4. Wielkie remonty na Ostrowie Tumskim. O pieniądze zabiegały władze miasta
Na zdjęciu wnętrze katedry we Wrocławiu z widokiem na organy Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Na zdjęciu wnętrze katedry we Wrocławiu z widokiem na organy

3,5 mln zł zaplanowano na remont organów Sauera w katedrze we Wrocławiu. To inicjatywa władz Wrocławia. Kolejne blisko dwa mln zł przeznaczono na odnowienie zachodniego portalu świątyni na Ostrowie Tumskim. W sumie na dofinansowanie przyznano na remonty w blisko 500 zabytkach na Dolnym Śląsku.

3,5 mln zł zaplanowano na remont organów Sauera w katedrze we Wrocławiu. Wniosek o dofinansowanie renowacji instrumentu w świątyni na Ostrowie Tumskim przygotowały władze Wrocławia.

Konstrukcja niemieckiego organmistrza Wilhelma Sauera powstała dla Hali Stulecia w 1913 r. i należała do największych tego typu instrumentów na świecie. Po II wojny ich część trafiła do wrocławskiej katedry. Sauer zaprojektował także organy m.in. dla katedry w Berlinie, kościele pw. św. Tomasza w Lipsku oraz hali miejskiej w Goerlitz.

Jako miasto złożyliśmy dziesięć wniosków o dofinansowanie remontu zabytków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na łącznie blisko 31 milionów złotych. Resort kultury zaakceptował tylko ten dotyczący remontu organów Sauera. Niestety, pozostałe nie zostały przyjęte.
Dorota Olearnik, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Lista pozostałych projektów, o których dofinansowanie zabiegali przedstawiciele magistratu, są np.

• prace remontowe w obszarze zabytkowego Cmentarza Żydowskiego we Wrocławiu;
  • remont zabytkowego budynku toalety wraz z przyległym terenem w obszarze Bastionu Sakwowego we Wrocławiu;
  • remont tarasów i piwnic pałacu w Leśnicy we Wrocławiu;
  • prace budowlane w pałacu leśnickim we Wrocławiu w celu zwiększenia funkcjonalności i dostępności do zasobów kultury
  • zagospodarowanie placu wejściowego na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu
  • remont mostu Yumedono Bashi - elementu krajobrazowego Ogrodu Japońskiego;
  • rewitalizacja Wzgórza Polskiego – remont konserwatorski zabytkowych ruin Bastionu Ceglarskiego we Wrocławiu
  • remont konserwatorski zabytkowej budowli – Bastei Hioba we Wrocławiu – etap II;
  • remont i przebudowa zabytkowego Pawilonu „Pod Misiami” położonego w zespole Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu.

Pozytywnie rozstrzygnięto również jeszcze inny wniosek dotyczący katedry na Ostrowie Tumskim – na prawie dwa miliony złotych na renowację zachodniego portalu świątyni.

Remonty kamieniczki w Lewinie i wieży ciśnień w Wołowie

W sumie złożono ponad 20 tys. wniosków o finansowe wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na ponad 11 mld zł. Do realizacji skierowano ponad 4,8 tys. pomysłów, na które przeznaczono ok. 2,5 mld zł. W tym jest około pięciuset obiektów na Dolnym Śląsku. W ogromnej większości pieniądze przeznaczono na remonty kościołów lub ich wyposażenia, w tym m.in. świątyni w Malczycach, obiektach sakralnych na terenie parafii Piekary (gmina Udanin), katedrze w Świdnicy. Na liście wybranych zabytków i obiektów historycznych są także m.in.:

• kamieniczka w Lewinie Kłodzkim;
  • nagrobek Caroliny Sophii Elizabeth Adamy w Myśliborzu;

• budynek dawnego dworca kolejowego w Kondratowicach;
  • wieża ciśnień w Wołowie;
  • Zamek w Ciepłowodach.

Zobacz pełną listę obiektów, których remonty zostaną dofinansowane.