wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Po co i jak uczyć edukacji społecznej?

Młody Przedsiębiorca Społeczny – taki tytuł nosi projekt realizowany przez Fundację JUMP, która już od września będzie szkolić wrocławskich edukatorów z zakresu ekonomii społecznej i praktycznych metod jej nauczania. Rekrutacja uczestników potrwa do 8 września. Projekt skierowany jest do osób działających w obszarze edukacji, nauczycieli, członków i/lub pracowników organizacji pozarządowych.

Reklama

Czym właściwie jest ekonomia społeczna i dlaczego warto się o niej uczyć? Jedna z definicji mówi, że to taki obszar gospodarki, który jednocześnie realizuje cele ekonomiczne i społeczne. Dlatego firmy, które są przedsiębiorstwami społecznymi (np. spółdzielnie socjalne), zatrudniają  m.in. osoby niepełnosprawne, materiały pozyskują od lokalnych dostawców, a część wypracowanych zysków reinwestują w kulturę, edukację, nowe miejsca pracy czy ekologiczne rozwiązania.

Organizatorzy projektu zwracają uwagę na rolę dzieci i młodzieży w kształtowaniu gospodarki wykorzystującej potencjał ekonomii społecznej. Ale także rolę ekonomii społecznej w obywatelskiej edukacji młodych Polaków. Na lekcjach przedsiębiorczości uczymy się najczęściej o pieniądzu, wolnorynkowej rywalizacji i bankach, ale o byciu fair, kooperacji czy współpracy opartej na zaufaniu już nie. Dlatego myśląc o rozwoju ekonomii społecznej w Polsce pod lupę trzeba brać już tych najmłodszych. – komentuje Paulina Ograbisz, członkini Fundacji JUMP i Spółdzielni Socjalnej PANATO - znanej wrocławskiej kooperatywy odznaczonej tytułem Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2013.

O projekcie

Projekt Młody Przedsiębiorca Społeczny składać się będzie z trzech etapów. Pierwszy etap zakłada warsztaty dla edukatorów, czyli dla nauczycieli i osób działających w obszarze edukacji formalnej i nieformalnej, w tym członków i pracowników organizacji pozarządowych, którzy podczas cyklu warsztatów wypracują metody i praktyczne narzędzia nauczania ekonomii społecznej na różnych etapach edukacji – od szkół podstawowych po szkoły wyższe. W efekcie powstaną między innymi gotowe scenariusze lekcji/zajęć, które zostaną przetestowane w drugim etapie projektu. W wybranych szkołach odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, poruszające takie zagadnienia jak kooperatyzm, demokratyczne zarządzanie czy ekonomia oparta na współdzieleniu. Ostatnim etapem będzie redakcja i promocja publikacji dydaktycznej, dzięki której opracowane przez praktyków materiały zostaną udostępnione szerszemu gronu odbiorców.

Aby zgłosić się do projektu wystarczy wysłać e-mail na adres [email protected] i wypełnić proste dokumenty rejestracyjne.

Projekt jest finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Do pobrania

Źródło: Biuro Rozwoju Gospodarczego UM

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl