajdują się na Dolnym Śląsku.

Reklama

Trasa Kolejowa Wałbrzych - Kłodzko

Miłośnicy pięknych widoków z pewnością powinni udać się w podróż pociągiem na trasie Wałbrzych - Kłodzko. Już sama wyprawa koleją jest atrakcją a wszystko za sprawą wspaniałych widoków, które można podziwiać z okna pociągu. Podróżujący na odcinku Wałbrzych - Kłodzko mają okazję zobaczyć Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie a także Wzgórza Ścinawskie

Co więcej, pod górą Mały Wołowiec znajduje się najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, którego długość wynosi 1603 m. Wrażenie robią również stalowe mosty oraz wiadukty. Na szczególną uwagę zasługuje most w Nowej Rudzie, który wznosi się aż na 36 metrów.

Trasa kolejowa Jelenia Góra – Szklarska Poręba

Malownicze krajobrazy można podziwiać również na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Z okien pociągu podróżni mogą rozkoszować się widokiem gór, pól i lasów. Wybierając się na wycieczkę z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby (lub odwrotnie) warto poświęcić nieco czasu na zwiedzenie tych wyjątkowych miast. Będąc w Jeleniej Górze koniecznie trzeba zwiedzić Rynek, który znajduje się zaledwie 15 minut drogi od dworca. Wśród największych atrakcji Szklarskiej Poręby są krucze Skały, Wodospad Kamieńczyka, Młyn św. Łukasza oraz szlaki górskie. 

Trasa kolejowa Polanica-Zdrój – Kudowa-Zdrój

Trasa kolejowa na odcinku Polanica-Zdrój – Kudowa-Zdrój obfituje w malownicze, górskie krajobrazy. Po drodze, z okien pociągu, można podziwiać Góry Stołowe oraz Góry Bystrzyckie. Wrażenie robią także górskie kotliny oraz okoliczne wsie i miasteczka. Podróżujący na tym odcinku mogą podziwiać malownicze miasto Duszniki-Zdrój, czyli słynne uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej. Miasteczko znane jest także za sprawą sławnego festiwalu muzycznego, imienia Fryderyka Chopina. 

Przeczytaj: Jaki będzie Wrocław za 50, 100 lat? Odpowiada ChatGPT

 

Trasa kolejowa Sędzisław – Lubawka

Trasa kolejowa Sędzisław – Lubawka na pozór może wydawać się monotonna i niezbyt ciekawa, na tle pozostałych. Jednak nic bardziej mylnego. Na podróżujących czeka wiele malowniczych krajobrazów. Z okien pociągu można podziwiać Góry Krucze i Bramę Lubawską. Na tym nie koniec. Przy dobrej pogodzie można także zobaczyć panoramę Karkonoszy i jej najwyższy szczyt, czyli Śnieżkę.

Podróżując na tej trasie warto także zwiedzić punkt początkowy i docelowy. W Sędzisławiu warto zwiedzić osiedle kolejowe oraz budynek z wieżyczką, który znajduje się dokładnie na przeciwko dworca. Lubawka to z kolei malownicze miasteczko w powiecie kamiennogórskim, położone w u podnóża Gór Kruczych. Obok miasteczka znajduje się Rezerwat Kruczy Kamień, który powstał na zboczu Kruczej Skały, znanej także pod nazwą Dolina Miłości. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Most kolejowy w Nowej Rudzie - Zatorze. Na tym odcinku kursuje pociąg z Kłodzka do Wałbrzycha. fot. shutterstock
Most kolejowy w Nowej Rudzie - Zatorze. Na tym odcinku kursuje pociąg z Kłodzka do Wałbrzycha.

 

Trasa kolejowa Świdnica – Ząbkowice Śląskie

Na szczególną uwagę zasługuje trasa na odcinku Świdnica – Ząbkowice Śląskie. Podróż odbywa się na płaskim terenie i wiedzie przez Równinę Świdnicką, Kotlinę Dzierżoniowską i Obniżenie Ząbkowickie, znajdujące się w południowo-zachodniej części Obniżenia Otmuchowskiego. Tuż za Świdnicą z okien pociągu można podziwiać szczyty Gór Sowich. Zbliżając się do końca trasy, tuż przed Ząbkowicami Śląskimi można zobaczyć Srebrną Górę.

Warto także zwrócić uwagę, że zarówno Świdnica jak i Ząbkowice Śląskie to jedne z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Świdnica to barokowe, malownicze miasto, będące stolicą Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Znajduje się tam Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Nie mniej ciekawym miejscem, które warto odwiedzić wybierając się na wycieczkę pociągiem są Ząbkowice Śląskie. nazywane miastem Krzywej Wieży lub miastem Frankensteina. Dlaczego? Okazuje się, że od czasów średniowiecza, aż do końcówki I połowy XX wieku miasto nosiło nazwę Frankenstein. Na początku XVII wieku a dokładniej w 1606 roku w mieście wybuchła epidemia dżumy w której zmarło 1/3 spośród mieszkańców miasta Frankenstein. O wywołanie zarazy zostali oskarżeni grabarze, których za karę spalono na stosie. Co ciekawe, ta historia stała się inspiracją dla angielskiej pisarki, Mary Shelley, która stworzyła postać szalonego naukowca Frankensteina. 

Trasa kolejowa Wałbrzych – Nowa Ruda

Każdy, kto choć raz jechał pociągiem na trasie Wałbrzych – Nowa Ruda z pewnością zgodzi się, że to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Dzięki niezwykłym widokom już sama podróż koleją dolnośląską może być nie lada atrakcją. Z okien pociągu można podziwiać górzysty krajobraz. Trasa wiedzie przez Góry Kamienne, Góry Stołowe, Góry Wałbrzyskie oraz Góry Sowie

Na tej trasie znajdują się również potężne tunele, w tym najdłuższy tunel w Polsce o długości 1603 m., który znajduje się między Jedliną Górną a Wałbrzychem Górnym. Wrażenie robią także ogromne wiadukty, jeden z nich – znajdujący się pomiędzy Ludwikowicami a Kłodzkimi a Nową Rudą – ma blisko 40 metrów wysokości. 

Podróż na odcinku Wałbrzych – Nowa Ruda to także cenna lekcja historii. W czasie II wojny światowej w Górach Sowich trwała budowa kompleksu „Riese”, czyli jednego z największych projektów górniczo-budowlanych III Rzeszy. Prawdopodobnie miała to być jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera, jednak jej budowa nigdy nie została ukończona. Niemal każda z miejscowości przez które przejeżdża pociąg, owiana jest tajemnicą związaną z budową podziemnego miasta Hitlera.

Sprawdź szczegółową pogodę we Wrocławiu: Pogoda Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl