wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Brochów się zmieni - historyczna zabudowa do remontu

Aż 18 wyjątkowych budynków zlokalizowanych na wrocławskim Brochowie zostanie zrewitalizowanych. To długotrwały proces, wiążący się z dodatkowymi pracami na całym okalającym je terenie, ale na jego ostateczny efekt, warto będzie czekać. Które kamienice przejdą rewitalizację i co jeszcze się zmieni?

Reklama

Brochów czekają wielkie zmiany - rozłożone co prawda w czasie, ale finalny efekt całego procesu będzie imponujący. Wyremontowanych zostanie aż 18 kamienic. Zrewitalizowany będzie również teren wokół nich. Prace obejmą nie tylko remonty ale także drobne inwestycje w postaci małej architektury.

Teren objęty rewitalizacją znajduje się w historycznym układzie urbanistycznym dzielnicy, zlokalizowanym w rejonie ulic Centralnej, Mościckiego, Semaforowej, Chińskiej i Koreańskiej oraz ulicy Ziemniaczanej. Wszystkie budynki są w 100% gminne i znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. To zaś oznacza ścisłą współpracę z konserwatorem.
Katarzyna Galewska - Rzecznik Prasowa Wrocławskich Mieszkań

<p>Historyczna zabudowa Brochowa przejdzie rewitalizację. To proces na lata, ale warto czekać na rezultat</p> Wrocławskie Mieszkania
Historyczna zabudowa Brochowa przejdzie rewitalizację. To proces na lata, ale warto czekać na rezultat

Brochów był kiedyś miastem - miał swój ratusz, wieżę ciśnień, szkołę...

Brochów był początkowo wsią książęcą. Pod koniec XVIII wieku stał się folwarkiem z barokowym pałacem i 42 domami. Na początku XX wieku nabrał miejskiego charakteru, mając już 3 osiedla.

Brochów miał swój ratusz, który zbudowano na początku XX wieku - to dzisiejszy budynek, w którym mieści się osiedlowe Centrum Aktywności Lokalnej i dzienne domy wsparcia dla seniorów. Dysponował szkołą, pocztą, wieżą ciśnień, parkiem miejskim, dwoma kościołami, kilkoma restauracjami czy apteką. Ta ostatnia nigdy nie zmieniła profilu działalności i do dziś można w tym miejscu kupić leki.

Brochów bardzo dynamicznie się rozwijał, a liczba ludności rosła - do 8 tysięcy osób. W czerwcu 1939 roku otrzymał prawa miejskie. I tak było do roku 1951, kiedy to został wcielony do miasta - już polskiego Wrocławia. Dodajmy, że jego historyczna zabudował została poważnie zniszczona w 1945 roku.

<p>W latach 1939-1950 Broch&oacute;w (także Proch&oacute;w), był miasteczkiem. Tu, na poczt&oacute;wce z początku XX wieku, jest jeszcze dzielnicą Breslau</p> źródło: fotopolska.eu
W latach 1939-1950 Brochów (także Prochów), był miasteczkiem. Tu, na pocztówce z początku XX wieku, jest jeszcze dzielnicą Breslau

Historyczna zabudowa Brochowa do remontu - będą też nowości

Inwestycja, nad którą czuwają Wrocławskie Mieszkania - zarządca kamienic przeznaczonych do remontu, dotyczy 18 budynków. Poza nimi, WM planują rewitalizację terenu i budowę małej architektury. Już w marcu br. WM planują spotkanie i konsultacje z mieszkańcami osiedla.

– Spotkanie z mieszkańcami otwiera rozmowy do przemiany tego blisko trzyhektarowego terenu, na taki, który będzie bliski mieszkańcom i ich oczekiwaniom. Taka rewitalizacja w aspekcie społecznym sprzyja odbudowie więzi międzysąsiedzkich i utożsamianiu się z tym miejscem - zachęca do uczestnictwa w konsultacjach Katarzyna Galewska.

Już wiemy, że na początek rewitalizacji terenu, miasto planuje zbudować na nim nowoczesny plac zabaw. W trakcie trwania inwestycji, powstaną też m.in. nowe osłony śmietnikowe, zostaną odnowione drogi dojazdowe i dojścia do posesji.

Cała powierzchnia, której remont pewnie będzie etapowany, zostanie odwodniona, pojawi się układ komunikacyjny i drogi dojazdowe. Nie zabraknie zieleni oraz miejsc zbiórki odpadów. Gorąco zachęcamy do udziału w konsultacjach, bo każdy głos będzie wzięty pod uwagę.
Katarzyna Galewska - Rzecznik Prasowa Wrocławskich Mieszkań

Spotkanie konsultacyjne ma wielkie znaczenie. To dotyczące odnowy Brochowa odbędzie się już w marcu (termin zostanie wkrótce doprecyzowany). W czasie jego trwania, mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie, przedstawić swoje sugestie, jak i zadać wszystkie nurtujące pytania.

Brochów - jak zmieni się osiemnaście kamienic po remoncie?

Warto zacząć od tego, że do rewitalizacji jeszcze długa droga. Inwestycja, choć ruszy oficjalnie w 2025 roku, potrwa przez kolejne 5 lat. To ogrom pracy, który trzeba rozłożyć w czasie. Wartość inwestycji szacuje się na 50 milionów złotych.

Nie wiemy jeszcze jakie będą wytyczne konserwatora zabytków, odnośnie ewentualnych materiałów budowlanych, zmian w budynkach, kolorów elewacji czy technik, jakie będzie trzeba zastosować przy remontach. Te etapy są wciąż jeszcze przed nami.

<p>Nie znamy jeszcze wytycznych konserwatorskich, odnośnie rewitalizacji Brochowa - wszystkie kamienice wpisane są do ewidencji zabytk&oacute;w</p> Wrocławskie Mieszkania
Nie znamy jeszcze wytycznych konserwatorskich, odnośnie rewitalizacji Brochowa - wszystkie kamienice wpisane są do ewidencji zabytków

– Dokumentację projektową planujemy stworzyć do 2027 roku. Dopiero wtedy będziemy mogli ogłosić przetarg na realizację prac, które planujemy zakończyć w roku 2030. Mieszkańcy będą musieli jeszcze trochę poczekać, ale efekt końcowy na pewno będzie tego wart - zapewnia Katarzyna Galewska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama