wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Igrzyska olimpijskie na znaczkach. Wystawa w Muzeum Poczty

Dla fanów sportu ta wystawa powinna być lekturą obowiązkową, zwłaszcza że wiele znaczków zaprojektowanych z myślą o Zimowej Olimpiadzie to prawdziwe małe dzieła sztuki. Królują na nich zwłaszcza narciarze, łyżwiarskie pary figurowe, a także bohaterowie, czyli złoci medaliści, m.in. Justyna Kowalczyk, czy Kamil Stoch. Sportowe znaczki można oglądać do 31 marca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Reklama

Wprawdzie w tym roku nie mamy Zimowych Igrzysk Olimpijskich (kolejne wypadną za dwa lata w południowokoreańskim Pjongczang), ale czekając na to święto sportu warto przyjrzeć się, jak projektanci z całego świata podsycali wyobraźnię filatelistów i odbiorców pokazując dyscypliny, jakie obowiązywały na olimpiadzie w śniegu. Nie brak tu polskich znaczków (przygotowanych na Olimpiadę m.in. w Soczi sprzed dwóch lat, Vancouver z 2010 roku, czy Salt Lake City z 2002 roku). Są znaczki rosyjskie, gdzie, jak nietrudno się domyślić, króluje motyw łyżwiarzy figurowych, ale i biegów narciarskich. Nie zabraknie też znaczków made in U.S.A. – tym razem z bobsleistami (z Sapporo z 1972 roku, z Olimpiady, która okazała się dla Polski przełomowa za sprawą zwycięstwa Wojciecha Fortuny w skokach), albo czechosłowackich ze zjazdami. Wiele z dyscyplin przedstawiono z wyjątkową pieczołowitością, a zdarzało się, że i z poczuciem humoru (zwłaszcza bobsleje). Kolory dominujące na znaczkach z Zimowych Olimpiad? Zdecydowanie niebieski i czerwony.

Ale to nie wszystkie atrakcje na wystawie, bo w Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Krasińskiego 1) można też obejrzeć ciekawe eksponaty z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – to sanie rogate, sanki wyczynowe, łyżwy i narty.

Wystawa potrwa do 31 marca. Muzeum jest czynne w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty: 10 – 15, w środy: 10 – 17, a w niedziele: 11 – 16. Bilety kosztują 6 i 8 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl