wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zatruta Odra. Rząd przedstawia wnioski, ale nie publikuje raportu [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]

Śnięcie ryb w Odrze było zjawiskiem cyklicznym i występowało na różnych odcinkach rzeki. Do katastrofy przyczyniły się susza hydrologiczna, przekroczone normy zasolenia i prawdopodobnie działanie toksyn zawartych w tzw. złotych algach – to pierwsze wnioski z rządowego raportu w sprawie katastrofy na Odrze, przedstawione 29 września na konferencji prasowej. Sam raport nie został jeszcze upubliczniony.

Reklama

Łącznie w Odrze zginęło około 250 ton ryb.  Ich badania toksykologiczne nie wykazały stężenia szkodliwych substancji, które przekraczałoby poziom typowy dla rzek w Polsce. Ryby miały ostre uszkodzenia skrzeli, śledzion i nerek. Wskazuje to na działanie toksyn wydzielanych przez glony z gatunku Prymnesium parvum, tzw. złote algi.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska zaznaczyła jednak, że prace nad ustaleniem tego co się wydarzyło, jeszcze się nie zakończyły.

30 września swój raport na temat katastrofy na Odrze opublikować mają Niemcy

Tego samego dnia analogiczny dokument powinien pojawić się także na stronie polskiego ministerstwa. Jak zauważa niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle, szefowe resortów ochrony środowiska obu państw deklarowały współpracę. Niewiele z niej jednak wyszło – powstaną dwa osobne raporty.

29 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wsparcia dla nadodrzańskich firm  

- Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 złotych na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 procent – informuje PAP.

Winnych katastrofy jak nie było, tak nie ma

13 sierpnia Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych dla tego, kto pomoże w ustaleniu sprawcy zatrucia wody w Odrze. Śledztwo w sprawie wszczęła także prokuratura. Do dziś brak informacji o jakichkolwiek postępach w sprawie.

Zdaniem części ekspertów, prawdopodobnym „miejscem zbrodni” gdzie doszło do zasolenia wód i rozwoju toksycznych glonów, są okolice Kanału Gliwickiego. Swoje ścieki odprowadzają tam zarówno zakłady przemysłowe jak i kopalnie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku