wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kariera wrocławskich rysi

Wrocławskie rysie robią karierę w Polsce a także w Europie. Dodatkowo pomagają też swojemu gatunkowi. Ich dzieci mają szansę trafić na łono natury.

Biała z Białegostoku

2 letnia samica z wrocławskiego ogrodu zoologicznego, przeprowadziła się do białostockiego Akcent Zoo. To niewielki zwierzyniec, w którym zwiedzający mogą podziwiać głównie gatunki polskiej przyrody. Nasza kotka od razu podbiła serca pracowników i fanów zoo. Właśnie zakończono konkurs na imię dla ryśki. Kandydatury były trzy: Marysia, Kitka i Biała. Wygrało to trzecie imię. Jest spora szansa, że Biała doczeka się partnera z którym mamy nadzieję doczeka się wielu potomków.

Misja Orpana

Biała to nie jedyny ryś z wrocławskiego zoo który robi karierę w innych rejonach Polski. Potomstwo wrocławskich rysi powędrowało do wielu, także europejskich ogrodów. W ubiegłym roku, aktualnie czteroletni ryś Orpan zamieszkał w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie k. Mirosławca na Pomorzu. Po przeprowadzce nowi opiekunowie przechrzcili kocura na Urbana. Na miejscu czekała na niego samica – Rózia. Dzieci tej parki mają szansę żyć na wolności. Od początku wiadomo było, ze urodzony we Wrocławiu ryś zamieszka w innej placówce. W naszym zoo szybko wpadłby w konflikt z ojcem. Na osiedlenie się kocura wybrano miejsce, które zajmuje się przywracaniem Szansę na życie na życie w zupełnej dziczy mają ich dzieci   

Ryś występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Na terenie Polski według stanu z 2010 roku żyje 285 rysi. Należą one do dwóch populacji. Nizinnej (występującej w Polsce północno-wschodniej m.in. w Kotlina Biebrzańska i puszczach Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, i Boreckiej) i karpackiej (we wschodnich i zachodnich Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim). Od lat 80. Ryś nielicznie spotykany jest na Roztoczu, w Puszczy Solskiej i na Polesiu Lubelskim. Reintrodukowana na początku lat 90. XX wieku populacja podgatunku nizinnego żyje w Puszczy Kampinoskiej. Ponadto od 2007 roku trwają próby osiedlenia pochodzących z Estonii rysi w Puszczy Pilskiej. Od przełomu 2009 i 2010 rysie są obserwowane także przy polskiej granicy w czeskim Karkonoskim Parku Narodowym. Prawdopodobnie przedostały się one tam z obszaru Szumawy, gdzie zostały reintrodukowane]. Widywane są również w innych częściach Sudetów (zwłaszcza w Karkonoszach i górach Izerskich). Pojedynczych lub kilkukrotnych obserwacji dokonano również w Borach Tucholskich, Słowińskim Parku Narodowym i w Puszczy Noteckiej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku