Cudowne spotkanie na Swojczycach. To bardzo aktywna i zorganizowana społeczność. Wielu doskonałych liderówA dziś uroczyście otworzyliśmy Park Czarna Woda, którego rewitalizacja była pomysłem mieszańców #WBO. Dodatkowo przy parku mamy Centrum Aktywności Lokalnej Do zobaczenia! pic.twitter.com/IZouQCYnRY
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) June 26, 2021
W sobotę zaplanowano „Festyn nad Czarną Wodą", plenerowe wydarzenie z okazji otwarcia Swojczyckiego Parku Czarna Woda i doroczne święto osiedla pod egidą Smoka Strachoty.

Festyn nad Czarną Wodą gości Smoka Strachotę
Koncert / Eventy / Piknik / W plenerze Czarna Woda
Co powstało w trzecim etapie?
Projekt był kontynuacją kompleksowej rewitalizacji Swojczyckiego parku Czarna Woda o kolejne elementy, m.in. wybudowanie:
- wiszącej kładki nad zbiornikiem wody, łączącej ulicę Swojczycką z parkiem, która stanowić będzie trzecie niezależne wejście,
Fot. ZZM
- alejki spacerowej w części parkowej od ulicy Ludowej.
Fot. ZZM
– Most pozwala w pełni skomunikować i udostępnić teren parku, czyniąc go jednocześnie komfortowym skrótem. Jego długość to ponad 100 metrów. Ścieżka żwirowa umożliwia dojście do ul. Miłoszyckiej. Zaś siłownia terenowa w sąsiedztwie ul. Ludowej, która również powstała w trzecim etapie, składa się z dwóch części. Nasadziliśmy również kolejne byliny i krzewy – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Kolejny etap
Wówczas stworzono ścieżkę edukacyjną umożliwiającą wejście od strony ul. Gospodarskiej, ścieżkę w kierunku stacji PKP do miejsca, w którym powstanie przeprawa w stronę ul. Swojczyckiej, ścieżkę w stronę ul. Ludowej dwa pomosty: widokowy i leżakowy oraz most przez Czarną Wodę.
Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl
Wartość tych prac to ok. 1,35 mln zł. Wszystkie trzy etapy to koszt 2 mln złotych.
O parku
Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do niedawna miejsce to było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Od kilku lat - w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - zmienia się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą.
– Podczas wszystkich prac wykonawcy używają naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – mówi Marek Szempliński z ZZM.
Fot. Swojczycki Park Czarna Woda / archiwum redakcji Wroclaw.pl
Park w liczbach
Powierzchnia całkowita: 25 327 mkw., w tym:
- ciągi komunikacyjne żwirowe: 1 149 mkw.,
- ciągi komunikacyjne drewniane na palach: 846 mkw.,
- ciągi komunikacyjne asfaltowe: 18,6 mkw.,
- urządzenia siłowni terenowej: 130 mkw.,
- tereny zieleni: 11 036,2 mkw.,
- zbiornik wodny: 12 031 mkw.,
- procent powierzchni biologicznie czynnej: 90 %,
- pomosty: 116,2 mkw.