3. Wiadomości z regionu
  4. Aglomeracja Wrocławska: Silny Wrocław wspiera samorządową wspólnotę
Na zdjęciu spotkanie z okazji przekazania dotacji na rzecz gminy Kobierzyce z udziałem prezydenta Wrocławia Aglomeracja Wroclawska

Wrocław i 24 gminy tworzące Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska powołały fundusz solidarnościowy, który w 2023 r. wyniósł trzy miliony złotych. Pochodzące z niego dotacje na inwestycje to forma wsparcia dla mniejszych gmin. Wrocław płaci największą składkę, lecz z dotacji nie korzysta.

Inicjatorzy powołania Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska zwracają uwagę, że na co dzień granice między poszczególnymi miejscowościami się zacierają i powiązania między nimi są coraz silniejsze. Fundusz solidarnościowy to klarowna forma wsparcia finansowego dla uczestników projektu.

Cały fundusz w 2023 r. to trzy mln zł, a skorzystają z niego 24 gminy.  Wysokość dotacji zależy od wielkości gminy – to od 55 do 240 tys. zł. W kolejnych latach projekt będzie kontynuowany, tak aby wszystkie gminy, które należą, bądź przystąpią do stowarzyszenia mogły skorzystać z dodatkowych środków na inwestycje.

Szkoła, droga rowerowa, strażacy ochotnicy

W tym roku z dofinansowania z funduszu solidarnościowego skorzystało wiele gmin, m.in.:

• Kąty Wrocławskie - 240 tys. zł na budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeptowie;
  • Dziadowa Kłoda - 75 tys. zł na modernizację siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipkach;
  • Jordanów Śląski - 55 tys. zł na poprawę infrastruktury sportowej;
  • Kobierzyce – 240 tys. zł na budowę drogi rowerowej między Wrocławiem a Wysoką wzdłuż ulicy Olszyńskiej i Radosnej.

To ważne - miasto Wrocław, mimo, że jest największym płatnikiem stowarzyszenia - zrezygnowało z dotacji na rzecz wsparcia pozostałych gmin, które są w Aglomeracji Wrocławskiej. Pozwala to wyrównywać szanse rozwoju małych ojczyzn, budować lokalny potencjał. Wrocław wspierał, wspiera i będzie wspierał samorządową wspólnotę, która buduje cały obszar aglomeracyjny.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia