Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W Siechnicach w zakładzie należącym do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA, spółki PGE Energia Ciepła, pracują specjaliści wykonujący zdjęcia, filmy oraz szczegółowe skanowanie 3D całego obszaru i poszczególnych budynków.
Jest wielkie skanowanie, będzie wirtualne spacerowanie
Dane są zbierane zarówno z powietrza za pomocą dronów, jak i z ziemi, z użyciem skanerów stacjonarnych i przenośnych. Inwentaryzacja obejmuje zarówno wnętrza, jak i elewacje wszystkich obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Prace potrwają do końca września 2025 roku.
Skanowanie całego obiektu to kluczowy etap dla dalszych działań projektowych. Pozwala na dokładne odwzorowanie rzeczywistych wymiarów i układów budynków, co stanowi solidną podstawę do planowania dalszych etapów rewitalizacji.Bartosz Kawa, prezes spółki Siechnice Nowa Energia
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie kompletnej dokumentacji architektonicznej elektrociepłowni oraz przygotowanie wirtualnego spaceru po terenie zakładu.
Zobacz film z jeszcze działającej EC Czechnica (2023 rok)
Inicjatorem projektu jest spółka Siechnice Nowa Energia, a jego realizacja jest finansowana w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Partnerami projektu są Kogeneracja SA oraz gmina Siechnice. Efekty prac zostaną udostępnione publicznie na specjalnej stronie internetowej.
Przedsięwzięcie rewitalizacji ma na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa przemysłowego regionu, ale też nadanie mu nowoczesnych funkcji, przyjaznych mieszkańcom i wpisujących się w zrównoważony rozwój gminy.Dariusz Witkowski, prezes KOGENERACJI SA
Elektrociepłownia Czechnica ma zostać zrewitalizowana, choć jeszcze nie ma konkretnych projektów, jak będzie wyglądać i czemu ma służyć. Nie brakuje jednak śmiałych wizji.
Nagrodzone koncepcje rewitalizacji EC Czechnica
Ogólny plan zakłada przekształcenie kompleksu w nowoczesną, otwartą przestrzeń społeczną, kulturalną i gospodarczą.
Wśród nagrodzonych, przykładowych koncepcji zagospodarowania, przygotowanych w ramach konkursu przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, znalazły się m.in. adaptacja młynowni na hotel, budowa centrum multimedialnego w zintegrowanej formie z chłodnią kominową, a także łaźnie publiczne z basenami i centrum kulturalnym.
Od Wackera przez General Electric
Elektrociepłownia - a przez długi czas tylko elektrownia - w Siechnicach była wielokrotnie modernizowana, jednak wciąż działa w murach obiektu, który powstał tu na przełomie XIX i XX w. Należała do założonego przez Alexandra Wackera przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH.
Przedsiębiorstwo Alexandra Wackera działa do dziś. Wacker Chemie AG to obecnie wielka chemiczna firma posiadająca 25 zakładów w Europie, Azji oraz obu Amerykach i wciąż jest kontrolowana przez rodzinę Wackerów.
Od 1909 roku do końca wojny elektrownia Czechnica należała do firmy Elektrizitätswerk Schlesien założoną przez koncern General Electric. To był istotny gracz na Dolnym Śląsku. Firma zbudowała sieć elektryczną w regionie, eksploatowała pierwsze elektrownie (w Siechnicach i Miłkowie) oraz dostarczała energię elektryczną do około miliona mieszkańców w 654 gminach. Firma nabyła również udziały w przedsiębiorstwie elektrycznym i tramwajowym w Wałbrzychu. Po wojnie została wywłaszczona.
Powojenne losy elektrowni w Siechnicach
Elektrownia została przejęta przez ZSRR. Nieczynny zakład, ogołocony z wszelkich urządzeń, w 1947 roku Rosjanie przekazali Polakom. Odbudowę zakończyliśmy pod koniec tego samego roku, a dwa lata później Warszawskie Biuro Projektów Energetycznych rozpoczęło projektowanie nowej elektrowni w przejętych budynkach.
Plany zostały zatwierdzone w 1953 roku. Turbozespoły zostały sprowadzone z Czechosłowacji, a pozostałe urządzenia wyprodukowane w Polsce. Obiekt rozbudowano o trzeci turbozespół i w 1969 roku osiągnęła moc 142 MW.
Aż stało się ciepło
Na ciepło z Siechnic musieliśmy czekać nieco dłużej. Decyzja o jego produkcji zapadła w 1974 roku, ale do realizacji projektu doszło pięć lat później i wtedy zaczęła dostarczać ciepło do Kombinatu Ogrodniczego w Siechnicach. Wrocławianie zaczęli korzystać z ciepła z Czechnicy w 1981 roku.
Do przemian ustrojowych i gospodarczych, a nawet dekadę po nich, niewiele się wydarzyło. Dynamiczne zamiany zaczęły następować w 1999 roku wraz z procesem prywatyzacji. Właścicielem został Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA. Spółka zadebiutowała na giełdzie w 2000 roku.
Większość akcji skupiła francuska grupa energetyczna EDF. Całkiem niedawno – biorąc pod uwagę wiek EC Czechnica – bo w 2017 roku aktywa grupy EDF kupiła należąca do Skarbu Państwa Grupa PGE. Do niej obecnie należy 50 proc. plus jedna akcja Kogeneracji SA.
Przez ostatnie dekady zakład w Siechnicach zmieniał się, próbując podążać z duchem czasu. 2010 rok to przystosowanie jednego z kotłów do spalania biomasy zamiast węgla. Jednak nie można się łudzić. Czechnica, choć piękna, zabytkowa, to niskoemisyjna nigdy nie mogła się stać. Stąd decyzja o budowie Nowej Czechnicy. Po sąsiedzku, na terenie dawnej huty w Siechnicach, powstała nowa elektrociepłownia zasilana gazem.
Zobacz zdjęcia EC Czechnica oraz konkursowe prace studentów: