wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Elektrociepłownia zmieni się w aquapark?
Kliknij, aby powiększyć
Jedna z konkursowych prac na rewitalizację EC Czechnica to wizja studentki Patrycji Janiszewskiej: projekt adaptacji i modernizacji znacznej części elektrociepłowni na obiekt związany z wodą i sportem. Wizualizacja przedstawia basen wkomponowany w historyczną przemysłową zabudowę. Patrycja Janiszewska/Grupa PGE
Jedna z konkursowych prac na rewitalizację EC Czechnica to wizja studentki Patrycji Janiszewskiej: projekt adaptacji i modernizacji znacznej części elektrociepłowni na obiekt związany z wodą i sportem. Wizualizacja przedstawia basen wkomponowany w historyczną przemysłową zabudowę.

Na nowej elektrociepłowni w Siechnicach zyskają wszyscy, choć przede wszystkim mieszkańcy powiatów wrocławskiego grodzkiego i ziemskiego, a także oławskiego. Nowy zakład – spalając gaz – będzie generował znacznie mniejsze ilości zanieczyszczeń, zatem pooddychamy lepszym powietrzem. Jednocześnie stary obiekt stanie się atrakcją nie tylko dla wspomnianych powiatów, ale i być może dla całego województwa. Nie zniknie on bowiem z krajobrazu Siechnic.

Reklama

Opcje są różne. Może tu powstać miejsce rozrywki, spotkań, wydarzeń kulturalnych. Być może część obiektu będzie pełnić funkcję komercyjną utrzymując nie przynoszącą dochodów część „społeczną”. Zagospodarowaniem EC Czechnica zajmie się spółka gminy z Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja o nazwie Siechnice Nowa Energia. Jej zadaniem jest nadzór nad rewitalizacją i nadanie kompleksowi przemysłowemu po jego zamknięciu nowych funkcji gospodarczych, naukowych, społecznych i kulturalnych.

Nie dopuścimy do tego, aby te historyczne budynki uległy zniszczeniu wraz z zamknięciem starej elektrociepłowni. Naszym celem jest taka rewitalizacja zabytkowej infrastruktury, aby służyła lokalnej społeczności przez kolejne dziesięciolecia, będąc impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki i kultury.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

W Siechnicach będzie Aquapark?

Dla gminy Siechnica partner w postaci energetycznego giganta będzie zapewne silnym kapitałowo wsparciem przy rewitalizacji. Poza tym spółka Siechnice Nowa Energia może starać się o dotacje. Możliwości są spore choćby z tego względu, że Unia Europejska przychylnie patrzy na takie przedsięwzięcia.

Nasza społeczność stoi przed wyzwaniem zachowania dziedzictwa materialnego i przemysłowego starej elektrociepłowni Czechnica. Z obiektu korzystać będą nie tylko mieszkańcy Siechnic. Miejsce to, dzięki temu, że nada mu się nowe życie, będzie miało szansę stać się wizytówką naszej gminy w skali regionu i całego kraju.
Milan Ušák, burmistrz Siechnic

Biorąc pod uwagę to, jak wrocławianie chętnie odwiedzają atrakcje w poprzemysłowych obiektach, nawet te znajdujące się daleko od stolicy Dolnego Śląska (kopania węgla w Wałbrzychu, uranu w Kowarach, złota w Złotym Stoku itd.), ponad stuletnia elektrociepłownia tuż przy granicy miasta z pewnością stanie się miejscem weekendowych wypadów.

Od intencji do spółki Siechnice Nowa Energia. Kalendarium

  • 2019 r. – burmistrz Siechnic i prezes Kogeneracji podpisują list intencyjny; deklarują w nim zaangażowania w opracowanie założeń przedsięwzięcia rewitalizacji EC Czechnica-2 po jej zamknięciu;
  • 2020 r. – umowa z Politechniką Wrocławską na realizację historyczno-architektoniczno-konserwatorskiego studium obiektów siechnickiego zakładu;
  • 2021 r. – studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej biorą udział w konkursie na najlepsze propozycje zagospodarowania obiektów po EC Czechnica, wśród których pojawiły się pomysły na budowę aquaparku, hotelu czy też centrum multimedialnego;
  • 2023 r. – podpisanie umowy powołującej spółkę Siechnice Nowa Energia.
  • 2024 r. - uruchomienie gazowej EC Czechnica-2 i wygaszenie zabytkowej węglowej elektrociepłowni.

Pomysły studentów na zagospodarowania obiektów po elektrociepłowni prezentujemy w galerii:

Napędzana gazem nowa elektrociepłownia Czechnica

Dominik Wadecki, prezes zarządu Kogeneracji, wymienia, że budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach zapewni bezpieczeństwo i ciągłość dostaw oraz czystsze powietrze dla mieszkańców. Po jej uruchomieniu do atmosfery trafi 55 procent mniej tlenków azotu, 80 procent mniej tlenków siarki i 20 procent mniej pyłów przy jednocześnie zwiększonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe). W ostatnich tygodniach w ramach planu rozruchu instalacji uruchomione zostały cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe, odbyło się też pierwsze wyprowadzenia ciepła.

O ZEW Kogeneracja SA 

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracji SA jest spółką zależną od PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Zespół składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 418 MW i cieplnej 1080 MW, które zaspokajają potrzeby grzewcze blisko połowy aglomeracji wrocławskiej.

Historię zakładu w Siechnicach możesz poznać w poniższym tekście:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl