wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 300 drzew zazieleniło ulicę Graniczną. Wyjątkowe WROśnij we WROcław [ZDJĘCIA]
 Kajetan i Agnieszka Kąs posadzili drzewo dla swojej drugiej córki - urodzonej w tym roku Julci Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Kajetan i Agnieszka Kąs posadzili drzewo dla swojej drugiej córki - urodzonej w tym roku Julci

Wyjątkowe, bo wreszcie - po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią - wspólne sadzenie drzew przeprowadzono przy ul. Granicznej w ramach jesiennej edycji WROśnij we WROcław. W akcji brały udział rodziny najmłodszych wrocławian, które nowymi drzewkami uhonorowały pojawienie się na świecie ich dziecka. Na wszystkich mieszkańców czekało także mnóstwo atrakcji na pikniku w parku Strachowickim.

Reklama

Zabawy i radości nie było końca. WROśnij we WROcław nie zatrzymała nawet pandemia koronawirusa, bo drzewa były sadzone regularnie, jednak ostatnimi czasy bez udziału głównych bohaterów, czyli dzieci, będących patronami drzewek, wraz z ich rodzinami. Teraz wreszcie rodzice mogli sami (z drobną pomocą odpowiednich służb - przyp. red.) zasadzić drzewka dla swoich pociech.

– To kolejna edycja pięknej akcji, w której z jednej strony świętujemy narodziny nowych, wspaniałych obywateli Wrocławia, z drugiej realizujemy to, co przyświeca nam wszystkim, czyli zazieleniamy miasto. Dwa piękne cele i bardzo się cieszę, że wreszcie znowu możemy wspólnie te drzewa sadzić i razem przeżywać to ważne wydarzenie – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Sadzimy drzewa Kolejna edycja naszej miejskiej, zielonej akcji WROśnij we WRO, gdzie sądzimy 300 drzew dla...

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Sobota, 6 listopada 2021

„Przyjść i podziwiać, jak drzewko rośnie razem z córką”

Podczas obecnej edycji sadzono m.in. lipę szerokolistną, platana klonolistnego, klon pospolity, lipę srebrzystą, klon czerwony, grab pospolity, olszę czarną czy klon jawor. Nie gatunek drzewa był jednak najważniejszy, a patron lub patronka, dla którego było sadzone.

– Nasza córeczka 21 września skończyła roczek i teraz doczekała się swojego drzewka. To druga córka i drugie drzewko, które sadzimy w ramach WROśnij we WROcław. Starsza córka ma swoje w parku Mamuta. Jesteśmy szczęśliwi, że sami mogliśmy zasadzić drzewko i uczestniczyć ponownie w tej akcji – powiedziała Anna Kwiatkowska, mama Helenki i Zosi.

 Anna, Zosia, Marcin i Helenka Kwiatkowscy. To właśnie dla Helenki cała rodzina sadziła dzisiaj drzewo przy ul. Granicznej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Anna, Zosia, Marcin i Helenka Kwiatkowscy. To właśnie dla Helenki cała rodzina sadziła dzisiaj drzewo przy ul. Granicznej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Sadziliśmy dziś klon czerwony dla Franciszka. To pierwsze dziecko i pierwszy raz uczestniczymy w akcji. To naprawdę świetna inicjatywa. Syn jest, drzewo jest, czyli zostało jeszcze postawienie domu – śmiał się Szymon Duda, tata Franciszka.

 Szymon, Franciszek i Patrycja Duda, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Szymon, Franciszek i Patrycja Duda, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Nasi znajomi brali udział w poprzednich edycjach i zachęcili nas do zasadzenia drzewka również dla naszego dziecka. Uważam, że to wspaniała akcja. Wiemy, gdzie drzewo jest zasadzone i co roku będziemy przyjeżdżać i podziwiać, jak rośnie ono razem z naszą córką – podkreślił Arkadiusz Szychta, tata Adrianny.

 Arkadiusz, Sonia i Adrianna Szychta, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Arkadiusz, Sonia i Adrianna Szychta, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Dzisiaj sadziliśmy drzewo dla Julci, która urodziła się w tym roku. To prezent od ojca chrzestnego naszej córki. Bardzo się cieszymy i dziękujemy. Fajne miejsce i będziemy z przyjemnością w przyszłości odwiedzać ulicę Graniczną i nasze drzewko – powiedział Kajetan Kąs, tata Julki.

 Kajetan i Agnieszka Kąs z dziećmi: Julką i Zuzią, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kajetan i Agnieszka Kąs z dziećmi: Julką i Zuzią, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Dodatkowo przez cały czas sadzenia drzewek, w położonym obok ulicy Granicznej parku Strachowickim, trwał specjalny piknik, na którym przygotowano m.in. wiele atrakcji dla dzieci, mapę z konkursem na znalezienie swoich ulubionych parków, foodtrucki czy koło fortuny.

 Piknik w parku Strachowickim, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Piknik w parku Strachowickim, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Imprezę obsługiwał autobus MPK, kursujący wzdłuż ulicy Granicznej, między rondami rtm. Pileckiego a 4 Czerwca 1989 r.

– Z dużym entuzjazmem włączyliśmy się w tę akcję. Oprócz wymiaru symbolicznego ma ona również znaczenie ekologiczne – wyjaśnił prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Zależy nam na tym, by zadbać o przyszłość kolejnych pokoleń. Takie wydarzenia korespondują z naszymi wartościami.

WROśnij we WROcław – tysiące drzewek dla małych wrocławian

Ideą cieszącego się coraz większą popularnością projektu „WROśnij we WROcław” jest sadzenie drzewek, których patronami zostają najmłodsi wrocławianie, a jednocześnie zazielenianie miasta. Co roku odbywają się dwie edycje – wiosenna i jesienna.

– Robimy razem coś dla naszej planety, dla naszego miasta, do tego razem i jeszcze można mieć z tego niezłą zabawę – mówił jeden z prekursorów akcji, radny miejski Dominik Kłosowski.

Projekt Wrośnij we Wrocław zapoczątkowany został w 2017 r. Od tego czasu już ponad 2000 drzewek ma swoich patronów, którymi są mali wrocławianie. Rodzina otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a także lokalizację drzewka, które może odwiedzać.

 Rodzina otrzymuje m.in. specjalny certyfikat akcji, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Rodzina otrzymuje m.in. specjalny certyfikat akcji, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Ta inicjatywa jest cenna, ponieważ przybywa wciąż potrzebnych w każdym mieście drzew, w sadzenie są zaangażowani mieszkańcy. W dodatku, w przyszłości, kiedy te drzewa będą już duże, o ich los będą zabiegać ci, dla których teraz są sadzone. To jest prawdziwa gra w zielone. Wciąż planujemy nowe edycje tego wydarzenia, więc kto nie zdołał się zapisać, ciągle będzie miał na to szansę – dodał Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Za organizację WROśnij we WROcław odpowiadają Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Zarząd Zieleni Miejskiej, przy wsparciu MPK Wrocław. Partnerami są także ZDiUM i Ekosystem.

Poprzednie edycje WROśnij we WROcław:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl