wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dawna fabryka wódek przy Traugutta będzie sprzedana?

Dawna fabryka wódek i likierów przy Traugutta będzie sprzedana? Zobacz zdjęcia współczesne i archiwalne

Magdalena Pasiewicz,

Dawna fabryka wódek i likierów była jedną z pierwszych gorzelni we Wrocławiu. Zabytek przy Traugutta stoi od lat zabezpieczony stanowiąc jedynie ściany parkingu we wnętrzu podwórzowym. W ostatnim czasie pojawiła się informacja o trwających przygotowaniach do przetargu na sprzedaż tego terenu.

Reklama

Wytwórnia wódek i likierów Carla Schirdewana

Leksykon architektury Wrocławia wyjaśnia, że w podwórzu przy Traugutta mieściła się pierwsza we Wrocławiu gorzelnia (wzmiankowana w 1762 r.), która własnością rodziny Schirderwanów była od 1817 r. W okresie międzywojennym prowadzono tu głównie produkcję wódki zbożowej (tzw. kornu) i likieru jako produktu ubocznego. 

Wytwórnia wódek zaprojektowana była jako cały kompleks budynków. Znajdowała się tam fabryka, stajnia, wozownia, wieża zegarowa i mieszkania. Pozostała z tego niewielka część. 

W podwórzu, które obecnie stanowi parking, zachował się budynek w kształcie litery L, wykończony na górnej elewacji arkadowym wzorem i gzymsem. Zachowała się również wieża wraz z zegarem oraz rzeźba kobiety pomiędzy wystającymi z elewacji głowami koni. 

Dawna fabryka wódki na sprzedaż

W ostatnim czasie na Giełdzie Nieruchomości została ogłoszona informacja o przygotowaniu terenu przez gminę Wrocław na sprzedaż. 

To początkowy etap przygotowania tego terenu do sprzedaży, trwają obecnie prace geodezyjne. Na tę chwilę trudno jest więc mówić o terminie przetargu czy cenie wywoławczej.
Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Warto dodać, że budynek dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.

– Nie będzie mógł być wyburzony. Przeznaczenie nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego to m.in. zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, usługi czy obiekty kongresowe i konferencyjne – dodaje Marcin Obłoza.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl