wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Towarzyszyła Siechnicom i Wrocławiowi ponad 100 lat. Jej kres jest bliski. Jaki los czeka zabytek?
Kliknij, aby powiększyć
Nieczynny już blok energetyczny w EC Czechnica. Zbliża się czas odłączenia wszystkich urządzeń. Fot. Bartosz Chochołowski
Nieczynny już blok energetyczny w EC Czechnica. Zbliża się czas odłączenia wszystkich urządzeń.

Jeśli elektrociepłownia Czechnica będzie obchodzić 150. rocznicę powstania, to już w zupełnie innej roli. W przyszłym roku przestanie ogrzewać wrocławian i mieszkańców Siechnic oraz Świętej Katarzyny. Odejdzie do historii po latach służby. Skorzystaliśmy z ostatniej szansy zobaczenia funkcjonującego jeszcze obiektu. Zapraszamy na wycieczkę po tym niezwykłym zabytku techniki.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

To miejsce o tyle tajemnicze, że osoby postronne z reguły nie są wpuszczane do środka. Elektrociepłownia – a przez długi czas tylko elektrownia – w Siechnicach była wielokrotnie modernizowana, jednak wciąż działa w murach obiektu, który powstał tu na przełomie XIX i XX w. Należała do założonego przez Alexandra Wackera przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Elektrownia w Siechnicach w okresie międzywojennym. Fot. polska.org.pl
Elektrownia w Siechnicach w okresie międzywojennym.

Co ciekawe, przedsiębiorstwo Alexandra Wackera działa do dziś. Wacker Chemie AG to obecnie wielka chemiczna firma posiadająca 25 zakładów w Europie, Azji oraz obu Amerykach i wciąż jest kontrolowana przez rodzinę Wackerów.

Od 1909 roku do końca wojny elektrownia Czechnica należała do firmy Elektrizitätswerk Schlesien założoną przez koncern General Electric. To był istotny gracz na Dolnym Śląsku. Firma zbudowała sieć elektryczną w regionie, eksploatowała pierwsze elektrownie (w Siechnicach i Miłkowie) oraz dostarczała energię elektryczną do około miliona mieszkańców w 654 gminach. Firma nabyła również udziały w przedsiębiorstwie elektrycznym i tramwajowym w Wałbrzychu. Po wojnie została wywłaszczona.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Elektrownia w Siechnicach w okresie międzywojennym. Fot. polska.org.pl
Elektrownia w Siechnicach w okresie międzywojennym.

Powojenna odbudowa 

I tak zaczyna się powojenna – momentami trudna – historia zakładu w Siechnicach. Elektrownia została przejęta przez ZSRR. Nieczynny zakład, ogołocony z wszelkich urządzeń, w 1947 roku Rosjanie przekazali Polakom. Odbudowę zakończyliśmy pod koniec tego samego roku, a dwa lata później Warszawskie Biuro Projektów Energetycznych rozpoczęło projektowanie nowej elektrowni w przejętych budynkach.

Plany zostały zatwierdzone w 1953 roku. Turbozespoły zostały sprowadzone z Czechosłowacji, a pozostałe urządzenia wyprodukowane w Polsce. Obiekt rozbudowano o trzeci turbozespół i w 1969 roku osiągnęła moc 142 MW.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcie z roku 1981 - Czechnica zaczęła pełną parą działać jako elektrociepłownia i ogrzewać mieszkańców południa Wrocławia. Fot. polska.org.pl
Zdjęcie z roku 1981 - Czechnica zaczęła pełną parą działać jako elektrociepłownia i ogrzewać mieszkańców południa Wrocławia.

Na ciepło z Siechnic musieliśmy czekać nieco dłużej. Decyzja o jego produkcji zapadła w 1974 roku, ale do realizacji projektu doszło pięć lat później i wtedy zaczęła dostarczać ciepło do Kombinatu Ogrodniczego w Siechnicach. Wrocławianie zaczęli korzystać z ciepła z Czechnicy w 1981 roku.

Czasy III RP

Do przemian ustrojowych i gospodarczych, a nawet dekadę po nich, niewiele się wydarzyło. Dynamiczne zamiany zaczęły następować w 1999 roku wraz z procesem prywatyzacji. Właścicielem został Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA. Spółka zadebiutowała na giełdzie w 2000 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Historyczna elektrociepłownia w Siechnicach niedługo odejdzie na zasłużoną emeryturę. Zastąpi ją nowoczesny zakład zasilany gazem. Fot. Bartosz Chochołowski
Historyczna elektrociepłownia w Siechnicach niedługo odejdzie na zasłużoną emeryturę. Zastąpi ją nowoczesny zakład zasilany gazem.

Większość akcji skupiła francuska grupa energetyczna EDF. Całkiem niedawno – biorąc pod uwagę wiek EC Czechnica – bo w 2017 roku aktywa grupy EDF kupiła należąca do Skarbu Państwa Grupa PGE. Do niej obecnie należy 50 proc. plus jedna akcja Kogeneracji SA.

Przez ostatnie dekady zakład w Siechnicach zmieniał się, próbując podążać z duchem nowych czasów. 2010 rok to przystosowanie jednego z kotłów do spalania biomasy zamiast węgla. Jednak nie można się łudzić. Czechnica, choć piękna, zabytkowa, to ekologiczna, niskoemisyjna nigdy nie będzie. Stąd decyzja o budowie Nowej Czechnicy. Po sąsiedzku, na terenie dawnej huty w Siechnicach, kończy się budowa nowej, zasilanej gazem elektrociepłowni.

Happy end bez węgla

- Budowa Nowej Czechnicy to ważny element zmiany środowiskowej oraz wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze we Wrocławiu i jego aglomeracji – mówił pięć lat temu, gdy projekt Nowej Czechnicy się rodził, prezes zarządu PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski.

Nowe czasy to nowe wyzwania, którym 120-letnia EC Czechnica nie jest w stanie podołać. Jednak nie oznacza to, że obiekt źle skończy.

Zawiązaliśmy spółkę celową i wraz z gminą Siechnice pracujemy nad tym, aby zapewnić przyszłość temu miejscu. Może stać się dużą atrakcją, która przyciągać będzie wiele osób, nie tylko z Wrocławia, Siechnic czy Świętej Katarzyny.
Krystian Koper, Kogeneracja SA 

Dotychczasową historię elektrociepłowni w Siechnicach można podsumować dwoma happy endami. Pierwszy - odejście od węgla. Drugi - otwiera się nowy rozdział. Kogeneracja nie zamierza sprzedać obiektu wraz z terenem na zasadzie, niech nowy właściciel zrobi, co chce. Zabytek techniki nie będzie niszczał opuszczony, aż do momentu, kiedy nadawać się będzie tylko do wyburzenia. Firma wybrała najlepszy z możliwych wariantów. Takiego zdania jest dyrektor Biura ds. Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Gminy Siechnice Grzegorz Salwa. Jest też wiceprezesem spółki Siechnice Nowa Energia, o której wspomniał Krystian Koper, planującej przyszłość zakładu.

Przygotowujemy program rewitalizacji współpracując z wieloma podmiotami, również z Politechniką Wrocławską. Te obiekty mają ogromny potencjał, który wykorzystamy. Bardzo nas cieszy, że wciąż będą służyć - choć w innej roli - nie tylko mieszkańcom Siechnic, ale całego regionu. Wkrótce będziemy informować o wspólnych planach naszej gminy i Kogeneracji. Powstanie tu bardzo - nomen omen - energetyczne miejsce.
Grzegorz Salwa, Urząd Gminy Siechnice, Siechnice Nowa Energia sp. z o.o.

WIĘCEJ O EC CZECHNICA PRZECZYTASZ I ZOBACZYSZ W NASZEJ GALERII:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl