wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zamiatarki, brygady ręczne… trwa zimowe oczyszczanie miasta
Na ulice Wrocławia wyjeżdża m.in. 30 zamiatarek Fot. Ekosystem
Na ulice Wrocławia wyjeżdża m.in. 30 zamiatarek

Blisko 7 mln zł kosztuje oczyszczanie Wrocławia w sezonie zimowym. Prace obejmują sprzątanie m.in. parkingów, ścieżek rowerowych czy chodników. Na ulice miasta wyjeżdża w tym okresie ponad 30 zamiatarek.

Reklama

– We Wrocławiu w sezonie zimowym, czyli od listopada do końca marca, dbamy o blisko 2 mln mkw. ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych oraz chodników, a także o 120 tys. mkw. parkingów – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystemu.

Harmonogram zimowego oczyszczania Wrocławia

Ścieżki rowerowe sprzątane są raz w miesiącu, parkingi raz w tygodniu, a chodniki z różną częstotliwością: dwa, trzy, a nawet pięć razy w tygodniu. – Dodatkowo, Stare Miasto to część objęta stałą czystością – dodaje Witkowska.

W ramach prac usuwane są bieżące zanieczyszczenia, w szczególności zalegające liście, rozbite butelki czy inne śmieci. Firmy czyszczące dbają o to, żeby krawężniki nie były zarośnięte.

Tam, gdzie nie dotrze zamiatarka, pracę prowadzone są przez brygady ręczne, fot. Redakcja www.wroclaw.plTam, gdzie nie dotrze zamiatarka, pracę prowadzone są przez brygady ręczne, fot. www.wroclaw.pl

– Najważniejsze jest dla nas, żeby nie dochodziło do wypadków z powodu tego, że na danej nawierzchni znajduje się coś, czego być tam nie powinno – podkreśla Dorota Witkowska.

Zimą po ulicach Wrocławia jeździ 14 zamiatarek chodnikowych, 13 zamiatarek jezdniowych i 5 zamiatarek małogabarytowych do oczyszczania jezdni. Poza tym czystość utrzymują brygady robocze.

 Zamiatarka czyści parking na wrocławskich Stabłowicach, fot. Redakcja www.wroclaw.pl Zamiatarka czyści parking na wrocławskich Stabłowicach, fot. www.wroclaw.pl

– Większość prac prowadzona jest w nocy, w tym m.in. sprzątanie parkingów, przystanków czy placów. W ciągu dnia natomiast doczyszczamy krawężniki, ze względu m.in. na lepszą widoczność. Prace prowadzimy codziennie, na dzielnicę Fabryczną przygotowanych jest w sumie osiem ekip – opowiada Bartosz Stopczyński, kierownik ds. wdrożeń S&A Service Sp. z o.o., podwykonawcy Ekosystemu.

Śmieci na parkingu? Zgłoś to do Ekosystemu

Jeżeli widzimy, że na parkingu, ścieżce rowerowej czy chodniku znajdują się śmieci lub inne zanieczyszczenia, możemy to zgłosić poprzez formularz kontaktowy na stronie Ekosystemu.

– Po takim zgłoszeniu sprawdzimy, czy wskazany obszar podlega nam czy może zarządcy nieruchomości. Jeżeli bowiem chodnik przynależy do nieruchomości, to za utrzymanie czystości na tym fragmencie odpowiada właśnie zarządca. Wówczas przekazujemy sprawę do Straży Miejskiej Wrocławia, która egzekwuję uprzątnięcie chodnika. Natomiast we wszystkich innych przypadkach sami niezwłocznie usuwamy zanieczyszczenia – wskazuje Witkowska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl