wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Krzykach stanęła kolejna jadłodzielnia Foodsharing Wrocław. Jak można dzielić się jedzeniem?
Nowa jadłodzielnia powstała przy Foodsharing Wrocław
Nowa jadłodzielnia powstała przy

Na wrocławskich Krzykach, przy ul. Wiosennej 14 stanęła kolejna jadłodzielnia Foodsharing Wrocław. To miejsce, gdzie przez całą dobę mieszkańcy mogą dzielić się jedzeniem. Nowa jadłodzielnia jest trzynastym takim punktem na mapie stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

Nowa jadłodzielnia to efekt współpracy z Radą Osiedla Krzyki-Partynice, która udostępniła miejsce i dostęp do prądu, a także przy osiedlowej współpracy wykonała obudowę lodówki i półki na suchą żywność. Jest to obecnie najdalej wysunięta na południe jadłodzielnia we Wrocławiu
Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław

Jadłodzielnię otwarto w czwartek, 30 czerwca. Nowy punkt został zaopatrzony m.in. w warzywa oraz pieczywo. To trzynasta jadłodzielnia w stolicy Dolnego Śląska.

Jadłodzielnia przy ul. Wiosennej 14, podobnie jak pozostałe, jest dostępna dla mieszkańców całodobowo.

Co tydzień ratują pół tony żywności

Foodsharing pojawił się w Polsce w 2016 roku na wzór niemieckich „fairteiler” - jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. W ramach ruchu społecznego wspólnie z partnerami tworzone są punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane Jadłodzielniami.

Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

– Foodsharing umożliwia mieszkańcom wymianę spożywczą. Gdy mamy czegoś za dużo np. zupę z poprzedniego dnia lub jogurty, a wyjeżdżamy na urlop i wiemy, że już tego nie zjemy, możemy to przynieść do takiego punktu. Jest to możliwe o dowolnej godzinie, gdyż jadłodzielnie są otwarte całą dobę każdego dnia. Możemy też, choćby wracając z pracy, zajrzeć tu i zabrać to, co było nadwyżką dla kogoś innego, a nam się przyda – wyjaśnia Agnieszka Maniewska.

Choć jadłodzielnie to przeważnie miejsca indywidualnej wymiany lokalnej, to nadwyżkowe produkty potrafią przyjechać tu również z innych części miasta. Dzieje się to za sprawą Ratowników Żywności, czyli wolontariuszy działających przy Foodsharing Wrocław. Odbierają oni niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów, aby nie trafiła do kosza, a następnie umieszczają ją w Jadłodzielniach. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności.

Jadłodzielnie mogą być „zasilane” również z inicjatywy samych właścicieli małych sklepów. Dzięki temu niesprzedana żywność nie zostanie wyrzucona. O Jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia.

„Wrocław nie marnuje” żywności – akcja dla gastronomii

Przypominamy także o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław.

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają i wytwarzają dziesiątki kilogramów żywności. Zdarza się, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. Jedzenia nie trzeba wyrzucać, można się nim podzielić.

Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”. Więcej informacji o akcji dla gastronomii znajdziecie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl