wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Za nami uroczyste otwarcie Swojczyckiego Parku Czarna Woda
Swojczycki park Czarna Woda, fot. ZZM
Swojczycki park Czarna Woda, fot. ZZM

Miasto zrealizowało trzeci etap Swojczyckiego parku Czarna Woda. W jego ramach powstał m.in. most łączący wykonaną ścieżkę z ulicą Swojczycką, siłownia terenowa oraz żwirowa ścieżka wzdłuż ul. Ludowej. Koszt prac to 760 tys. złotych. W sobotę, 26 czerwca podczas festynu nastąpiło uroczyste otwarcie parku.

Reklama

Kolejny etap realizacji parku we wschodniej części miasta wrocławianie wybrali podczas głosowania w ramach WBO 2020. Na projekt nr 9 oddano 3 024 głosy.

W sobotę zaplanowano „Festyn nad Czarną Wodą", plenerowe wydarzenie z okazji otwarcia Swojczyckiego Parku Czarna Woda i doroczne święto osiedla pod egidą Smoka Strachoty.

Festyn nad Czarną Wodą gości Smoka Strachotę

Festyn nad Czarną Wodą gości Smoka Strachotę

Koncert / Eventy / Piknik / W plenerze
Termin 26 czerwca 2021 15:00

Miejsce Czarna Woda

Zobacz

Co powstało w trzecim etapie?

Projekt był kontynuacją kompleksowej rewitalizacji Swojczyckiego parku Czarna Woda o kolejne elementy, m.in. wybudowanie:

 • wiszącej kładki nad zbiornikiem wody, łączącej ulicę Swojczycką z parkiem, która stanowić będzie trzecie niezależne wejście,

Fot. ZZM

 • alejki spacerowej w części parkowej od ulicy Ludowej.

Fot. ZZM

– Most pozwala w pełni skomunikować i udostępnić teren parku, czyniąc go jednocześnie komfortowym skrótem. Jego długość to ponad 100 metrów. Ścieżka żwirowa umożliwia dojście do ul. Miłoszyckiej. Zaś siłownia terenowa w sąsiedztwie ul. Ludowej, która również powstała w trzecim etapie, składa się z dwóch części. Nasadziliśmy również kolejne byliny i krzewy – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kolejny etap

Przypomnijmy, że wygrane w WBO 2016-2017 etapy 1 i 2 zostały zrealizowane i udostępnione do użytku mieszkańcom Wrocławia w grudniu 2019 r.

Wówczas stworzono ścieżkę edukacyjną umożliwiającą wejście od strony ul. Gospodarskiej, ścieżkę w kierunku stacji PKP do miejsca, w którym powstanie przeprawa w stronę ul. Swojczyckiej, ścieżkę w stronę ul. Ludowej dwa pomosty: widokowy i leżakowy oraz most przez Czarną Wodę.

Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

Wartość tych prac to ok. 1,35 mln zł. Wszystkie trzy etapy to koszt 2 mln złotych.

O parku

Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do niedawna miejsce to było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Od kilku lat - w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zmienia się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą.

– Podczas wszystkich prac wykonawcy używają naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – mówi Marek Szempliński z ZZM.

Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl

Park w liczbach

Powierzchnia całkowita: 25 327 mkw., w tym:

 • ciągi komunikacyjne żwirowe: 1 149 mkw.,
 • ciągi komunikacyjne drewniane na palach: 846 mkw.,
 • ciągi komunikacyjne asfaltowe: 18,6 mkw.,
 • urządzenia siłowni terenowej: 130 mkw.,
 • tereny zieleni: 11 036,2 mkw.,
 • zbiornik wodny: 12 031 mkw.,
 • procent powierzchni biologicznie czynnej: 90 %,
 • pomosty: 116,2 mkw.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl