Po oddaniu w 2022 roku dwóch kawałków Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (WOW) do wybudowania pozostał jeden: od al. Karkonoskiej przez Wysoką do ronda na ul. Grota-Roweckiego (3,5 kilometra). Inwestycja od długiego czasu jest na etapie przetargu (wyboru wykonawcy), który prowadzi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Otwarcie ofert zaplanowała na piątek 30 sierpnia.
Wiele wskazuje na to, że termin, przekładany kilka razu z powodu napływających do inwestora pytań (ponad 700) od rzekomo zainteresowanych firm i innych, jest ostateczny. – Nie planujemy jego zmiany – potwierdza w środę Joanna Wrotkowska-Cygan z DSDiK. – Na dzień dzisiejszy nie złożono jeszcze żadnej oferty – dodaje.
Na razie brak chętnych do budowy
Być może firmy odkładają zgłoszenia na ostatnią chwilę. Załóżmy, że tak i że będzie co analizować. Sprawdzanie ofert może zająć inwestorowi nawet pół roku. Później są jeszcze inne procedury, w tym możliwość odwołania od jego wyboru. Przy tak dużym przetargu, którego wartość szacowana jest na 200 mln zł, proces może się wydłużać.
Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, wykonawca będzie miał 30 miesięcy na wykonanie zadania. Zakładając, że zrealizuje prace zgodnie z harmonogramem, to droga będzie gotowa w 2028 roku.
Zaplanowany odcinek będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z wyjątkiem okolic Wysokiej, szerokie pobocze i drogę rowerową. Będzie most nad Ślęzą i wiadukt nad torami kolejowymi.
Gdy WOW będzie skończona, Wrocław będzie otoczony pierścieniem: od południa, zachodu i północy A4 i A8 (Autostradową Obwodnicą Wrocławia), a dalej od północy, wschodu na południe Wschodnią Obwodnicą Wrocławia.
Obecnie gotowa jest trasa od Grota-Roweckiego, która biegnie przez Żerniki Wrocławskie (na południe od Wojszyc, Jagodna i Brochowa), Świętą Katarzynę (tuż za Bieńkowicami) i Siechnice, dalej przez Blizanowice, Łany, Wojnów do Długołęki, gdzie dochodzi do Łącznika Długołęka i stanowi dojazd do A8 i S8 a także drogi 368 do Oleśnicy.
Po dobudowaniu odcinka do al. Karkonoskiej, na wysokości ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, obwodnica zacznie spełniać swoją funkcję, pozwalając objechać Wrocław od wschodu i południa.
Wschodnia Obwodnica Wrocławia to inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, którą z ramienia urzędu prowadzi Dolnośląska Służba Budowy Dróg i Kolei.