wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławska kompostownia będzie wydajniejsza [WIDEO]
Kompostownia odpadów zielonych przy ul Janowskiej 51 (obok PSZOK) Ekosystem
Kompostownia odpadów zielonych przy ul Janowskiej 51 (obok PSZOK)

Ładowarka, mobilna rozdrabniarka do gałęzi i przesiewarka bębnowa. Te trzy nowe maszyny wzbogaciły flotę wrocławskiej kompostowni odpadów zielonych na Janówku. Dzięki temu jej wydajność wzrośnie dwukrotnie - z 6 do 12 tys. ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku.

Reklama

Kompostownia odpadów zielonych przy ul Janowskiej 51 (obok PSZOK) to miejsce, gdzie z przywiezionych gałęzi, liści oraz trawy wytwarzany jest certyfikowany kompost. Ekosystem zaprasza zarówno do przywożenia bioodpadów, jak i odbierania kompostu przez mieszkańców. Każdy, kto ma ogród wie, jakim cennym materiałem jest dobry kompost. Teraz na Janówku będą mogli go wytwarzać dwa razy więcej! Zobaczcie to na filmie. 

To jeden z najważniejszych elementów systemu gospodarowania odpadami we Wrocławiu. Pozwala zagospodarować odpady zielone wytwarzane w naszym mieście – dostarczane przez mieszkańców, prywatne firmy, ale i pochodzące z pielęgnacji parków miejskich czy innych terenów zielonych. Tym samym inwestycja podniesie zakładany poziom recyklingu. To ważne wyzwanie dla Wrocławia: wyznaczony ustawowo dla gmin poziom recyklingu w 2024 roku wynosi 45 proc., a w kolejnym roku - już 55 procent. To jasno pokazuje, że odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, także zielonymi, jest sprawą wszystkich wrocławian.

Nowy sprzęt we wrocławskiej kompostowni

Już teraz flotę miejskiej kompostowni zasiliły trzy nowe maszyny – specjalistyczna mobilna rozdrabniarka do gałęzi, przesiewarka bębnowa z separatorem tworzyw sztucznych oraz ładowarka, która wykorzystywana jest w większości prac prowadzonych na terenie kompostowni.

– Maszyny wyróżniają się wysoką wydajnością. Spełniają też restrykcyjne normy emisji spalin – mówi Adrian Konradi, kierownik wrocławskiej kompostowni odpadów zielonych. – To ważne uzupełnienie naszej floty. Nowy sprzęt częściowo zastąpi wysłużone maszyny i pozwoli w przyszłości podwoić przepustowość instalacji na Janówku do 12 tys. ton odpadów zielonych przetwarzanych co roku.

Galeria zdjęć

E-kompost cennym nawozem

Aktualnie na Janówku w ciągu roku z 6 tys. ton odpadów zielonych produkuje się około 3 tys. ton e-kompostu. Przy zwiększeniu przepustowości liczba przygotowywanego kompostu ulegnie podwojeniu do 6 tys. ton. Ten certyfikowany e-kompost jest cennym nawozem. Ma szerokie zastosowanie - we Wrocławiu wykorzystuje się go m.in. do użyźniania skwerów i miejskich terenów zielonych. Wykorzystują go prywatne firmy, a także mieszkańcy. Każdy wrocławianin może w ciągu roku za darmo odebrać do 1metr sześcienny e-kompostu, co w przybliżeniu odpowiada pojemności przyczepki samochodowej.

– Wrocławska kompostownia wytwarza certyfikowany e-kompost - środek wysokiej jakości i o stabilnych parametrach poprawiający właściwości gleby. Można go stosować w przypadku wszystkich rodzajów gleb, w szczególności na glebach lekkich, ubogich w próchnicę i składniki pokarmowe. Co ważne, prowadzimy stały monitoring składu naszego e-kompostu. To pozwala na bieżąco weryfikować jakość finalnego produktu – wyjaśnia Adrian Konradi, kierownik kompostowni Ekosystem. 

Jak powstaje wrocławski e-kompost?

Proces kompostowania trwa 12 tygodni. W pierwszym etapie odpady zielone są fragmentowane za pomocą specjalistycznej rozdrabniarki. Następnie układa się je w pryzmach. Te raz w tygodniu przerzuca samojezdna przerzucarka. Dzięki temu poprawia się natlenienie materiału i cały proces ulega przyspieszeniu.

Częstotliwość przerzucania zależy od fazy procesu, wilgotności i struktury materiału oraz temperatury pryzmy. Cały proces kompostowania jest stale monitorowany – badana jest temperatura i wilgotność. Zdarza się, że chcąc zachować odpowiednią wilgotność materiału, pryzmy są zwilżane wodą przez zraszacze. Na koniec materiał zostaje przesiany w przesiewarce bębnowej z sitem o prześwicie oczek 20 mm. To pozwala odseparować od kompostu nieprzekompostowane odpady, np. szyszki, fragmenty kory czy większych gałęzi. One ponownie ulegną rozdrobnieniu i przejdą proces kompostowania. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl