wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozpoczęły się prace nad projektem parku Mieszczańskiego
Przykładowa wizualizacja parku stworzona o wstępną koncepcję - może jeszcze ulec zmianie Archicom
Przykładowa wizualizacja parku stworzona o wstępną koncepcję - może jeszcze ulec zmianie

Nowy centralny park Wrocławia na Kępie Mieszczańskiej ma trafić do realizacji w 2022 r. Obecnie wykonawca, wybrany w przetargu przez miasto, ma rozpocząć prace projektowe.

Reklama

Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu WBO 2020. Projekt nr 1 zdobył 3 892 głosy. Koszt jego realizacji to ok. 2 mln złotych. W tym roku mieszkańcy złożyli już także projekt następnego etapu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim.

– Ostatnio podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą PM Project, która do końca 2021 roku przygotuje projekt nowego parku w centrum miasta, oparty na dotychczasowych wstępnych założeniach. Następnie rozpoczniemy realizację – wyjaśnia Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czytaj także: Koncepcja parku Mieszczańskiego

Dodatkowo miasto wkrótce podpisze umowy o wsparcie w realizacji parku deweloperów, którzy na Kępie Mieszczańskiej realizują inwestycje mieszkaniowe. Pierwsza taka umowa, z najwyższą kwotą dofinansowania, została już podpisana z największym wrocławskim deweloperem, spółką Archicom.

Przykładowa wizualizacja parku stworzona o wstępną koncepcję - może jeszcze ulec zmianie, źródło: Archicom

Koncepcja opracowana z mieszkańcami

Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.

Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.

– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – wyjaśnia Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds inwestycji w ZZM.

Park Mieszczański

Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji (obok zespołu szkolno-przedszkolnego dla 1200 dzieci na Partynicach – przyp. red.), które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego w sierpniu 2020 r. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych.

– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. To może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park Mieszczański będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – mówił podczas podpisywania aktu notarialnego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl