4. 400 tys. zł na dobry start. Historyczna elektrociepłownia w Siechnicach dostała dotację
Historyczna elektrociepłownia w Siechnicach będzie pracować do przyszłego roku. Obiekt ma jednak zostać zachowany, choć nie postanowiono na razie, jaką funkcję będzie pełnił. Fot. Joanna Stoga (materiał prasowy PGE)

Gmina Siechnice złożyła wniosek o dofinansowanie prac przygotowawczych zagospodarowania historycznego obiektu elektrociepłowni i otrzymała wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Przypomnijmy, że w sierpniu została powołana Siechnice Nowa Energia sp. z o.o. Zajmie się ona rewitalizacją i nadaniem kompleksowi przemysłowemu EC Czechnica funkcji gospodarczych, naukowych, społecznych i kulturalnych, gdy zostanie on wyłączony z eksploatacji.

Władze tej spółki złożyły wniosek w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków o dofinansowanie wykonania ekspertyz, badań oraz dokumentacji dla zakładu produkcyjnego EC Czechnica w kontekście przyszłych prac rewitalizacyjnych. Wniosek, pozytywnie zweryfikowany przez gminę Siechnice, otrzymał rekomendację do przyznania dofinansowania kwotą 390 tys. złotych.

Przyznana dotacja jest kwotą stosunkowo niewielką, rozpoczyna ona budowę „dotacyjnego CV” tego projektu i ufam, że otwiera drogę do pozyskania znacznie większych środków pochodzących z krajowych oraz unijnych programów dotacyjnych.
Grzegorz Salwa, wiceprezes spółki Siechnice Nowa Energia, reprezentujący w niej gminę Siechnice

Kompleks zabytkowych budynków Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach należy do wrocławskiej Kogeneracji (Grupa PGE) został zaprojektowany na początku XX wieku. Obiekt ten zakończy działalność w przyszłym roku.

Decyzja  o przyznaniu dofinansowania jest dla nas niezmiernie ważna. Siechnicka elektrociepłownia ma bogatą historię - rolą PGE jest tutaj dopisać ciąg dalszy po tym, gdy  produkcja ciepła i energii elektrycznej zostanie przeniesiona do nowej jednostki wytwórczej. Wierzę, że przy tak dużym zaangażowaniu wszystkich partnerów będziemy szybko rozwijać ten projekt z korzyścią dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej.
Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła

WIĘCEJ O HISTORII EC SIECHNICA PRZECZYTASZ TUTAJ:

Przyznane dofinansowanie wpłynie na obniżenie wydatków spółki z tytułu przyszłych prac związanych ze sporządzeniem ekspertyz i badań technicznych, konserwatorskich czy architektonicznych. Dotacja ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyczyni się również do tego, by zapobiec degradacji cennego zabytkowego kompleksu przemysłowego. Wierzymy, że ponad studwudziestoletnia infrastruktura zyska drugie życie i będzie służyć mieszkańcom, dając impuls do gospodarczego, społecznego i kulturowego rozwoju tego miejsca.
Bartosz Kawa, prezes zarządu Siechnice Nowa Energia

Historyczny obiekt, zasilany głównie węglem, ustępuje miejsca nowoczesnej, budowanej obok EC Czechnica 2. Będzie ona zasilana gazem ziemnym, co obniży roczną emisję dwutlenku węgla o 622 tysiące ton - o 61 procent. Nowa jednostka będzie dysponować również większą mocą - 315 MWt (stary obiekt - z 247 MWt), a moc elektryczna wzrośnie ze 100 do 179 MWe.