wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. To było 12 zielonych miesięcy we Wrocławiu. Zobaczcie, gdzie zazieleniono miasto
Wrocław wzbogacił się o ok. 9 ha zielonych terenów w 2021 r. Redakcja www.wroclaw.pl
Wrocław wzbogacił się o ok. 9 ha zielonych terenów w 2021 r.

W stolicy Dolnego Śląska posadzono w 2021 r. m.in. ok. 140 tys. krzewów i pnączy oraz 4,3 tys. drzew. Zielone tereny zostały wzbogacone aż o 9 hektarów, co w sumie odpowiada powierzchni parku Klecińskiego. W mieście powstało kilkanaście nowych parków i zieleńców, blisko 5 tys. mkw. trawników, a także 37 placów zabaw, siłowni plenerowych oraz boisk. W sumie zrealizowano 56 zielonych projektów.

Reklama

Ok. 30 km to m.in. droga z Wrocławia do Trzebnicy. Tyle też jednak liczy (w linii prostej) odcinek nowych nasadzeń drzew w stolicy Dolnego Śląska w 2021 r. Te sadzi się bowiem co 7 metrów. Nowe drzewa pojawiły się m.in. na ul. Granicznej, gdzie przeprowadzono ostatnią edycję WROśnij we WROcław.

Kajetan i Agnieszka Kąs posadzili w listopadzie drzewo dla swojej drugiej córki - urodzonej w tym roku Julci, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kajetan i Agnieszka Kąs posadzili w listopadzie drzewo dla swojej drugiej córki – urodzonej w tym roku Julci, fot. Tomasz Hołod/ www.wroclaw.pl

– To kolejny rok zielonych działań we Wrocławiu. Zależy nam, aby rozwijać potencjał terenów zieleni, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas, odpoczywać. Adaptujemy w ten sposób przestrzeń miejską do zmian klimatu, rozszczelniamy utwardzone do tej pory przestrzenie, wprowadzając zieleń i retencję, wzmacniamy bioróżnorodność, poprawiamy jakość powietrza. To kompleksowe działania, które budują ekologiczny Wrocław – mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Drzewa pojawiały się w różnych lokalizacjach, zresztą nie tylko one. Koszt wszystkich realizowanych zielonych inwestycji w 2021 r. to 24,7 mln zł. Gdzie Wrocław zazielenił się najbardziej?

Nowe parki i zieleńce w różnych częściach miasta

W marcu o ponad 3 hektary powiększono park Kleciński.

 Park Kleciński powiększył się m.in. dzięki środkom w ramach WBO, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Następnie otwarto park Widawski, park Leonarda da Vinci na Gądowie Małym, park przy ul. Pakosławskiej, park rekreacyjny na Psim Polu przy ul. Gorlickiej czy parki kieszonkowe: przy ul. Bolesława Krzywoustego (FAMA), przy ul. Tczewskiej i przy moście Uniwersyteckim.

Park kieszonkowy na Kowalach przy ul. Tczewskiej we Wrocławiu, fot. ZZM Wrocław Park kieszonkowy na Kowalach przy ul. Tczewskiej we Wrocławiu, fot. ZZM Wrocław

W wakacje oddano ostatni etap Swojczyckiego parku Czarna Woda oraz drugi etap parku kieszonkowego przy ul. Kwaśnej.

Swojczycki park Czarna Woda, fot. ZZM Wrocław Swojczycki park Czarna Woda, fot. ZZM Wrocław

Parki i zieleńce otwarte w 2021 r.:

 Jesienne nasadzenia we Wrocławiu, fot. ZZM Wrocław Jesienne nasadzenia we Wrocławiu, fot. ZZM Wrocław

We wrocławskich parkach pojawiły się również nowe toalety kubaturowe: przy ul. Tymiankowej, w parku Staszica, w parku Jedności, w parku Strachocińskim oraz na zieleńcu przy ul. Hermanowskiej.

Czytaj także: Podsumowanie zielonych inwestycji we Wrocławiu w 2020 r.

Wrocław dba o czystość

We Wrocławiu dba się także o czystość. W 2021 r. w sezonie letnim umyto 92 mln mkw. ulic. Z dzikich wysypisk zebrano 440 ton odpadów – to tyle, ile waży 11 w pełni załadowanych tirów lub prawie dwie Statuy Wolności. W mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy zebrano także 330 tys. ton odpadów komunalnych – to waga blisko trzech mostów Milenijnych.

– Czystość w mieście zależy od nas wszystkich. Nieustannie przypominamy mieszkańcom, by pomogli nam dbać o Wrocław. To wsparcie to nie tylko przestrzeganie zasad segregacji czy też prawidłowe wyrzucanie odpadów, ale też zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. Reagujemy na każde zgłoszenie, dotyczące odbioru odpadów komunalnych czy też utrzymania czystości w mieście. Gdy teren jest objęty naszym zakresem, interweniujemy. W przeciwnym razie przekazujemy sprawę do straży miejskiej, która egzekwuje uporządkowanie go – wyjaśnia Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Na ulice Wrocławia wyjeżdża m.in. 30 zamiatarek, fot. Ekosystem Na ulice Wrocławia wyjeżdża m.in. 30 zamiatarek, fot. Ekosystem

Ekosystem dba także o ponad 7 tys. koszów ulicznych, opróżnianych minimum raz w tygodniu, a niektóre, z uwagi na ich położenie, opróżniane są nawet kilka razy w ciągu tygodnia lub dnia.

Kolejne działania w 2022 roku

Na przyszły rok planowane są kolejne zielone inwestycje, w tym m.in. rewitalizacja skwerków i zieleńców na Nadodrzu, trzeci etap parku Leonarda da Vinci na Gądowie Małym, budowa parku Strachocińskiego, parku na Maślicach przy ul. Potokowej czy wreszcie parku Mieszczańskiego – nowego centralnego parku Wrocławia. ZZM przygotowuje również dokumentację na realizację w 2023 r. parku Henrykowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl