wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Akcja eko-edukacja: trwają zapisy dla szkół i przedszkoli na zajęcia w Ekosystemie
Z lewej dzieci podczas bezpłatnych zajęć eko-edukacja w Ekosystemie, z prawej uczestnicy pikniku organizowanego przez Ekosystem Ekosystem
Z lewej dzieci podczas bezpłatnych zajęć eko-edukacja w Ekosystemie, z prawej uczestnicy pikniku organizowanego przez Ekosystem

Czym jest zero waste, co wspólnego z boiskiem ma stara opona oraz czy z plastikowej butelki da się zrobić polar? To tylko wybrane z wielu zagadnień omawianych podczas bezpłatnych eko-warsztatów dla najmłodszych wrocławian. Trwają zapisy dla szkół i przedszkoli do udziału w jesiennej edycji zajęć organizowanych przez miejską spółkę Ekosystem. Zobaczcie, jak można zapisać dzieci do udziału!

Reklama

Tylko w 2023 roku w eko-warsztatach organizowanych przez spółkę Ekosystem wzięło udział już 1700 przedszkolaków i uczniów w wieku od 5 do 10 lat. Do końca roku ta liczba ma szansę wzrosnąć - trwają zapisy dla placówek oświatowych na „semestr” jesienno-zimowy. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych eko-edukatorów i dostosowane do wieku uczniów. Mogą w nich uczestniczyć przedszkolaki od 5 roku życia oraz uczniowie szkół podstawowych do lat 10 (klasy I-IV).

To, co odróżnia nasze zajęcia od innych tego typu lekcji, to możliwość odkrycia tajemnic segregacji w praktyce. Podczas pierwszej, teoretycznej części spotkania przybliżamy uczniom najważniejsze zagadnienia dotyczące ekologii, zalet segregacji odpadów, idei zero waste. W drugiej części mamy szansę zobaczyć, jak działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, nazywany w skrócie PSZOK-iem.
Miriam Wójciak, eko-edukatorka, prowadząca zajęcia dla dzieci, Ekosystem

Zasady segregacji, recycling odpadów i minimuzeum PSZOK

Na warsztatach dzieci zapoznają się z zasadami segregacji śmieci, poznają dalszą drogę odpadów w procesie recyklingu i produkty powstałe z odzysku, co ma zachęcić je do właściwego gospodarowania odpadami. Uczniowie dowiedzą się też, czym jest PSZOK, zwiedzą jego teren, zobaczą, jakie odpady można do niego przywozić. Atrakcją jest zwiedzanie minimuzeum. Powstało ono z ciekawych, często zabytkowych przedmiotów, które mieszkańcy Wrocławia oddali do PSZOK-u.

– Warto stawiać na edukację ekologiczną – mówi Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. – Cały czas zmieniają się przepisy, ale i poglądy na ochronę środowiska. Nasza świadomość w tym obszarze wciąż rośnie, musimy zatem stale poszerzać nasze horyzonty. Stąd też edukacja ekologiczna musi postępować tak, jak postępuje transformacja klimatyczna czy energetyczna – dodaje ekspert.  

Jak zapisać dzieci na bezpłatne eko-warsztaty?

Zajęcia prowadzone są w dostosowanej do potrzeb dzieci sali edukacyjnej na terenie PSZOK-u przy ul. Michalczyka 9 i trwają godzinę lub półtorej, w zależności od potrzeb grupy. Te nie powinny przekraczać 30 uczestników. Zgłoszenia - dla szkół i przedszkoli działających na terenie Gminy Wrocław - przyjmowane są mailowo pod adresem edukacja(at)ekosystem.wroc.pl. Wystarczy podać wiek uczestników, liczebność grupy, proponowany termin spotkania oraz kontakt do opiekuna i nazwę placówki. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jeszcze więcej eko-warsztatów dla najmłodszych

Z uwagi na to, że działania edukacyjne są niezwykle ważne, a prowadzone wśród najmłodszych - także skuteczne, właśnie do tej grupy kierowane będą warsztaty przygotowane przez firmy, które odpowiadają za wywóz odpadów we Wrocławiu. Edukacja ekologiczna realizowana także przez wykonawców powróciła wraz z nowymi umowami na odbiór i zagospodarowanie  odpadów obowiązującymi od października.

Począwszy od tego roku szkolnego wykonawcy zaproszą wszystkie chętne szkoły podstawowe z Wrocławia do udziału w warsztatach edukacyjnych. Zajęcia kierowane będą do najmłodszych dzieci z klas od 1 do 3. Zostaną dostosowane do wieku i potrzeb uczniów - poza teorią podaną często w formie zabawy, zostaną wzbogacone o pokazy sprzętu, np. pojazdów odbierających odpady, zajęcia plastyczne, ale i eko-gadżety dla najmłodszych.

Na tym nie koniec nowości. Spółka pozyskała dodatkowe środki w wysokości ok. 130 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Właśnie jest na etapie podpisywania umowy o współpracy. Pozyskane środki pozwolą na uruchomienie od przyszłego roku dodatkowego cyklu zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. Szacuje się, że będą mogły w nich uczestniczyć nawet 4 tysiące młodych wrocławian.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl