Wytwórnia wódek i likierów Carla Schirdewana
Leksykon architektury Wrocławia wyjaśnia, że w podwórzu przy Traugutta mieściła się pierwsza we Wrocławiu gorzelnia (wzmiankowana w 1762 r.), która własnością rodziny Schirderwanów była od 1817 r. W okresie międzywojennym prowadzono tu głównie produkcję wódki zbożowej (tzw. kornu) i likieru jako produktu ubocznego.
Wytwórnia wódek zaprojektowana była jako cały kompleks budynków. Znajdowała się tam fabryka, stajnia, wozownia, wieża zegarowa i mieszkania. Pozostała z tego niewielka część.


W podwórzu, które obecnie stanowi parking, zachował się budynek w kształcie litery L, wykończony na górnej elewacji arkadowym wzorem i gzymsem. Zachowała się również wieża wraz z zegarem oraz rzeźba kobiety pomiędzy wystającymi z elewacji głowami koni.
Dawna fabryka wódki na sprzedaż
W ostatnim czasie na Giełdzie Nieruchomości została ogłoszona informacja o przygotowaniu terenu przez gminę Wrocław na sprzedaż.
To początkowy etap przygotowania tego terenu do sprzedaży, trwają obecnie prace geodezyjne. Na tę chwilę trudno jest więc mówić o terminie przetargu czy cenie wywoławczej.Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Warto dodać, że budynek dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.
– Nie będzie mógł być wyburzony. Przeznaczenie nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego to m.in. zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, usługi czy obiekty kongresowe i konferencyjne – dodaje Marcin Obłoza.